Повторні президентські вибори в Румунії – Маріанна Присяжнюк про кандидатів і їхню позицію щодо України
4 травня в Румунії пройде перший тур повторних президентських виборів. Попереднє голосування, що відбулося 24 листопада 2024 року, було анульоване Конституційним судом країни, оскільки були розсекречені документами про вплив зовнішніх сил на кампанію проросійського кандидата Келіна Джорджеску.
Про кандидатів та їхні позиції, зокрема щодо України, в інтерв’ю Суспільному розповіла аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, координаторка проєкту «Дельта-24» у регіоні Україн–Молдова–Румунія Маріанна Присяжнюк.
«Останні три дні в Румунії проходили телевізійні дебати. Не всі кандидати брали участь, але більшість чітко показали свої позиції і щодо безпеки, і щодо зовнішньої політики та відносин з Україною», – зазначила експертка.
Особливо цікавим стало питання, поставлене кандидатам у перший день дебатів, стосовно можливої зміни статусу Криму і як би вони на це відреагували, будучи на посаді голови держави.
«Це симптоматичне питання – чий Крим? – багато років є наративним у дискурсі двосторонніх відносин Румінії з Україною», – пояснила Присяжнюк.
Вона розповіла, що лідер перегонів Джордже Сіміон, який має близько 30% підтримки, не брав участі в жодних дебатах. Натомість кандидат від урядової коаліції Крін Антонеску намагався відповісти помірковано, щоб не викликати певних реакцій, але й залишатися у проукраїнському дискурсі, який просуває румунська влада.
«Він зазначив, що Крим – це порушення міжнародного порядку, а присутність Росії в Чорному морі становить безпосередню загрозу для румунського газового шельфу та подальших енергетичних розробок. Така риторика є авторським, позиційним моментом його передвиборчої кампанії. Вона має потенціал, і я би рекомендувала до неї приглядатися», – зауважила Маріанна Присяжнюк.
Головний конкурент Кріна Антонеску Нікушор Дан, який розділяє із ним друге місце, висловив однозначну підтримку територіальної цілісності України та назвав неприйнятною будь-яку зміну кордонів силовим шляхом та перегляд статусу Криму.
«Україна заслуговує того миру, який вона вважає для себе справедливим», – процитувала аналітикиня кандидата.
Колишній прем'єр-міністр Віктор Понта, за словами експертки, всю виборчу кампанію втрачав підтримку виборців.
«На жаль, він не висловив позиції щодо питання Криму, бо в перший день не брав участі в дебатах. Наступного дня лише зазначив, що у разі безпекової кризи Румунія координуватиме дії з НАТО й ЄС, але в разі надзвичайних ситуацій, які вимагатимуть реакції і підтримки сусідніх країн, очікував би на активну участь і солідарність у відповідь з боку України», – зазначила експертка.
Цікавий казус стався з кандидаткою Єленою Ласконі, коли її запитали, чи арештувала б вона прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, на якого є ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом, якщо він відвідає Румунію.
«Вона розгубилася і не змогла відповісти, хоча її кампанія позиціонується як чітко антикремлівська. Проте готовність говорити про Путіна, але неготовність говорити про Нетаньяху, який фактично перебуває в тому самому статусі у контексті воєнних злочинів за оцінками МКС, показало її слабку моральну рамку», – прокоментувала експертка.
Маріанна Присяжнюк звернула увагу і на роль соціальних мереж у виборчій кампанії.
«Соціальні мережі відіграють важливу роль, але це не єдиний інструмент мобілізації аудиторії. Під час попередніх виборів кампанія Джорджеску активно залучала виборців, зокрема через TikTok. Сьогодні за цей електорат змагаються різні сили, але основним бенефіціаром залишається Джорджі Сіміон – фактично єдиний лідер праворадикального флангу», – прокоментувала аналітикиня.
За голоси праворадикального електорату змагається і Віктор Понта, який просуває релігійно-містичні наративи й наслідує стиль Трампа – аж до кепок з написом "Make Romania Primuloc".
«Його кампанія – відверта калька американського шаблону. Навіть візит Дональда Трампа-молодшого до Бухареста 28 квітня, ймовірно, був організований під Понту. Але це не дає результату: Понта втрачає підтримку, Антонеску набирає, тоді як електорат Сіміона залишається стабільним – це також симптоматичний фактор про антисистемний голос. Тобто всі такі цікаві фокуси, які видумують кандидати, вони вже мало на що впливають», – підсумувала Маріанна Присяжнюк.