Маріанна Присяжнюк

Аналітикиня, аспірантка Бухарестського національного університету

Сфера інтересів: міжнародні відносини, регіональна співпраця, аналіз та протидія інформаційним загрозам (FIMI)

Самотня суперсила 2.0

Мюнхенська безпекова конференція залишила по собі більше питань, ніж відповідей. Утім її продовженням можна назвати два глобальні треки, які розпочалися в наступні дні: зустріч представників Росії та США в Саудівській Аравії про можливі мирні переговори без участі України, а також надзвичайний саміт у Парижі, який зібрав лідерів Німеччини, Великобританії, Італії, Польщі, Іспанії, Нідерландів, Данії та генерального секретаря НАТО — як реакцію на ізоляціоністські заяви віцепрезидента США Джей Ді Венса в Мюнхені й ризики агресії Росії проти країн НАТО.

Американський соціолог і політолог Самуель Гантінгтон ще в 1999 році описав США як самотню суперсилу (Lonely Superpower). У тодішніх обставинах, на його думку, США після перемоги в Холодній війні постали як глобальна наддержава з безпрецедентним рівнем військової, економічної та політичної могутності, яка, втім, через свою гегемонію стикалася з відчуженням і скептицизмом інших держав.

Віце-президент США Джей Ді Венс виступає під час 61-ї Мюнхенської конференції з безпеки 14 лютого 2025 р.

Мюнхенська конференція продемонструвала, що США рухаються схожою, але подекуди навіть небезпечнішою траєкторією, яка перейшла із самотності в ізоляціонізм. Принаймні три ключові моменти з кулуарів Мюнхена підтверджують такий висновок.

По-перше, небажання Вашингтона надати Україні чіткі гарантії безпеки є також чітким сигналом, що США не будуть гарантом безпеки для Європи в разі ширшої конфронтації з Росією. На це, до речі, звертали увагу численні співрозмовники LB.ua на полях конференції.

По-друге, безпрецедентний тиск на Україну, аби вона підписала угоду, яка фактично закріпила б суверенне право США на половину українських надр і підмінила б реальні безпекові гарантії, свідчить, що нова американська адміністрація торгуватиме миром (а не гарантуватиме його), причому навіть не зі своїми стратегічними партнерами, а орієнтуючись на внутрішнього MAGA-виборця, який і є головним замовником і споживачем траєкторії, яку задає команда в Білому домі.

По-третє, США продемонстрували, що готові згортати стратегічну співпрацю з Європою, що означає дедалі більшу фрагментацію Заходу перед глобальними викликами.

Одразу після Мюнхена американці відбули на зустріч з росіянами в Ер-Ріяді, а лідери Європи зібралися на надзвичайний саміт у Парижі.
Зустріч делегацій США та РФ в Ер-Ріяді

США в Ер-Ріяді представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з національної безпеки Майк Волтц і радник Трампа з питань Близького Сходу Стів Віткофф, якого називають відповідальним саме за комунікацію з Росією (тоді як Кіт Келлог відповідає за діалог з Україною). Від Росії були міністр закордонних справ Сергій Лавров і помічник президента Юрій Ушаков.

Американський телеканал NBC повідомив, що делегація США має намір провести окремі переговори з Росією та Україною, а згодом і спільні.

Водночас сам формат цієї зустрічі цілком збігається з традиційним інструментарієм російської зовнішньої політики: домовлятися про долю третіх країн без їхньої участі (навіть якщо США мають інше бачення). Так було з Мінськими угодами, коли Україну змушували підписувати невигідні домовленості з контрольованими Кремлем проксі, так відбувалося і з Будапештським меморандумом. І тепер історія повторюється в новому форматі.

Тож такі контакти серйозно непокоять і Україну зокрема, і Європу загалом, оскільки існує ризик, що Трамп може шукати угоди з Путіним не просто за спиною України, а й цілковито ігнорувати наші інтереси задля переділу зон впливу. Українські дипломати підтверджують, що такі ризики дійсно існують, проте закликають не робити апокаліптичних прогнозів:

«Так, у найближчому оточенні Трампа є ті, хто прагне змінити міжнародний порядок. Водночас у його команді конкурують різні ідеї, тому зараз критично важливо продовжувати працювати», — зазначив один співрозмовник.
Президент США Дональд Трамп і президент РФ Володимир Путін під час саміту G20 в Осаці, 28 червня 2019 р. Фото: EPA/UPG

Ба більше, представники української делегації в Мюнхені наголошували, що контакти між Росією та США ніколи не припинялися повністю, незалежно від того, хто перебував при владі — Байден чи Трамп.

Тож сама дипломатична кухня, можливо, не зазнала кардинальних змін, проте факт, що про процеси, які мали залишатися в тіні, гучно інформували, може суттєво вплинути на низку безпекових параметрів: громадську думку в країнах, що вже потерпають від зростання праворадикальних настроїв, довіру між союзниками та знецінення міжнародного права у глобальному вимірі.

Усі ці обставини змусили європейців скликати надзвичайний саміт у Парижі. Зустріч мала стати символом єдності європейських партнерів на тлі ізоляціоністських сигналів, озвучених віцепрезидентом США в Мюнхені. Та виявилася радше декларативною. Ба більше, рішуча пропозиція Володимира Зеленського на полях тієї ж конференції створити об’єднану європейську армію вже спричинила суперечки серед партнерів.

Зокрема, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Польща не приєднається до такої ініціативи. Варшава також не братиме участі в миротворчому контингенті.
Міжнародні тактичні навчання Defender Europe 2022 у військовому навчальному центрі Сухопутних військ в Ожеше, Польща, 24 травня 2022 року. Фото: EPA/UPG

Підтримали ініціативу Франція, Велика Британія та низка інших європейських країн, а також окремі держави поза межами континенту. А втім, жодних рішень немає, і розмови про миротворців радше привід пошукати консенсус.

Останні новини з категорії Коментарі

Трамп справді потрапив під вплив кремлівської дезінформації, але реагувати на це слід з холодним розумом – Олексій Гарань

Олексій Гарань поділився своїм баченням останніх заяв зі Сполучених Штатів, в
21 лютого 2025

Звинувачення Трампа в нелегітимності президента Зеленського – безпідставні – Марія Золкіна

Наскільки вимога Трампа провести президентські вибори в Україні під час війни має підґрунтя, в етері Голосу Америки прокоментувала Марія З...
20 лютого 2025

«Вигадані цифри» – Олексій Гарань заявив, що Трамп не знає реальних рейтингів Зеленського

Олексій Гарань стверджує, що у Трампа немає фактів, на які б він міг спертися, говорячи про рейтинги Зеленського
19 лютого 2025

Самотня суперсила 2.0

Маріана Присяжнюк про три ключові моменти з кулуарів Мюнхена, які підтверджують, що США рухаються небезпечною траєкторією, яка перейшла із...
19 лютого 2025