Події
Перегляди: 2407
23 жовтня 2020

«П’ять важливих запитань» від Президента мобілізують електорат – експерти

Анонсоване Президентом Володимиром Зеленським на 25 жовтня всенародне опитування ймовірно досягне своєї мети щодо мобілізації електорату для участі у місцевих виборах, але надалі юридичних наслідків не матиме.

Таку думку висловив генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто на пресконференції, організованій фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва в Укрінформі.

«Це дослідження не буде репрезентативне ні для населення, ні навіть для виборців, які прийдуть на дільниці. Тому що там буде сильний перекіс, але з політтехнологічної точки зору воно виявилося достатньо ефективним, стимулює ще додатково 25 % виборців прийти на вибори. Таким чином у цілому з соціологічної точки зору воно сенсу не має, а з політтехнологічного має», - сказав Паніотто.

За його словами, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів своє опитування, яке показало, що 54,6% українців мають намір відповісти на «П’ять важливих запитань» від Президента, але з цієї кількості переважна більшість – прихильники партії «Слуга народу».

Заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко погодився із думкою про те, що таке опитування може певним чином збільшити явку виборців, але розраховувати на подальший ефект від його результатів навряд чи варто. «Питання, які будуть виноситися, не такі важливі, як важливо те, що, за задумом ініціаторів цього заходу, це може підвищити явку на виборах. Мені здається, що взагалі наслідки цього опитування особливо не будуть використовуватися в тому числі й ініціаторами цього опитування. Вони їх швидко забудуть», - сказав соціолог.

Хоч саме опитування з соціологічної точки зору не має сенсу, проте з психологічної – може мати вплив. Так, опитані Фондом "Демократичні ініціативи"  екперти зауважили, що люди  через президентське опитування  можуть не прийти на місцеві вибори, адже бояться захворіти на коронавірус.

"Опитування виявилося ефективною політтехнологією, щоб спробувати збільшити явку своїх прихильників. З іншого боку, як сказали сьогодні наші експерти, це є незаконний вид передвиборчої агітації, яка відбудеться у день виборів", – зауважив аналітик фонду Петро Бурковський.

Науковий директор "Демократичних ініціатив" імені Ілька Кучеріва, професор політології НАУКМА Олексій Гарань нагадав про те, що громадськість досі точно не знає, хто саме проводитиме це опитування, адже раніше оголошувалося, що це будуть проводити волонтери, але які саме – невідомо. Крім того, повідомлялося, що фінансуватиме його партія «Слуга народу», а це також викликає питання.

«Очевидно, йдеться про втручання у вибори. Мені зрозуміло, що наші суди ніяк це кваліфіковано не оцінять, тому що це наші суди. Насправді ж це безумовно втручання у вибори», - підкреслив він.

На переконання Гараня, громадянам не варто брати у цьому участь, адже чим більше людей у це будуть залучені, тим більше легітимізується така акція.

Експертка Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко вважає, що ініціатива щодо цього опитування не є конституційною. «Анонсування опитування, як назвав його Президент України, у день місцевих виборів, є дуже небезпечним кроком порушення засад демократії Президентом та виходом за межі його повноважень», - сказала вона.

Використання під час ініційованого Президентом всенародного опитування у день місцевих виборів партійної символіки політсили-організатора буде порушенням законодавства.Про це заявив генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель.

«Якщо під час так званого опитування буде використовуватися символіка, елементи символіки, елементи шрифтів або кольорова гама політичної партії «Слуга народу», ми будемо це розцінювати виключно як факт незаконної агітації у день виборів і максимально привертати до цього увагу», - сказав Кошель.

Він підкреслив, що закон жодним чином не регулює проведення такого роду опитування у день голосування, але біля виборчих дільниць будуть проводитися різного роду заходи. «Є фахові структури, які можуть проводити екзитполи, є багато фейкових структур, які будуть проводити видимість екзитполів для того, щоб пізніше маніпулювати», - сказав гендиректор КВУ.

Він назвав це опитування класичною передвиборчою технологією, яка повністю змінила інформаційне поле.

Водночас, за словами Кошеля, якщо порівняти місцеві вибори 2015 року із теперішніми, маштаби порушень будуть приблизно співмірні, проте є певні особливості. Зокрема, вперше вибори проводять за умови неякісного виборчого законодавства. Крім того, ситуація ускладнюється коронавірусом. «Держава не підготувала і не забезпечила членів виборчих комісій(засобами індивідуального захисту - ред)... На жаль, ми можемо прогнозувати, що у день виборів може бути проблема із голосуванням вдома та з голосування на спецдільницях», - сказав він.

Як відомо, Президент Володимир Зеленський 13 жовтня у відеозверненні анонсував, що 25 жовтня, крім місцевих виборів, відбудеться ще всенародне опитування. Українцям запропонують дати відповідь на п'ять запитань: “Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах?”, “Чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?”, "Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300?", "Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?", "Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом?".

Останні новини з категорії Події

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024