Події
Перегляди: 2409
4 жовтня 2012

Журналісти знайомились з «кухнею» соціологів

Тренінг для журналістів  «Як правильно розуміти та використовувати результати соціологічних опитувань» пройшов у Чернівцях та Львові . Заняття для працівників ЗМІ  провела  директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.  Журналісти здобули знання не лише про  методику соціологічних опитувань, а дістали й практичні поради, скажімо,  на які основні речі зважати, використовуючи дані опитувань, або  як не припуститись помилок під час оприлюднення соціологічних даних, як протистояти маніпулюванням даними соцопитувань. 

Тренінг проводиться у рамках проекту «Медіа», що фінансується Посольством США.

 

Володимир Старик, член спілки журналістів, член редколегії газети «Толока»

Корисною стала інформація про формування вибірки, про те, що немає сенсу проводити опитування серед маленьких  груп, які сумірні за величиною зі статистичною похибкою. Це дуже важливо, бо  буває проводять опитування 3–5 осіб для нібито уточнення ситуації, але говорити про якісь там загальні тенденції у цьому разі  не має сенсу. Журналісти ж  часто сприймають такі «дослідження»  серйозно. Окрім того, оскільки я раніше не студіював соціологію, для мене було важливо систематизувати  знання про історію, розвиток соціологічних досліджень, тепер є змога більш критично оцінювати результати, якими наповнені наші ЗМІ,   ставитися до деяких із  них з підозрою, бо розумію, за якими  критеріями можна відрізнити достовірне опитування від фіктивного.

 

Сергій Бостан, заступник начальна відділу інформації, зв’язків з громадськістю міжнародних відносин Чернівецької  міськради

Громадська думка це сукупність багатьох індивідуальних думок з конкретного питання. Часто постає питання, чи можна спиратися на результати опитування, скажімо 2000 осіб, і робити висновки про тенденції в усьому суспільстві. Під час тренінгу я зрозумів, що правильно сформована вибірка, що і є безпосереднім завданням соціологів, сприяє абсолютній достовірності соціологічного результату. Дуже цікаво було послухати Ірину Бекешкіну –  одного із метрів соціології –  як соціологи проводять свої опитування, як на підставі результатів певної групи людей, екстраполюють їх на все суспільство, роблять висновки, а потім і рекомендації як  для  громадського сектору, так і для влади. Власне, «кухня» соціології вельми цікава.

 

 

Лілія  Шутяк, журналіст газети "Молодий буковинець"

Тренінг сподобався. Журналістам взагалі дуже важливо знати і вміти оперувати даними, отриманими під час соціологічних опитувань. Заняття з соціологом розширюють можливості журналістів. Адже спираючись на дані опитувань громадської думки,  аналізуючи їх, ми так само як і соціологи, можемо не лише описувати ситуацію сьогодення, а й робити прогнози щодо подальшого розвитку суспільства.

 

 

 

 

Володимир Мороз, випусковий редактор газети «20 хвилин», м. Тернопіль

Журналісти, як відомо, у себе в редакціях також пробують робити «маленьку» соціологію, намагаємось дізнаватися думку людей, беремо в них коротенькі інтерв’ю з того чи того питання, а потім робимо певні висновки. Тож для мене дуже корисним стали знання щодо проведення фокус-груп.   Так, попрацювавши з групою людей – типових представників частини населення,  які схожі за основними соціальними характеристиками, можна робити певні висновки, які в них інтереси, ставлення до тих чи інших проблем у суспільстві. Це досить корисна практика для журналістів.

 

 

 

 

Ольга Лучка, піар-менеджер фонду право і демократія, журналіст порталу «Львівський вісник».

 Журналісти дуже часто послуговуються соціологічними опитуваннями, які  навіть  cлугують основою їхніх матеріалів, тому корисно було отримати певні практичні інструменти, як правильно використовувати дані соціологічних опитувань в матеріалах, як здійснювати перевірку таких соціологічних опитувань, які є найпоширеніші помилки, чим  грішать і ЗМІ, і соціологічні агенції також. Тобто можна було побачити проблему з різних сторін.

 

 

 

Павло Островський, кореспондент

Такі бесіди журналістів і соціологів вкрай необхідні насамперед журналістам, щоб ми могли чіткіше розуміти принципи, на яких базується робота соціологів, а головне – чітко відрізняти справжні соцопитування від опитувань фірм-одноденок, що, як правило, «народжуються» напередодні вибрів, аби зумисне  заплутати  своїми даними виборців, дискредитувати соціологію як науку.

Останні новини з категорії Події

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024