Коментарі
Перегляди: 240
26 квітня 2021

Українське суспільство зберігає консенсус в усіх регіонах щодо впровадження мовної політики державою

Українське суспільство зберігає консенсус в усіх регіонах щодо впровадження мовної політики державою. Про це в коментарі у програмі «Вечір з Миколою Княжицьким» на телеканалі Еспресо сказав (-48:46 хв) аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» Сергій Шаповалов.

Він відзначив, що дослідження «Демініціатив» показує – більшість українців в усіх регіонах підтримує тези про те, що усі громадяни України повинні володіти державною мовою, що українська мова має бути мовою спілкування держслужбовців та керівників держави, а також що в усіх державних навчальних закладах більшість предметів мають викладатися державною мовою.

 «Головний меседж,  який доносять ці результати, спростовує ту тезу російської пропаганди,   що в різних регіонах України є діаметрально протилежні погляди на мовну політику. Яраз ці твердження –  і  що всі громадяни повинні володіти державною мовою, і про освіту українською мовою, і   про те, що українська мова має бути   мовою  офіційного спілкування керівників держави –  можна вважати  фундаментальною основою державної  мовної політики,  із якою погоджується більшість громадян в усіх регіонах», – зазначив Сергій Шаповалов.

Дещо різні оцінки стосовно ставлення українців до використання української мови у сфері  обслуговування, зауважив він.  І хоч більшість громадян (54%) все ж підтримує запровадження обов’язкового використання державної української мови у сервісній сфері,  але ситуація у регіональному розрізі все ж різниться. У Південному та Східному регіонах більше тих, хто не підтримує це рішення, хоч  в обох регіонах третина громадян цю норму закону схвалює.

Пов’язано,  на думку аналітика, це перш за все  з слабкою обізнаністю  громадян щодо цих норм закону про мову.

 «Тому що в законі наголошується, що дія цих норм не поширюється на приватну сферу. Але  найпоширеніший фейк російської пропаганди щодо мовної політики в Україні стосується того, що тут усіх змусять говорити українською і за цим буде тотальний контроль. Пропаганда працює, і на жаль, багато хто, не вникнувши  в суть закону, є  вразливими  до меседжів  російської пропаганди. Крім того, ось це негативне ставлення частково спричинене різницею в пріоритетах.  Якщо пригадати, то наше дослідження показує  низьку важливість  питань мовної політики для громадян. Зараз ми маємо поширення коронавірусу,  наша країна стикається з суттєвими безпековими загрозами,  соціально-економічними проблемами,  і тому люди  думають, що порівняно з соціально-економічними і безпековими проблемами, питання мови не є настільки важливим.   Мені здається, що частина негативних відповідей пов'язана ще й з цим, а не з тим, що люди мають щось проти державної мови», – підсумував Сергій Шаповалов.