Угода зі США не містить гарантій безпеки, але сприяє нормалізації дипломатичного діалогу між Києвом і Вашингтоном – Марія Золкіна
Підписання українсько-американської угоди щодо видобутку корисних копалин стало найкращим із можливих результатів напружених переговорів і, безумовно, є великою перемогою української переговорної команди. Таку думку в коментарі азербайджанському англомовному інформаційно-аналітичному YouTube-каналу AnewZ висловила (з 11:00 хв.) Марія Золкіна, головою напряму «Регіональна безпека та дослідження конфліктів» Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, дослідницею Лондонської школи економіки й політичних наук.
Водночас вона зазначила, що результат процесу, який починався як тиск на Україну, не обов’язково є найоптимальнішим чи найбажанішим для України варіантом.
«Більшості критичних для України ризиків вдалося уникнути, хоча ця історія ще далека від завершення. Попереду – узгодження значної кількості технічних деталей, які мають бути закріплені в наступних угодах», – пояснила Марія Золкіна.
Так, серед ключових положень уже зафіксовано такі важливі моменти:
- Україна зберігає повний суверенітет над своїми рідкісними й критичними ресурсами – як і має бути;
- угода стосується лише нових ліцензій і не впливає на вже чинні проєкти;
- документ передбачає пріоритетність вимог членства в ЄС у разі можливих суперечностей між діяльністю Фонду та євроінтеграційним курсом України.
Втім, не варто переоцінювати вплив цієї угоди на завершення війни з Росією, зауважила Марія Золкіна.
«Угода не здатна зупинити майбутні російські атаки й не містить жодних гарантій безпеки з боку США. Проте її значення полягає в іншому – вона сприяє нормалізації дипломатичного діалогу між Києвом і Вашингтоном. І водночас може бути представлена як "перемога" Дональда Трампа на українському напрямі, з огляду на те, що його політика умиротворення Росії наразі не дала жодних результатів», – підсумувала аналітикиня.