Події
Перегляди: 3086
25 вересня 2017

Напруга в суспільстві – стабільно висока, але очікувати масових протестів найближчим часом не варто

Найближчим часом в Україні не варто очікувати масових протестів, однак напруженість у суспільстві залишається стабільно високою.  Про це під час круглого столу "Соціальна напруженість та протестна активність: погляд соціологів", який відбувася 22 вересня, повідомили експерти.

Згідно з даними соціологічного моніторингу, чергове опитування  якого Інститут соціології НАН України провів у липні цього року, 61% українців оцінюють рівень соціальної напруги в країні як високий.

«Оцінка населенням ситуації, яка склалася в країні, як напруженої, з роками дещо зменшується. Але з іншого боку, вона залишається досить високою, так як за 10 бальною шкалоюі рівень напруженості громадяни оцінили в 7 балів», - зазначила  завідувач відділом соціальної психології інституту Олена Злобіна.

Найвищий рівень напруженості спостерігається в південних регіонах країни, найнижчий - у західних. Разом з тим, людей, які стали вірити в краще майбутнє, стало більше порівняно з минулим роком.

Так, у 2017 році оптимістів стало на 5% більше в порівнянні з 2016 роком. Всього їх серед опитаних 21%. Разом з тим, частка тих, хто вважає, що ніякого поліпшення не відбудеться, в порівнянні з 2016 роком зменшилася на 11% і становить 48%.

«На питання, що найбільшою мірою впливає на зростання напруженості, з величезним відривом населення називає бойові дії на Сході України. Хоча безпосередньо життя більшості людей, які брали участь в опитуванні, це не стосується. Але кожен день переживання того, що в країні йдуть військові дії, створює сильну психологічну напруженість», - зазначила науковець.

Загалом 68% опитаних назвали бойові дії на Сході країни головним фактором, який призводить до зростання напруженості. Близько половини людей вважають, що на напруженість у суспільстві впливає зростання безробіття, а також підвищення тарифів і зростання цін. Також вважають факторами зростання напруженості корупцію - 44% населення, безкарність і свавілля чиновників - 41%, недовіра до влади - 34%. Трохи більше чверті українців називають джерелом напруженості недоступність і низьку якість медичного обслуговування.

«З цього випливає, що реальні питання проблем для українців менш важливі, ніж дії влади», - зазначила Злобіна.

Винними в такій ситуації українці вважають представників влади. 74% провину покладають на бездіяльність Президента, Уряду та Верховної Ради, 52% - на політиків, 42% - олігархів. Близько 30% пов'язують зростання напруженості з діяльністю керівництва РФ.

Реальна боротьба з корупціонерами, поліпшення матеріального становища та умов життя людей, досягнення реального прогресу в ситуації на Донбасі, на думку більшості опитаних, допоможуть істотно зменшити рівень напруженості в суспільстві. Разом з тим більшість українців не вірить у те, що вплинути на це може негайна зміна влади або протести населення.

21% українців готові вийти на вулиці

З огляду на це протестні настрої в країні дещо згасли. За даними опитування, налаштовані брати участь у протестах 21% опитаних, не готові брати участь - 56%. При цьому найменше бажаючих протестувати на Донбасі, всього 11%. Але, як зазначила старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України, директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна, прямої залежності від готовності брати участь у протесті і реальних протестів немає.

«Вербальна готовність до протесту у нас була високою протягом усього часу існування України. На мою думку, найнижчий показник у 20% тих, хто готовий брати участь у протесті, - це теж високий показник. Наприклад, у всіх протестах часів Помаранчевої революції і Революції гідності брали участь 15% населення, і цього вистачило», - додала вона.

Разом з тим вчена констатує, що після Революції Переваги в 2015 році, коли обвалилася гривня, 40% громадян висловили готовність брати участь в протестах, але цього так і не відбулося.

Політичні проблеми  збурюють більш заможних 

Олександр Резнік, головний науковий співробітник Інституту соціології НАН,  підтвердив слова колеги, зазначивши, що  в останньому опитуванні  саме 15%  засвідчили,  що упродовж 12 місяців вони так чи інакше  брали участь у протестних заходах.

Найбільш актуальним серед екномічних проблем для протестувальників виявилося підвищення тарифів на комунальні послуги. Проти них протестувало 8,7 % дорослого населення.

Щоб виявити, які саме групи населення виходять на протести щодо певної  економічної  проблеми,  соціологи використали показник середньомісячного доходу. Середнє значення доходів людей, які протестували проти тарифів і  виходили на захист трудових прав чи права на пенсійне забезпечення, виявилося  нижчим за середньомісячний  показник.

Соціолог пояснив –  безпосередні  проблеми, які  хвилюють громадян саме сьогодні,   заторкують  передовсім знедолені маси  населення,   натомість проблеми,  які можуть зʼявитися у майбутньому,  непокоять  ті верстви, які почуваються більш заможними.  Подібним чином відбувається диференціація соціальної напруженості і щодо соціальних проблем.

А от політичні проблеми однозначно активізують соціальну напруженість саме серед заможніших верств населення.

Чи готові протестувати заради справедливості

Згідно з останнім опитуванням, 16% громадян готові виходити на вулиці заради боротьби за справедливість, ще 13% - через неможливість терпіти важке життєве становище. Але для того, щоб спалахнув масовий протест, потрібно, щоб хтось зібрав людей. Однак соціологи констатують - реальних лідерів сьогодні в країні немає. Партіям поки довіряють тільки 6% опитаних.

«Періодично населення виходить на мітинги за вождями. Але в Україні їх уже набралося стільки, що вони тільки перемішуються. Зараз найбільш рейтингових представників політичних партій підтримують в межах від 1,5 до 10%», - зазначив заступник директора Інституту соціології НАН України Микола Шульга. Це при тому, що перед обома революціями були лідери, яким населення довіряло і які мали підтримку понад 30%.

Війна на Сході і бідність населення стримують протестний вибух

Крім цього, на думку завідувача відділу розвитку політичної системи НІСД Петра Бурковського, стримує протестні настрої в країні ще і війна. Він вважає, що розуміння зовнішньої загрози згуртовує людей із загостреним почуттям справедливості і високим рівнем критичного мислення.

«Саме ця категорія людей може ініціювати, організувати і очолити протестні напрямки. Однак серед них є розуміння того, що не дивлячись на всі гострі суспільні проблеми, не дивлячись на їх актуальність, існує серйозна зовнішня загроза - агресор, який тільки і чекає внутрішнього ослаблення. Тому ці люди поки намагаються тримати себе в рамках», - додав Бурковський.

В першу чергу, вчений говорить про волонтерів, яким за даними опитувань найбільше поки довіряють українці. Разом з тим, він не виключає, що бойові дії можуть і прискорити протестний вибух за умови, що війна вийде за межі АТО. Ще одним фактором, який стримує протестні настрої, Бурковський називає бідність.

«Бідність пригнічує протестні настрої, люди щодня займаються питаннями виживання, і це їх відволікає», - вважає вчений.

Масових протестів найближчим часом не буде

У будь-якому разі  ніякі соціальні проблеми, швидше за все, не виведуть людей на вулиці. На думку Ірини Бекешкіної повинен бути фактор, який раптово обурить масу людей одночасно.

«Перед Помаранчевою революцією - це фальсифікація виборів, а перед Революцією гідності - побиття студентів. Поки влада поводиться обережно. Ми бачимо, що як не провокували, але на кордоні нікого не били (перетин кордону Михайлом Саакашвілі - АСН), таких наказів не віддавали », - пояснює вона.

Тому очікувати масових протестів найближчим часом не варто, каже науковець. Однак радикальні збройні протести в країні виникати таки можуть. І це, на думку Бекешкіної, найбільша загроза, яка може виникнути.

Опитування було проведене Інститутом соціології НАН України у співпраці з Благодійним фондом «Інтелектуальна перспектива» з 3 по 25 липня 2017 року за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення. Опитування проводилося у всіх областях України, методом особистого інтерв'ю за місцем проживання респондентів. Всього було опитано 1800 чоловік. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.

За матеріалами:  ASN, "ДІ"

Останні новини з категорії Події

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024