Це дуже відповідає інтересам України — Маріанна Присяжнюк про результати президентських виборів у Румунії
Новообраний президент Румунії Нікушор Дан, 18 травня 2025 року. Фото: AP/Andreea Alexandru
Проєвропейський курс Румунії збережено і це дуже відповідає інтересам України. Так прокоментувала обрання новим президентом Румунії ліберального кандидата, мера Бухареста Нікушора Дана аналітикиня Фонду "Демініціативи" та координаторка проєкту "Дельта-24" про регіон Україна-Молдова-Румунія Маріанна Присяжнюк. Їй вдалося особисто поспілкуватися з обраним президентом Румунії напередодні в ніч підрахунку голосів. Нікушор Дан запевнив її, що дотримуватиметься проєвропейської збалансованої політики. В етері Українського Радіо Присяжнюк зауважила, що "абсолютний популізм" проросійського кандидата Джордже Сіміона все-таки не допоміг йому перемогти у другому турі президентських виборів. А Дану вдалося скоротити відставання у 20% після першого туру завдяки передусім рекордній явці.
"Це рекордна явка на президентських виборах у Румунії"
– У Румунії вибрали нового президента. Ним став ліберальний кандидат та чинний мер Бухареста Нікушор Дан. Він отримав 53,6% голосів, а проросійський кандидат Джордже Сіміон – 46,4%. В який спосіб Нікушор Дан зміг мобілізувати своїх виборців і як йому вдалося подолати 20% відставання від свого опонента, яке було за підсумками першого туру?
– Так, це цікаве явище. Насправді, з самого початку останньої хвилі передвиборчої кампанії, останні 2 тижні фахівці закликали до стратегії зробити акцент на збільшення явки. І як показує результат, їм це вдалося. Тому що понад 60% людей взяли участь у виборах, це найбільша явка за останні 20 років, якщо не помиляюсь. І це рекордна явка на президентських виборах у Румунії. Таким чином Нікушору Дану вдалося скоротити відстань у 20%, яка була під час першого туру з Джорджем Сіміоном. Я думаю, що також були певні розчарування, пов'язані з поведінкою Джорджа Сіміона після першого туру і під час дебатів, і під час його окремих заяв.
Сіміон: абсолютний популізм
– А що він такого зробив, що шокував своїх потенційних прихильників?
– Тільки як цей наратив у Сіміона зароджувався, тільки як вони входили в президентські перегони, однією з обіцянок було – "кожному румуну по доступному житлу за 35 тис євро". Фактично вся країна була завішана цими транспарантами, цими обіцянками. І були певні технології. Наприклад, вони збирали підписи охочих отримати якесь житло в майбутньому, що вони якусь реалізують величезну програму. Тобто, абсолютний популізм. Але він операційно дуже був класно розкладений на етапи, на всі ці меседжі, щоб достукатися до кожного і кожної в кожній комуні. Тобто, була дуже деталізована стратегія на такій популістський схемі. І, власне, під час другого туру його запитали: "А як же ви, пане Сіміон, будете реалізовувати ці обіцянки про доступне житло?" А він каже: "А це була стратегія маркетингу". Тобто Джордже Сіміон сам зізнався. Десь була методичка, десь він реально "не попадав у ноти цієї партитури".
"Феномен ультраправого руху в Румунії дещо відрізняється від того, що ми бачимо в Угорщині та Польщі"
– Це нагадує Трампа, який неодноразово говорив, що завершить російсько-українську війну за 24 години, а потім сказав, що це було перебільшення, метафора, і він насправді не мав цього на увазі.
– Абсолютно. Так само намагається себе вести і Джордже Сіміон. Але я думаю, що саме в цьому він Трампа не копіював. Якщо в Трампа це трошки надлишок такого досвіду в бізнесі, то в Сіміона його трошки не вистачає. Але я б Сіміона не хоронила. Це лише початок його кар'єри. В опоненті треба бачити сильні сторони і він насправді дуже талановитий політик, харизматичний. Я думаю, що він себе ще покаже. Цей феномен ультраправого руху в Румунії дещо відрізняється від того, що ми бачимо в Угорщині та Польщі. Його треба вивчати, тому що ця політична сила з 20-го року системно зростала, подвоювала свій результат на місцевій кампанії. Вони зайшли в Європейський парламент і беруть участь у групі консерваторів і реформістів, яку очолює Джорджа Мелоні. Тобто, вони постійно нарощують собі м'язи. В принципі, в нормальній країні за нормальних обставин такого політичного протистояння, якими є президентські вибори, це нормальний етап початку його кар'єри і успішної кар'єри. З іншого боку, те, що Румунія посилює своє проєвропейське спрямування – це дуже відповідає інтересам України.
Кандидат у президенти Румунії, лідер партії AUR Джордже Сіміон, 6 травня 2025 року. Фото: AP/Andreea Alexandru
"Проєвропейський курс Румунії було дуже важливо зберегти"
– Ще задовго до цього голосування, на Мюнхенській безпековій конференції віцепрезидент США Джей Ді Венс розкритикував владу Румунії і загалом Євросоюз, що, мовляв, вони не поважають права виборців, забули справжні цінності. Він критикував Румунію за те, що були анульовані результати попередньої президентської кампанії через зовнішнє втручання. Чи були зараз якісь коментарі пана Венса з приводу результатів виборів, або можливо є якісь прогнози щодо зміни його позиції відносно внутрішньополітичних процесів у Румунії?
– Насправді, я ще до американських коментарів не дійшла, бо мені повезло поспілкуватися з Нікушором Даном, поставити йому кілька питань цікавих, тому я розгрібаю ще свої коментарі за цю ніч. Але я насправді хотіла сказати, що в найгіршому випадку Румунія могла перетворитися на територію, через яку Вашингтон, нова адміністрація Трампа могла би тиснути на Брюссель у контексті солідарності, об'єднаності, Коаліції охочих, якщо хочете. Тому проєвропейський курс Румунії було дуже важливо зберегти. Саме через призму безпекових викликів, агресії Росії, і взагалі об'єднаності Європи. Це жодним чином не ставить під ризик чи під сумнів стратегічне партнерство між Румунією та США. Але політично більша, ширша і сильніша участь Бухареста в європейських проєктах (безпека, енергетика, підтримка євроінтеграції Молдови та України тощо), це було дуже важливо. І для Росії це було дуже важливо зруйнувати. І в цій точці зійшлися, на жаль, інтереси нової адміністрації США і Кремля. Тому ми спостерігали те, що спостерігали – трампістські трафарети у політичних заявах Джордже Сіміона, це все перевзування Сіміона із відверто проросійського Джорджеску (Келін Джорджеску – ред.) у такого собі румунського трампіста і довготривалість цієї кампанії, успадкування цієї кампанії. Тому що Сіміон постійно ходив скрізь із Келіном Джорджеску, обіцяв зробити його прем'єр-міністром. Це була б, звісно, катастрофа. Тобто Румунія не була би відверто проросійською на словах, але вона була би антиєвропейською.
Сіміон програв навіть в Росії
– Схоже, що діаспора трохи більше голосувала за Сіміона, ніж за Дана. Чому так?
– Не скажіть. Наприклад, навіть у самій Росії Сіміон програв, наскільки я бачу результати по діаспорі. Діаспора теж неоднорідна. Вони голосували і за Дана, і за Сіміона. Так само і в середині Румунії. Була дуже значна кількість голосів і за Сіміона, і за Дана. Я би розподілила це на таку собі "класову боротьбу", тому що кожен із кандидатів орієнтувався на різного виборця, на різні соціальні прошарки населення. Тобто, якщо для Сіміона – це глибинний народ, скажімо, фермери були, з якими він загравав, молодь, яка починає шукати себе у дорослому житті, сільське населення, то Нікушор Дан, як мер Бухареста – політичні еліти, інтелектуальні еліти, громадянське суспільство. Тобто, це його електоральна база, яка йшла за ним. Тому, я думаю, це можна додати як третій фактор, чому Нікушору Дану вдалося зменшити цю дистанцію в 20%, яка виглядала майже неможливою.
Дан: "Буде проєвропейська збалансована політика"
– Про що ви з Даном встигли поспілкуватись цієї ночі?
– Звісно, допомога Україні обговорювалася. Але мене цікавило насамперед, яку орієнтацію зберігатиме Румунія – проамериканську чи проєвропейську. Тому що, насправді, це дуже важливо і для нас, і для східного флангу НАТО, і для передбачуваності зовнішньої політики Румунії. В тому числі, в контексті євроінтеграції дуже важливо, наскільки близькими відносини з Брюсселем будуть у Бухареста. Нікушор Дан відповів, що це буде проєвропейська збалансована політика. Я думаю, що це більш ніж чесна відповідь, яку він міг собі дозволити у перші години свого обрання. Обговорювали, звісно, чи вітав його президент Зеленський, чи хоче він здійснити візит в Україну.
(19 травня Володимир Зеленський поспілкувався із обраним президентом Румунії, під час розмови він запросив Нікушора Дана приїхати в Україну, а також вони обговорили найближчі можливості зустрітися. Зеленський привітав Дана із перемогою на президентських виборах. "Дуже важливо, щоб Румунія розвивалась і щоб ми всі разом співпрацювали в нашому регіоні й у Європі", – заявив український президент. Він також наголосив, що Румунія – це країна, "від якої багато залежить у питаннях безпеки". "Ми дуже вдячні за внесок у захист життів наших людей. Важливо, що підтримка України продовжиться. Румунія розуміє, наскільки важливою є боротьба за свободу та справедливість", – підсумував український лідер.)
– І що він сказав, хоче?
– Сказав, що ще не думав про це, але, звісно, хоче. І з такою доброю емоцією.
Маріанна Присяжнюк і Нікушор Дан, 18 травня 2025 року. Фото: facebook/marianna200
"Український фактор став своєрідною політичною мовою"
– Нікушор Дан є мером Бухареста, а перед тим був громадським активістом, який створив антикорупційну, правозахисну організацію, яка боролася за збереження історичної спадщини, історичного обличчя Бухареста. Як румунське суспільство стало настільки зрілим, що не повелося на популістські гасла, а сприйняло доволі складну риторику, яку треба розуміти і перейматися нею?
– По-перше, я би так не знецінювала виборця. По-друге, в кожного напрямку також є своя певна комунікаційна лінія, своя пропаганда, я в нейтральному ключі зараз використовую цей термін. Що ще додає? Це, звісно, безпекова ситуація. Вона оголює ці страхи, емоції. І мені здається, що в той момент, коли проти України триває російська агресія, ті речі, які України навіть не стосуються, промовляються мовою оцього українського фактору. Тобто все, що навіть не про Україну – зараз про Україну. І український фактор став своєрідною політичною мовою. Тому, я думаю, це загострює відчуття, емоції, страхи, надію. І навіть якщо кандидат не використовує популістичні гасла, вони все одно запалюватимуть цю гіперболізовану реакцію, тому що люди відчувають небезпеку.
"Для Румунії традиційно після виборів скочуватися в політичну кризу"
– У Нікушора Дана немає власної партії в парламенті. Наскільки це ускладнить йому подальшу роботу?
– Я думаю, що дуже ускладнить. Для Румунії традиційно після виборів скочуватися в політичну кризу. Я дуже переживаю, щоби не повторилася історія 2012 року, коли фактично посада президента була заблокована Конституційним судом. Тому що вони з прем'єром Віктором Понту, який також балотувався, тоді не поділили і Траян Бесеску був зміщений з посади. І це дуже насправді великий ризик, особливо зважаючи на те, що Конституційний суд Румунії, як ми побачили, може бути використаний з політичною метою. Не даємо оцінку, просто це факти, які були вже в історії сучасної Румунії. Тому ризики, звісно, зберігаються. І наразі ризик у тому, щоб зберегти цю політичну стабільність.