Факт подолання епідемії матиме значний вплив на перебіг місцевих виборів на Донбасі
Найбільшим бажанням і очікуванням мешканців Донбасу, які взяли участь у якісному дослідженні Фонду «Демократичні ініціативи», є досягнення миру, оскільки люди вірять, що мир принесе й відновлення довоєнного життя.
Про це 9 квітня під час онлайн-конференції «Суспільні настрої на Донбасі: як змінилася громадська думка у Донецькій та Луганській областях за рік після президентських виборів» сказав політичний аналітик «Демініціатив» Петро Бурковський. Він поінформував, що в межах дослідження було проведено 10 фокус-груп з жителями міст і селищ підконтрольного Україні Донбасу, а також регіональне опитування на цій же території.
За його словами, люди не уявляють, яким саме чином можна досягнути миру і як «та сторона» повертатиметься в Україну. Водночас люди вірять у те, що саме завдяки Президенту Володимиру Зеленському вдасться досягти цього миру.
Аналітик відзначив, що більшість учасників фокус-груп уникали розмови про Росію, уникали й згадок про бойовиків, називаючи їх «та сторона».
«І хоч були справді такі, що визнають вину за Росією, але все ж їх була меншість», – завважив експерт.
Спостерігалося й вкрай негативне ставлення до реформ, зауважив Петро Бурковський. Зокрема, критичне ставлення учасники фокус-груп виявили до реформи охорони здоров'я, яка асоціюється у них з Уляною Супрун і запровадженням платної медицини.
«Очевидно, що на тлі епідемії такі уявлення будуть закріплюватися на Донбасі», – припустив експерт.
Водночас люди відкрито говорять – реформи не втілюються, тому що місцева влада їх блокує. Еліти, які контролюють регіон вже близько 30 років, не зацікавлені покращувати життя людей, вважають місцеві жителі.
Не вірять вони й у те, що в їхньому місті чи селищі можуть статися великі заворушення чи масові протести. Проте люди не відкидають думку, що вони візьмуть участь у протестах. Приводом для цього можуть стати закриття місцевої школи, лікарні чи пункту надання медичної допомоги. Спровокувати протести можуть і факти скуповування землі чи вигнання фермерів з земель, а також різке запровадження викладання у школах українською без підготовчого періоду. Певним тригером протестів може стати й свавілля військових та правоохоронців.
«Про це владі треба пам'ятати, коли вона працюватиме з українським Донбасом, – застерігає Петро Бурковський. – А також підтримати в першу чергу тих, на кого можна спертися». Аналітик пояснив – серед місцевих активістів й волонтерів є побоювання, що влада їх зрадить і залишить наодинці в небезпечній ізоляції, тоді як все активніше піднімають голови проросійські сили.
«Люди не плекають особливих надій на місцеві вибори і не вірять, що вони можуть принести позитивні зміни, – каже Петро Бурковський. – Щоправда, ці дослідження були проведені до активної фази епідемії, тому можна зробити невеличкий прогноз, що, очевидно, на місцевих виборах, якщо вони все-таки відбудуться восени цього року, люди проголосують за тих кандидатів і ті політичні сили, яким вдасться переконати людей, що завдяки їм епідемію було подолано. Я думаю, факт подолання епідемії матиме значний вплив на перебіг місцевих виборів на Донбасі», – підсумував політичний аналітик.