Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий радник Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 207
27 грудня 2024

Надія та тривога: як українці почуваються щодо майбутнього — результати соцопитування коментує Олексій Гарань

Найбільше українці відчувають надію та тривогу, коли думають про майбутнє. Водночас серед населення впав рівень оптимізму й підвищився півень страху.  Про це в етері Громадського радіо розповів професор «Києво-Могилянської академії», науковий радник фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, фахівець з міжнародних відносин Олексій Гарань.

Фонд «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова провели загальнонаціональне опитування серед українців щодо їхнього почуття до майбутнього. Гарань каже, що, як і в серпні 2022 року, надія залишається на першому місці серед почуттів українців (55%). На другому місці йде тривога (45%), рівень якої з 2022 року зріс.

«З чим це пов’язано? З тим, що ми порівнювали результати із серпнем 2022 року. Тоді росіяни вже були розбиті під Києвом і, власне, ми готувалися до контрнаступу, який теж завершився успішно. Це було трошки пізніше — під Харковом і Херсоном. І тоді ситуація виглядала дуже оптимістичною, такою, що ми зможемо звільнити наші землі найближчим часом. А зараз ми бачимо, що ситуація перейшла у війну на виснаження», — коментує Олексій Гарань.

Фахівець також розповідає, що на третьому місці серед почуттів йде оптимізм (29%), рівень якого дещо впав, порівняно з 2022-м, коли його відчували 38% респондентів. На четвертій позиції — страх (26%), рівень якого підріс з 16% у 2022-му. Спікер підкреслює, що при опитуванні одна людина могла обрати кілька емоцій.

Інфографіка: dif.org.ua

Про перемовини з РФ

Опитування «Демократичних ініціатив» включало, зокрема, питання можливих перемовин з Росією. Так, зазначає Олексій Гарань, 73% українців вважають, що Росія має виконати певні умови, аби Україна погодилася на початок мирних переговорів. Які це умови? Серед тих, хто вважає, що РФ має виконати певні умови, 46,5% зазначають, що це має бути виведення Росією військ з усієї території України в міжнародно визнаних кордонах. На думку Гараня, це надто оптимістичний варіант, який не виглядає реалістичним нині. 

Більша частина (54%) вважає, що для початку мирних переговорів потрібне припинення з боку РФ обстрілів українських територій, які наразі не є окупованими й де не ведуть бойові дії.

«Тобто це говорить про те, що в українців є бажання, щоб Росія відвела війська з окупованих територій. Але водночас ми розуміємо, що, можливо, на даному етапі треба рухатися якимись кроками до можливого перемир’я», — каже спікер.

Інфографіка: dif.org.ua


Додатково

Нагадаємо, фонду «Демократичні ініціативи» публікував опитування серед українців щодо перемовин з РФ в серпні цього року. Тоді близько 32% українців вважали, що переговори про мир з Росією можливі тільки після того, як усі окуповані території будуть звільнені. 19% допускали переговори винятково заради звільнення полонених і заручників. Ще 18% вважали неприйнятним і неможливим проведення жодних переговорів. А 20% людей вважали, що можна було б починати перемовини без особливих передумов.

Також тоді 44% українців вважали, що в українському суспільстві є єдність (хоча з них вважали, що мова про повну єдність – 10%, а решта 34% – скоріше схилялися до думки, що є єдність). Утричі менше респондентів (15%) вважали, що в Україні варто говорити про роз’єднаність. Разом з цим третина українців (36%) вважала, що в суспільстві «у рівній мірі є елементи єдності та роз’єднаності».

Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі на вебсайті Громадського радіо

Останні новини з категорії Коментарі

Перші прояви насильства необхідно карати – Олексій Гарань про напади на військових і ТЦК

Олексій Гарань про прояви насильства над військовими, тенденції до ухиляння та як влада має цьому запобігати
4 лютого 2025

Території, НАТО, ЄС: що готові віддати українці та Зеленський для завершення війни Марія Золкіна

Марія Золкіна та Сергій Сидоренко та Марія Золкіна обгворили можливі умови мироного договору для завершення війни, межі поступок України та...
31 січня 2025

Україна могла отримати більше: у чому головні помилки Будапештського меморандуму – пояснює Тарас Жовтенко

Держава могла б отримати набагато більше гарантій у зв'язку з відмовою України від ядерної зброї в обмін на Будапештський договір, вважає Та...
30 січня 2025

Нарешті питання про виведення російських військ із Придністров’я лунає в ультимативному форматі – Маріанна Присяжнюк

Маріанна Присяжнюк про те, чи зможе Молдова використати енергетичну кризу для деокупації Придністров'я
29 січня 2025