Росія готує втручання у вибори в Молдові: найбільша небезпека – у замаскованих проросійських проєктах – Маріанна Присяжнюк
Президентка Молдови Майя Санду заявила про підготовку безпрецедентного втручання Росії у парламентські вибори. За її словами, Кремль активно інвестує у кілька політичних проєктів, щоб провести до наступного парламенту своїх людей. Про механізми цього втручання та його наслідки для Молдови і України в етері телеканалу FREEДОМ розповіла аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Маріанна Присяжнюк.
За її словами, Росія навряд чи робитиме ставку лише на відкрито проросійські сили. Натомість вона намагатиметься охопити весь спектр політичних настроїв, притаманних молдовському суспільству.
«Це будуть не тільки гравці, які чітко позиціонують себе як проросійські. Це будуть гравці, які маскуватимуться і під так званий європейський курс, і під так званий євроскептичний курс, нині з’являються і настрої молдавінізму. Ще, я думаю, будуть сюрпризи і на уніоністському напрямку – прихильників об’єднання з Румунією», – зазначає Маріанна Присяжнюк.
Російський вплив, на її думку, виявляється у прагненні здобути лояльність не лише партій, а й окремих фігур в усіх ідеологічних таборах. Один із яскравих прикладів – участь у форумі MEGA (Make Europe Great Again) колишнього посла Молдови в США Ігоря Мунтяну, якого досі вважали переконаним проєвропейцем.
«Цей форум, де він виступав пліч-о-пліч із проксі-консерваторами, які насправді просувають проросійські реваншистські наративи, шокував не лише молдовське суспільство, а й українських колег. Ось такий форум пройшов у Кишиневі, і там виступав ось цей чоловік, якому була дуже велика довіра серед політичної еліти, експертних та журналістських», – навела приклад Маріанна Присжнюк, який, за її словами, на жаль, не останній.
На думку аналітикині, найбільша небезпека криється не у відкрито проросійських настроях і не в маршах, які демонструють проросійську позицію. Такі сили лише прокладають шлях іншим – більш замаскованим і витонченим методам впливу.
«Небезпека – саме в замаскованих політичних проєктах, які ховають проросійські інтереси за популярними наративами. І частина з них цілком може здобути підтримку виборців», – додає вона.
Україна стане об’єктом маніпуляцій усіх таборів
Ще один інструмент політичної боротьби, який, на думку експертки, активно використовуватимуть на виборах у Молдові – це тема України. І не лише проросійські сили маніпулюватимуть цим фактором.
«Фактор України сьогодні використовується як інструмент маніпуляцій практично всіма політичними силами — як у регіоні, так і в Європі загалом. Після понад 60 виборчих кампаній у 2024 році, більшість з яких відбулися на європейському континенті, зокрема в Румунії, Польщі та Молдові, ми мали б уже засвоїти урок: в умовах повномасштабної агресії Росії тема України стала політичною темою, якою намагаються озброїтися всі без винятку політичні актори, які прагнуть утримати або здобути владу», – пояснює Маріанна Присяжнюк.
На її переконання, політичні сили, незалежно від ідеології, намагатимуться використати образ України у власних інтересах.
«Тема України буде однією з магістральних тем передвиборчої кампанії. Інше питання – що вона вже обросла місцевими особливостями: лунатимуть запитання на кшталт "Чому в Україні, попри війну, щось працює краще, ніж у нас?" або "Чому в них є Дія, а ми не можемо впровадити подібне, хоча в нас немає війни?" Такі місцеві проблеми і виклики будуть перекручуватися і маніпулюватися через контекст України. І ніхто не пояснюватиме виборцям, із якими викликами стикається сама Україна, як вона отримує зовнішню допомогу, яким є вплив партнерів. Це створюватиме поле для маніпуляцій», – попереджає аналітикиня.
Маріанна Присяжнюк закликає українське суспільство уважно стежити за подіями в Молдові й оцінювати їх крізь призму інтересів України. Адже важливо, щоб Молдова залишалася не лише проєвропейською, а й солідарною з Україною в умовах російської агресії.
«Нам важливо, щоб Молдова залишалася частиною єдиної Європи і дотримувалася саме цього курсу. З огляду на спільну позицію США та ЄС щодо підтримки України, критично важливо розуміти, якою траєкторією рухатиметься Кишинів. Адже Кишинів надзвичайно важливий для України: це і торгові шляхи, і економічні зв’язки, і військова логістика, і транзит нашої агропродукції в складних воєнних умовах. Тому нам життєво важливо, щоб Молдова залишалася частиною архітектури Коаліції рішучих у широкому сенсі», – Маріанна Присяжнюк.