Маріанна Присяжнюк

Аналітикиня, аспірантка Бухарестського національного університету

Сфера інтересів: міжнародні відносини, регіональна співпраця, аналіз та протидія інформаційним загрозам (FIMI)

Коментарі
Перегляди: 267
29 січня 2025

Нарешті питання про виведення російських військ із Придністров’я лунає в ультимативному форматі – Маріанна Присяжнюк

Ситуація навколо Придністров'я залишається напруженою, а питання російського військового контингенту в регіоні набуває особливої актуальності. Нині на нього  є різні погляди, зокрема і такий, що він  недієвий.  Політична аналітикиня  Фонду «Демократичні ініціативи», координаторка проєкту «Дельта-24»  про регіон Україна-Молдова-Румунія Маріанна Присяжнюк в інтерв’ю телеканалу «Ми – Україна»   наголошує, що не слід недооцінювати потенційну загрозу, яку становить російський військовий контингент у придністровському анклаві.

«Молдова просуває наратив, що в Придністров’ї мало російських військових – близько півтори-двох тисяч, а всі інші – місцеві. Але мене це не заспокоює, тому що загальна кількість рекрутованих – до 20 тисяч. Це вже фактично армія, де є й місцеві, й росіяни», – пояснила аналітикиня.

Вона  наголошує, що на цій території давно діє система військової підготовки, і недооцінювати її не варто.

«Озброєна людина завжди становить загрозу. Ви думаєте, у них там автоматів немає? Військові навчання проходять майже щомісяця. Це підготовлені кадри, які можуть наробити шкоди в будь-якому разі», – впевнена  аналітикиня.

Значущою є ідеологічна їхня обробка. За тридцять років у Придністров’ї сформувалася проросійська свідомість.

«Це населення, зомбоване ненавистю, воно себе також показало б в не наймиролюбніший спосіб.  Етнічне походження тут не відіграє ролі – важливіше те, що вони роками формувалися у російській пропаганді», – зазначає Маріанна Присяжнюк.

Вона додає, що загроза, яку становить Придністров’я – це не лише російський військовий контингент, а й проросійськи налаштоване місцеве населення, яке в минулому вже брало участь у дестабілізаційних діях в Україні.

«Жителі Придністров'я, зокрема місцеві молдавани, які поділяють радянські погляди, неодноразово були помічені в провокаціях. Вони брали участь у подіях, що передували 2 травня в Одесі, а також у спробах розхитати ситуацію в регіоні – від "республіки Буджак" до "Одеської республіки" в 2014-2015 роках», – нагадала Маріана Присяжнюк.

Це підтверджує, що цей регіон залишається осередком потенційної загрози.

«Можливо, ці люди не є військовою силою для ведення масштабної війни, але вони є ресурсом для шпигунства, пропаганди та дестабілізації. Це небезпечна територія, яка не перебуває під жодним реальним контролем», – акцентує  експертка.

Водночас, за словами Маріанни Присяжнюк, є і позитивні зрушення. Вперше на офіційному рівні питання виведення російських військ із Придністров'я звучить так рішуче.

«Нарешті  це питання про необхідність виведення російських військ лунає в  такому ультимативному форматі  –  і від прем’єра Молдови Доріна Речана, і від президентки країни Маї Санду  в спільній декларації із Володимиром Зеленським, опублікованій за результатами візиту Санду до України. Це важливий сигнал», – наголосила Маріанна Присяжнюк.

Що стосується майбутнього російських військ у Придністров'ї, то воно багато в чому залежить від політичної волі самої Молдови, яка роками говорить про прагнення до «мирного врегулювання» придністровського конфлікту. Нинішня енергетична криза в Придністров'ї, спровокована припиненням постачання газу з боку Росії, може стати відправною точкою для такого «мирного врегулювання», вважає аналітикиня.

«Молдова заявляє, що виступає за мирне врегулювання ситуації. Що ж, енергетична криза – це теж мирний спосіб її врегулювання. Чому ж усі так засмучені?», – міркує Маріанна Присяжнюк і додає, що якщо Кишинів нарешті зробить ставку на деокупацію, а не лише на реінтеграцію, то з Україною Молдова знайде спільну мову в цьому питанні.

Останні новини з категорії Коментарі

Нам треба думати про те, що вигідно Україні – і не боятися «червоних ліній» Кремля – Олексій Гарань

Якими можуть бути форми військової присутності Заходу в Україні та як на це може відреагувати Кремль — пояснює професор політології Олексій...
17 квітня 2025

Чи втримає Європа Молдову та Румунію: Маріанна Присяжнюк про потенційний вплив Росії на вибори у цих країнах

Маріанна Присяжнюк пояснила, як Росія через старі й нові обличчя формує проксі-вплив у Молдові та Румунії і які ризики це несе для регіону т...
16 квітня 2025

Європа не запитуватиме Росію, що їй прийнятно чи неприйнятно: Путіна поставлять перед фактом – Тарас Жовтенко про розгортання європейських армій в Україні

Тарас Жовтенко про рекордне фінансування військових потреб України, перспективу розгортання європейських сил стримування в Україні та ін.
15 квітня 2025

Війна змінила Зеленського. Але нині він має змінитися знову

Марія Золкіна висловила міркування про те, яким став Зеленський після трьох років війни і чи підлаштується він під нові реалії правління Тра...
14 квітня 2025