Тарас Жовтенко

Сфера наукових інтересів: гібридні загрози та стратегії, інформаційно-психологічні операції, протидія дезінформації, безпекова політика США, НАТО, ЄС, європейська та євроатлантична безпека, воєнна політика і стратегія, геополітика і міжнародна безпека.

Туск пригрозив Орбану: які інструменти має Польща, щоб відповісти на шантаж Угорщини – Тарас Жовтенко

Між Польщею та Угорщиною спалахнула гостра суперечка. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск звинуватив свого угорського колегу Віктора Орбана, який закликав блокувати санкції проти Росії, у «співпраці на руку Путіну», і попередив, що у  відповідь на таку позицію Угорщини Польща та Європейський Союз можуть вдатися до рішучих заходів. Такий розвиток подій   24 Каналу прокоментував безпековий  аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко, зазначивши, що Варшава може ініціювати обговорення змін до механізмів ухвалення рішень в ЄС, щоб уникнути  ситуацій, коли окремі країни, такі як Угорщина чи Словаччина, блокують спільні рішення.

З1 січня 2025 року і наступні 6 місяців Польща головуватиме у Раді Європейського Союзу. Водночас у МЗС України очікують від початку цього процесу нових ініціатив щодо посилення військової підтримки Києва та санкційного тиску на Кремль.

Тарас Жовтенко вважає, що у Варшави зараз є досить багато інструментів саме Євросоюзу, щоб організаційно і політично спробувати поставити Угорщину на місце.

«Проте цей процес вже запущено, адже у 2025 році Будапешт не отримає 1 мільярд євро через те, що уряд Орбана не дослухався до рекомендацій з боку Брюсселя щодо усунення суперечностей у внутрішній політиці країни та функціонування демократичних інституцій», – пояснив він.

Зараз Польща, за словами експерта, має дуже гарну нагоду посилити тиск на очільників угорської держави. Адже якщо Орбану і далі дозволять робити гучні заяви і продовжувати залишатися в Європейському Союзі, це стимулюватиме ланцюгову реакцію.

«Не дарма прем'єр Словаччини Роберт Фіцо в своїй риториці орієнтується на те, що саме Орбану нічого не прилітає за його висловлювання. Мовляв, він відстоює словацькі інтереси, а інтереси інших європейських країн його не цікавлять. Але при цьому Фіцо цікавлять гроші ЄС і доступ до ресурсів, які це об'єднання може дати», – наголосив Тарас Жовтенко.

Ще з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Угорщина була головним фактором дестабілізації, що блокував можливість Євросоюзу оперативно ухвалювати стратегічні рішення.

Тому з другої половини 2022 року Італія почала говорити про зміну механізмів ухвалювання рішень в ЄС. А саме відмовлятися в певних моментах від одноголосності, тому що якщо таких країн як Угорщина буде декілька в ЄС, тоді може бути паралізована система управління.

Італія пропонувала перейти до принципу голосування на основі ефективної більшості в стратегічних питаннях, які потребують максимально швидкого вирішення.

«Польща зараз цю ідею може підняти, розгорнути в певний робочий план і втілити його. Тоді це буде досить серйозний удар не лише по Орбану, але й поставить на місце будь-яку іншу країну Євросоюзу, яка намагатиметься в такий спосіб шантажувати Брюссель, як цим і займаються Орбан і Фіцо», – наголосив Тарас Жовтенко.

На думку безпекового аналітика, два шантажисти – Орбан і Фіцо – ризикують отримати не просто додаткові обмеження з боку Євросоюзу. Якщо Польща використає своє головування для того, щоб спробувати допомогти об'єднаній Європі розв'язати проблему з ухваленням рішень в межах Європейського Союзу, це дасть змогу ЄС стати більш активним гравцем в геополітичному сенсі.

Останні новини з категорії Коментарі

Путін завалює Трампа лестощами і формує спотворений образ переговорної сторони РФ, — Жовтенко

Тарас Жовтенко про подвійну гру Путіна і як на неї ведуться США
24 березня 2025

Захід продовжує підтримку України, але боротьба за сильніші рішення триває – Олексій Гарань

Олексій Гарань в інтерв’ю 5 каналу обговорив ключові питання, які були у фокусі зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі
21 березня 2025

СБУ заборонила в'їзд Діані Шошоаке: чи справді ця румунська політикиня викликає занепокоєння – Маріанна Присяжнюк пояснює її вплив і загрози

Маріанна Присяжнюк пояснила, чи становить Діана Шошоке реальну загрозу, хто підтримує її діяльність і що означає рішення СБУ про заборону їй...
21 березня 2025

Перемир’я під диктовку Путіна: чи вдарить Трамп кулаком по столу? – Олексій Гарань

Олексій Гарань про підсумки телефонних переговорів Трампа з Путіним
20 березня 2025