Коаліція РПР закликає Президента України ветувати ухвалений Парламентом проєкт Закону №12414, що загрожує незалежності антикорупційних органів
Сьогодні, 22 липня, Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому проєкт Закону №12414. Окрім первинної мети — врегулювання питань, пов’язаних із розслідуванням зникнення осіб під час воєнного стану, до документу було внесено правки, які суттєво змінюють баланс повноважень у сфері антикорупційного правосуддя і обмежують діяльність НАБУ та САП.
Довіра та співпраця, вибудувані між владою та громадянським суспільством після 24 лютого 2022 року, були одним із факторів української стійкості та опору російській агресії. Останні роки всі разом ми вчились уникати мови ультиматумів та емоційних звинувачень, а шукали компроміси та будували діалог. Адже ворог не відступив, а мета – вступ України в ЄС і НАТО, потребує не лише віри, а й щоденної роботи всіх: влади, опозиції, медіа та експертного середовища.
Сьогоднішнє голосування у Парламенті руйнує не лише антикорупційну інфраструктуру, а й кардинально спрощує сприйняття реальності до двох кольорів: чорного і білого, руйнування і несприйняття руйнування. Закон – краде наш витрачений час, ставить під загрозу європейське майбутнє, руйнує суспільний договір і, що найважливіше, краде віру українців у кращий завтрашній день.
Закон (який ще не набрав чинності), зокрема, передбачає:
- Передачу всіх процесуальних повноважень керівника САП Генеральному прокурору, включно з правом здійснювати процесуальне керівництво у справах НАБУ, підписувати повідомлення про підозру, вирішувати спори про підслідність, закривати провадження без згоди прокурора САП, а також отримувати доступ до всіх справ НАБУ або передавати їх іншим прокурорам.
- Надання Генеральному прокурору, призначеному без конкурсу, широких інструментів контролю над НАБУ і САП, що ставить під загрозу їхню інституційну незалежність.
- Закріплення монополії Генпрокурора на підписання підозр топпосадовцям, включно з керівництвом Офісу Президента, міністрам та їхнім заступникам, — це створює конфлікт інтересів.
- Проведення обшуку у житлі, навіть без ухвали слідчого судді, — у разі, якщо потрібно невідкладно вилучити або зберегти докази. Це створює значні ризики зловживань з боку правоохоронних органів, а також може призводити до порушення права на недоторканність житла, гарантованого Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Ці положення суперечать принципам, закладеним в антикорупційне законодавство після Революції Гідності, руйнують незалежність НАБУ і САП та підривають довіру до інституцій, створених за підтримки громадськості й міжнародних партнерів.
Ухвалені зміни:
- порушують принцип незалежності антикорупційних інституцій;
- створюють умови для політичного втручання у кримінальні провадження, зокрема щодо високопосадовців;
- суперечать процесу інтеграції України до ЄС.
Закликаємо Президента України ветувати проєкт Закону №12414, аби не допустити втрати незалежності антикорупційної системи та реформування органів правопорядку.
Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ:
- Асоціація громадських радників України
- ГО «Батьки за вакцинацію»
- ГО «Боротьба за права»
- Детектор медіа
- Інститут громадянського суспільства
- Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
- Інститут Євро-Атлантичного співробітництва
- Інститут Республіка
- Інститут Розвитку Регіональної Преси
- Інститут Центральноєвропейської Стратегії
- Комітет виборців України
- Національна спілка кінематографістів України
- Пласт
- ГО «Разом проти корупції»
- БФ «Схід-СОС»
- МБФ «Українська Фундація громадського здоров’я»
- Український незалежний центр політичних досліджень
- Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»
- Центр «Нова Європа»
- Центр громадянського представництва «Життя»
- Центр демократії та верховенства права
- Центр досліджень визвольного руху
- Центр економічного зростання LRHub
- Центр політичних студій і аналітики «Ейдос»
- Центр розвитку інновацій
- Центр політико-правових реформ
- Український центр європейської політики
- Школа політичної аналітики
- ГО «Юридична сотня»
- ГО «EasyBusiness»