Більшість українців не звинувачують своїх співвітчизників, які залишилися на тимчасово окупованих територіях України – Поліна Бондаренко

66% українців не покладають відповідальності на громадян, які  залишилися на тимчасово окупованих територіях України. Про це під час пресконференції «Україна єдина: національна належність, ідентичність, мова та державні атрибути» сказала аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва  Поліна Бондаренко, представляючи результати опитування, проведені фондом спільно з соціологічною службою Центру Разумково в грудні 2024 р.

Аналітикиня розповіла, що було опитано 1518 респондентів методом face-to-face. Дослідження охоплювало лише підконтрольні Україні території, де не ведуться бойові дії. Один із блоків опитування був присвячений двом ключовим темам: ставленню до людей, які залишилися на тимчасово окупованих територіях, та бажанню громадян виїхати чи залишитися в Україні у разі відкриття кордонів.

«Ми запропонували респондентам обрати характеристики, які найкраще описують людей, що залишилися на тимчасово окупованих територіях», – уточнила завдання  для учасників опитування  Поліна Бондаренко.

За її словами, більшість опитаних не покладають відповідальності на цих громадян. Найпоширенішою відповіддю  було те, що ці люди є «заручниками  складних життєвих обставин» (42%), ще 22% вважають їх заручниками Росії. На противагу цьому, значно менше респондентів оцінюють таких людей як «пристосуванців» (13%), «пасивних прихильників Росії» (9,5%) чи «зрадників» (4%).

Щодо бажання та планів респондентів  виїхати  на постійне місце проживання до іншої країни у разі відкриття кордонів,  результати також демонструють цікаві тенденції.

«Було питання про бажання респондентів виїхати за кордон у разі відкриття  кордонів для всіх категорій населення. Бачимо, що тільки 21% сказали, що планують виїхати за таких обставин за кордон для постійного проживання, тоді як 70% сказали, що вони не мають такого наміру», – зазначила вона.

За її словами,  молодь віком 18–29 років частіше за інші вікові групи виявляє бажання виїхати (33%), тоді як серед старших респондентів ця частка значно нижча – лише 9% серед людей віком за  60 років.

Серед українців частка чоловіків, які хотіли б виїхати до іншої країни на постійне місце проживання, якщо кордони будуть відкриті для всіх категорій населення, становить 25%, а жінок – 17%. Як зазначила Поліна Бондаренко, це можна зрозуміти, оскільки для жінок кордони не закривалися і всі, хто хотів виїхати, вже виїхали.

Цікавою є і регіональна різниця: у східних областях бажання виїхати висловили 26,5% опитаних, тоді як у південних – лише 12%. Серед основних причин бажання виїзду  – відсутність можливостей для розвитку (29%) та  загроза життю через війну (29%).

Поліна Бондаренко акцентувала, що  значна частина відповідей пов’язана саме з наслідками повномасштабного вторгнення.

«Варіанти, які часто обирали респонденти, пов'язані  з наслідками повномасштабного вторгнення. Ми бачимо, що 29% респондентів зазначили, що хотіли би   виїхати через загрозу здоров'ю та життю, спричинену бойовими діями. 29% сказали про недостатню соціальну підтримку з боку держави, якої вони потребують сьогодні.  26% зазначили, що хотіли би виїхати для возз’єднання з сім'єю. 23% – що вони хотіли би виїхати, аби вивезти своїх рідних і людей, які від них залежать, але самостійно не можуть виїхати. Це категорія людей, які  мають неповнолітніх дітей або людей з інвалідністю, або літніх батьків», – розповіла Поліна Бондаренко.

Останні новини з категорії Коментарі

Більшість українців не звинувачують своїх співвітчизників, які залишилися на тимчасово окупованих територіях України – Поліна Бондаренко

Якими українці бачать своїх співвітчизників, які залишилися на тимчасово окупованих територіях? Чи планують виїзд з країни у разі відкриття...
25 січня 2025

Політичні пріоритети проти реальних потреб: до яких наслідків може призвести ліквідація МінТОТ – пояснює Марія Золкіна

Марія Золкіна про те, що приховує ліквідація МінТОТ та які наслідки таке рішення може мати для внутрішньої політики країни
23 січня 2025

Час Європі об'єднати зусилля для власної оборони – Олексій Гарань

Олексій Гарань акцентував на зміні ролі Європи у питаннях безпеки на тлі можливого зменшення підтримки з боку США
22 січня 2025

Чому жоден президент про це не згадує? Ось чому це варто пам'ятати! – Олексій Гарань

Олексій Гарань провів паралелі між історичними подіями 1918-1919 років, які формували нашу національну ідентичність, і презентував актуальні...
22 січня 2025