Події
Перегляди: 1420
29 грудня 2020

З якими почуттями та думками українці проводжають старий і зустрічають Новий рік

28 грудня в Укрінформі відбулася пресконференція "Новорічні сподівання і несподіванки: з якими почуттями та думками українці проводжають старий і зустрічають Новий рік", під час якої  оприлюднено результати загальнонаціонального репрезентативного опитування.

Цього року 81 % українців планує зустріти Новий рік удома, в колі родини. Про це повідомив аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський.

"У цьому році чотири з п'яти українців, 81 відсоток опитуваних, сказали, що планують зустріти Новий рік удома, в колі родини, а 9 % опитуваних сподівається провести новорічну ніч у гостях у друзів або родичів", - сказав Бурковський.

Він зазначив, що порівняно з 2018 і 2019 роками майже на 14 % зросла кількість респондентів, які зустрінуть Новий рік у родинному колі, і вдвічі зменшилася частка тих, хто піде в гості.

Також опитування показало, що кожна п’ята молода людина (або 23 % від опитаних віком 18–29 років) планує зустріти Новий рік у компанії. Серед опитаних віком 60+ 7 % проведуть новорічну ніч самі перед телевізором, а 6 % взагалі не святкуватимуть. Причому серед чоловіків більше (12,5 %) тих, хто не святкує, ніж серед жінок (6 %).

Більшість українців почувалися щасливими у році, що минає, навіть попри пандемію коронавірусу.

«Попри економічні негаразди, попри епідемію, попри все те, що було в 2020 році, все-таки більшість (громадян - ред.) почуваються щасливими: майже 9% дуже щасливими, і майже 46% - переважно щасливими», - сказав аналітик.

Водночас він зауважив, що це нижчий рівень відчуття щастя порівняно з 2017- 2019 роками.

«Я сказав би навіть, що це найнижчий рівень почуття щастя за 4 роки спостережень», - зазначив  Петро Бурковський.

З іншого боку, за його словами, опитування зафіксувало, що зросла частка людей, які почуваються переважно нещасними і нещасними. «Якщо разом їх об’єднати, то виходить 38%. Тобто, більше третини опитаних так відповіли», - сказав експерт.

Бурковський поінформував, що, згідно з опитуванням, наприкінці року найпоширенішими почуттями українців щодо майбутнього держави є надія (43%), оптимізм (31%) і тривога (28%).

«Проте, треба сказати, що епідемія та економічна криза позначилася на думках громадян. Зокрема, зменшилася частка громадян, які відчувають надію, - менше, ніж у 2017 та 2019, але більше, ніж у 2015 році. Але в цьому році рівень надії вищий, ніж у грудні 2015 року. Рівень оптимізму опустився до рівня 2017-2018 років», - розповів аналітик.

За його словами, згідно з результатами опитування, у 2020 році менше громадян відчувають радість – 4%, однак «це більше, ніж у 2015-му, коли про радість заявили 1% опитаних».

Крім того, зазначив Бурковський, зросла кількість респондентів, які відчувають розгубленість, коли думають про долю України в майбутньому.

«Попри те, що відчуття стали більш обережними, але більшість наших співгромадян лишаються оптимістами. Все-таки більшість вважає, що кращого буде більше в новому році, ніж гіршого, - 62%», - сказав аналітик.

Середня сума, яку українці готові витратити на новорічний стіл, становить 1440 гривень.

"Ми підрахували середню суму, і цього року у нас вийшло 1440 гривень. Торік було 1390. Проте, якщо брати у твердій валюті, то цього року менше. Якщо брати за актуальним курсом НБУ", - сказав Петро Бурковський.

Опитування показало, що до 16 % зменшилася й частка опитаних, які відповіли, що у них на новорічний стіл немає грошей. У попередні роки таких було 23%.

На першому місці серед бажаних на  новий рік подарунків - здоров'я. На відміну від попередніх опитувань,  цього року відсоток зріс більш ніж на 30%. Очевидно, що причина тому епідеміологічна обстановка в країні. Друге місце - мир в Україні - 39,5%. Третє і четверте отримали однакове співвідношення - це лад у  сім'ї т гроші - 22,4%.

«Якби я також випав з інформаційного поля в кінці 2019 року, я б в першу чергу подумав, що в Україні було екологічне забруднення повітря, тому що вже дуже багато людей побажали здоров'я. Люди масово так просто і спонтанно не просять про таке. А якщо говорити про весь 2020 рік - я б припустив, що в країні була якась епідемія, дивлячись на те, скільки людей хоче залишитися вдома»,  - прокоментував результати  Андрій Биченко, голова соціологічної служби Центру Разумкова.

«Якщо на секунду уявити, що весь 2020 рік я був за кордоном, на острові і не знаю про ситуацію в країні і бачу тільки ці показники, то можу сказати наступне - цифри значимо відрізняються, і не можна не враховувати фактору пандемії, який хоч як крути , але позначився на економіці та психологічному стані», - додав Володимир Паніотто,  генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології.

Соціологи такж підбили підсумки останніх цього року політичних рейтингів.

Як повідомив Володимир Паніотто,  лідерами партійних рейтингів в Україні залишаються політичні партії "Опозиційна платформа - За життя", "Слуга народу" та "Європейська солідарність".

Порівнюючи результати двох досліджень, проведених у грудні Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології, Паніотто розповів, що за першість на політичній арені наразі змагаються "Слуга Народу", "ОПЗЖ" і "Євросолідарність": їхні рейтинги перебувають на рівні статистичної похибки.

"Різниця приблизно в 3% щодо "ОПЗЖ", "Слуги народу" та "Євросолідарності". У дослідженні face-to-face "ОПЗЖ" виходить на перше місце, а "Слуга народу" - на друге. У телефонному опитуванні - навпаки", - зазначив соціолог.

Він також повідомив, що "Єросолідарність" в обох дослідженнях посідає третє місце.

Середній рейтинг "ОПЗЖ" за даними обох досліджень становить приблизно 20%, "Слуги народу" - 18%, "Євросолідарності" - 17%.

"До парламенту впевнено пройшли б чотири партії - "ОПЗЖ", "Слуга народу", "Європейська солідарність" і "Батьківщина". Непогані шанси (подолати бар'єр у 5% - ІФ) у партії "Сила і честь", яка у деяких дослідженнях теж проходить необхідний бар'єр, але в межах похибки. І також "За майбутнє" має певні шанси", - повідомив Володимир Паніотто.

За матеріалами Укрінформу та Інтерфакс-Україна

Останні новини з категорії Події

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва продовжує конкурс дослідницьких робіт для молодих аналітиків/-инь з регіонів

Цей конкурс для тих, хто розуміє місцевий контекст своїх громад, прагне підвищити свій профрівень та донести рекомендації до зацікавлених ст...
30 березня 2021

Людина, соціологиня та громадська діячка – у Києві вшанували пам’ять Ірини Бекешкіної

Експерти-соціологи, громадські активісти та представники медіа поділилися своїми спогадами про діяльність та особистість Ірини Бекешкіно...
24 березня 2021

Довіра до результатів соціологічних досліджень

Презентація Володимира Паніотто на вшанування пам'яті Ірини Бекешкіної
22 березня 2021

В Україні запровадять стипендію імені Ірини Бекешкіної для молодих соціологинь

Стипендія з'явиться в межах ініціатив на вшанування пам’яті Ірини Бекешкіної.
20 березня 2021