Маріанна Присяжнюк

Аналітикиня, аспірантка Бухарестського національного університету

Сфера інтересів: міжнародні відносини, регіональна співпраця, аналіз та протидія інформаційним загрозам (FIMI)

Як Кремль використовує енергокризу в Молдові та урядовий хаос в Румунії для дестабілізації регіону – Маріанна Присяжнюк

Поширення фейків Росією, зокрема, про нібито підготовку Маєю Санду «силового захоплення» електропідстанції в Придністров’ї, — це частина ширшої стратегії дестабілізації регіону. Про це в інтерв’ю  Українському радіо сказала Маріанна Присяжнюк, політична аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та координаторка проєкту «Дельта-24»  про регіон Україна-Молдова-Румунія.

«Нагнітання страху, зокрема фейк про «силове захоплення» електропідстанції в Придністров'ї, пов'язане з тим, що в Молдові зараз знову розгортається енергетична криза, спричинена  тим, що Україна не продовжуватиме контракти з «Газпромом» на транзит російського газу. Це матиме прямий ефект і поставить під загрозу саме існування Придністров'я, яке живе за рахунок безкоштовного російського газу і генерує дешеву електроенергію для правого берега, яка покриває більшу частину необхідних Кишиневу обсягів», – розповідає аналітикиня.

За її словами, Молдова, яка залежить від поставок енергоносіїв з Придністров'я, перебуває під подвійним тиском.

«Однак Мая Санду завжди наголошувала на мирному вирішенні придністровського конфлікту, і ця позиція залишається незмінною»,– акцентувала Маріанна Присяжнюк.

На думку аналітикині, молдовські колеги також повинні прагнути до припинення транзиту російського газу, оскільки це є мирним шляхом вирішення придністровської проблеми, адже енергетичне питання є умовою існування маріонеткової республіки.

Експертка зазначила, що Росія використовує енергетичну кризу, яка склалася через припинення транзиту російського газу Україною, як інструмент впливу.

«Росія не втрачає можливості  інформаційними маневрами  розхитати поведінку громадян Молдови через  дезінформацію та  нагнітання страхів, адже це значною мірою політичне питання. Політична дестабілізація країни зараз є пріоритетом для Росії –  тому що не тільки Мая Санду починає свій другий термін президентства, у 2025  році відбудуться  ще й парламентські вибори. І, звісно, в інтересах Росії зменшити підтримку проєвропейських партій», – пояснила Маріанна Присяжнюк і додала, що енергетика та російська пропаганда – це два основні  фактори, які Молдові  потрібно подолати.

Прокоментувала  експертка і ситуацію в Румунії, наголосивши на політичному хаосі після останніх парламентських виборів. Формування нового уряду в Румунії виявило слабкі місця політичної системи країни.

«Маємо новий парламент, де є класичні політичні партії, які мають вдвічі меншу присутність, проєвропейська партія «Союз порятунку Румунії, яку представляє  Елена Ласконі. Але вони працюють в опозиції і не вміють об'єднуватися із соціал-демократами та націонал-лібералами. Тож більшість в парламенті сформовано з призначених прем'єр-міністрів, це політики Соціал-демократичної партії. І тут може виникнути новий виклик, адже соціал-демократи Румунії мають давні зв'язки з соціал-демократами Молдови», – зауважила Маріанна Присяжнюк.

Вона нагадала, що  соціал-демократи в Молдові – це  колишні представники Демократичної партії Молдови, якими керував біглий олігарх-утікач Володимир Плахотнюк, котрий в олігархічний період країни дбав про свої  масштабні інтереси й мав тотальний контроль за всіма комерційними процесами в країні.

«Після приходу до влади Маї Санду  всі ці  герої опинилися під європейськими санкціями, і тепер  єдиним виходом для них залишається співпрацювати з Росією», –  каже експертка.

Що стосується румунських соціал-демократів,  то  вони  є великими  друзями Угорщини, які теж просувають свій політичний проєкт у Молдові, щоб допомогти своїм «старим друзям».

«Все це може створити додаткові ризики для проєвропейської політики в регіоні», – вважає Маріанна Присяжнюк.

Відносин між Україною та Румунією  експертка характеризує як стабільні, але з’являються нові ризики.

«Ми повинні враховувати всі нюанси, оскільки старі політичні еліти регіону прагнуть повернути контроль над фінансовими і політичними ресурсами, навіть попри російську агресію», — підсумовує вона.

 

Останні новини з категорії Коментарі

Останній Рамштайн Байдена та чому Європа не хоче миротворців на війні в Україні коментар Тараса Жовтенка

Тарас Жовтенко про останню зустріч Рамштайн за каденції Джо Байдена, заяву Зеленського в Німеччині щодо розміщення іноземних миротворців в У...
13 січня 2025

Які уроки з досвіду Ліги Націй може засвоїти ООН? – Олексій Гарань про історичні паралелі

Про проахунки Ліги Націй і як ООН може уникнути тих самих помилок – в інтерв'ю Українському радіо розповів Олексій Гарань
13 січня 2025

Росія загнала себе в міжнародну правову пастку — Тарас Жовтенко про участь у війні солдатів із КНДР

Тарас Жовтенко прокоментував застосування Росією північнокорейських солдатів у війні проти України
12 січня 2025

105-річниця Ліги Націй: (3)УНР та «ізоляціонізм» США

Які уроки нинішня ООН може засвоїти з історія Ліги Націй, нагадує Олексій Гарань
10 січня 2025