Маріанна Присяжнюк

Аналітикиня, аспірантка Бухарестського національного університету

Сфера інтересів: міжнародні відносини, регіональна співпраця, аналіз та протидія інформаційним загрозам (FIMI)

Коментарі
Перегляди: 335
21 березня 2025

СБУ заборонила в'їзд Діані Шошоаке: чи справді ця румунська політикиня викликає занепокоєння – Маріанна Присяжнюк пояснює її вплив і загрози

Служба безпеки України заборонила в'їзд до країни на три роки голові проросійської румунської партії «SOS Румунія»  Діані Шошоаке, яка підтримує війну Росії проти України, відома своєю проросійською позицією та реваншистськими заявами щодо територіальної цілісності України. Про її діяльність та значення цього рішення розповіла в коментарі Суспільному  Маріанна Присяжнюк, політична аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та координаторка проєкту «Дельта-24» у регіоні Україна-Молдова-Румунія.

За її словами,  рішення СБУ виглядає логічним, з огляду на  попередню діяльність та публічні виступи Діани Шошоаке.

«Вона  нічого нового, не властивого її стилю,  не зробила і не заявила – це її стандартний підхід. Вона займає маргінальну нішу, знаходить прихильників і вже не вперше привертає увагу українського суспільства та спецслужб»,  –  нагадала експертка.

Один із гучних інцидентів стався у жовтні 2023 році, коли через її протести був зірваний виступ президента Володимира Зеленського в румунському парламенті під час його візиту до Бухареста.

Ще однією резонансною ініціативою політикині була спроба зареєструвати законопроєкт, який закликав Румунію повернути всі «історичні землі», включно з Буковиною, Бессарабією, Республікою Молдова, тож, відповідно,  бессарабські частини території, які входять до України.

«Це чітке порушення міжнародного права, але насамперед такі заяви суперечать і Конституції самої Румунії, оскільки підривають територіальну цілісність цієї країни», – наголосила  Маріанна Присяжнюк.

Попри те, що СБУ заборонила Шошоаке в’їзд до України, за словами Маріанни Присяжнюк, є великі сумніви, що вона планувала це робити найближчим часом. Очевидно, що її діяльність координується певними зовнішніми силами.

«Вона не приховувала своєї дружби з російським посольством, що дає підстави вважати, що вона там знаходить підтримку чи роботу», – пояснила аналітикиня.

Щодо українсько-румунських відносин, Маріанна Присяжнюк наголошує на важливості стратегічної  комунікації:

«У 2004 році між Україною та Румунією було підписано договір про визнання кордонів та дружбу. Тому такі реваншистські закиди та наративи в першу чергу порушують Конституцію Румунії і її територіальну цілісність зокрема. Адже між нашими країнами було укладено  договір про визнання кордонів країни. І якщо з боку румунських політиків, які є легітимними і  мають своїх виборців, лунають такі заяви, то Румунія повинна реагувати», – вважає аналітикиня.

Водночас,  на думку Маріанни Присяжнюк,   діяльність Шошоаке попри медійний розголос  не є центральним елементом румунської політики.

«Я вважаю, що не варто приділяти надмірну увагу таким заявам і тим більше надавати їм легітимності. Адже це не головний політичний плацдарм, де розгортаються головні  події в Румунії. Звісно, ультраправе угруповання, до якого входить Діана Шошоаке, досить активне і щороку здобуває дедалі більше прихильників. Але реальна політика все ж формується двома основними партіями – соціал-демократами (PSD) та  лібералами (PNL). Хоча  ультраправі партії акумулюють на собі різні впливи: і трампістський, і російський, і так званого deep state,  тобто інтереси тих, кого умовно можна назвати "старими елітами". Тож я не вважаю, що тут мають місце якісь несплановані, нескоординовані дії», – зазначила аналітикиня.

Небезпекою, на її думку,  залишається синхронізація виборчих процесів у кількох країнах.  Адже, якщо передвиборчі кампанії в Румунії, Молдові та Україні збігатимуться, це може створити хаос, у якому зростуть ризики використання реваншистських та пропагандистських наративів. У такій ситуації буде важко зберегти раціональність політичних рішень.

«Це буде просто емоційна пропагандистська розправа одних проти інших. Я думаю, що це найгірший сценарій», – застерігає Маріанна Присяжнюк.

Останні новини з категорії Коментарі

Попри спроби Путіна вийти з міжнародної ізоляції, вона все ж залишається – Олексій Гарань

Чому російський диктатор боїться летіти до Бразилії на саміт БРІКС, як українці сприймають демократію та авторитаризм і ставляться до тривал...
30 червня 2025

РФ офіційно дозволено все. Як війна на Близькому Сході вплине на Україну – Марія Золкіна

Марія Золкіна поділилася своїми думками про наслідки атаки США на ядерні об'єкти Ірану для світу загалом і для України зокрема
26 червня 2025

Від спротиву до партнерства: як трансформується громадянське суспільство України та Швеції

Денис Решетіло про те, як змінювалася співпраця громадянського суспільства з державою в Україні та Швеції в умовах різного історичного й без...
24 червня 2025

Чому конфлікт на Близькому Сході грає на руку Кремлю – Тарас Жовтенко

США зробили фундаментальну помилку. Чому Китаю вигідно те, що наробив Трамп? пояснив Тарас Жовтенко
24 червня 2025