Кому приснилися «другий Чорнобиль» і біологічна зброя на Донбасі

Аналітика
Перегляди: 1408
5 травня 2020
Петро Бурковський

політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Оригиніл статті - на "Детектор Медіа" 

Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у квітні 2020 року

Коли в одній Москві підтверджених випадків зараження коронавірусною інфекцією стало більше, ніж у цілому в Україні, основний акцент російської пропаганди змістився на тиражування новин про лісові пожежі в зоні відчуження поблизу ЧАЕС. Поширення фейків про експерименти над українцями, які проводяться таємними біолабораторіями під орудою міністерства оборони США, «на відмінно» відпрацювали лідери «ОПЗЖ» та підконтрольні їм телеканали. А формулу «1+1» тепер можна тлумачити як «Коломойський+Медведчук», чиї медіа та спікери продовжували прогнозувати дефолт.

13 квітня в американській впливовій газеті «Нью-Йорк Таймс» вийшла стаття про багаторічні зусилля Росії з підриву довіри американців до національної системи охорони здоров’я та науки. Автор наводив приклади того, як російське керівництво переслідувало різні цілі водночас: заохочувало робити щеплення населення РФ і закликало американців не довіряти щепленням і своїм лікарям. А пандемія коронавірусу стала для Кремля ще однією нагодою посіяти серед американців іще більші сумніви у спроможності уряду говорити правду про кризу та долати її.

У тому, що росіяни намагаються використовувати одні й ті ж теми для досягнення різних цілей серед різних авдиторій (вдома і в найближчому зарубіжжі), ми могли пересвідчитися у квітні, відстежуючи активність пропагандистів на «українському напрямку».

Негативна для кремлівської влади стрімка динаміка поширення коронавірусу в Росії зробила невигідним порівняння із ситуацією в Україні. Потрібно було знайти привід, щоб відволікти увагу на ще більшу «загрозу», ніж небезпечна хвороба. А як відомо, все нове — це лише не надто забуте старе.

Тому, починаючи з 6 і до 22 квітня, російські ЗМІ активно розкручують інформацію про пожежу в зоні відчуження, поблизу закритої ЧАЕС та поширення смогу на українські міста, насамперед на столицю. Акцент робиться на тому, що для мешканців Росії ці пожежі не становлять радіоактивної небезпеки, тоді як для українців вона цілком реальна.

У той самий час усередині України панічні настрої навколо пожеж у чорнобильській зоні активно нагнітають проросійські політичні сили та ЗМІ.

На вістрі дезінформаційної атаки про радіаційну загрозу пожеж у зоні відчуження перебував сайт «Страна». Цілеспрямовано протягом 6–18 квітня видання поширювало новини та статті, в яких робилися правдоподібні припущення про радіаційну небезпеку внаслідок пожеж поблизу Чорнобильської АЕС.

Зокрема, найбільш показовим прикладом дезінформаційної підривної діяльності стала новина «Из-за пожара в Чернобыле радиация превысила норму в 16 раз — СМИ» від 8 квітня 2020 р. У ній «Страна» посилалася на англомовне джерело — сайт «Science alert» «Updated: Forest Fires Are Raging Around Chernobyl's Exclusion Zone». Проте текст англомовного видання свідчить, що «Страна» навмисне перекрутила оригінальну інформацію. Зокрема, «Science alert» вказало на те, що первинна інформація про «перевищення у 16 разів» була перевірена й поправлена. До того ж видання вказувало, що існує ризик того, що радіоактивні частки із ґрунту й дерев можуть потрапити в повітря внаслідок пожеж, тоді як «Страна» говорить про це як про доконаний факт.

Допоміжними засобами нагнітання загрози стали коментарі «експертів»  переважно екологів, які так само робили «правдоподібні» припущення, спираючись на той факт, що після аварії на ЧАЕС радіоактивні частки залишилися у ґрунті та деревах.

Привертає увагу, як «Страна», а також телеканали «Інтер», «112.Україна», ZIK у своїх новинах протягом 13-14 квітня використовували посилання на «сталкера» — «голову Асоціації чорнобильських турператорів Ярослава Ємельяненка» як на варте довіри джерело інформації про радіоактивну загрозу. Тим часом, наприклад, на «Плюсах» та інших телеканалах посилання на Ємельяненка давали коректне, без натяків на радіоактивну загрозу й завжди збалансовували повідомленнями від рятувальників і пожежників.

Справжнім подарунком для пропагандистів став ексголова ДСНС Сергій Бочковський, який поширив іще одне класичне «правдоподібне твердження»: «не може не бути без радіації», але й не взяв на себе відповідальність за таке твердження:

«Страна», 18.04.2020

«Но и Госслужба сработала, мягко говоря, не очень хорошо. Непонятно, почему не воспользовались шансом, который дал дождь. После него пламя нужно было добивать, а не отчитываться, что проблема решена. В итоге имеем то, что имеем — масштабы пожаров грандиозные, все горит, дымит, идет выброс радиации.

— Но, по официальным данным, радиации в столице нет? Или у вас другие сведения?

Горит рыжий лес, в воздух поднимается пыль и продукты горения. Не может не быть радиации. Другое дело, что радиация не распространяется по территории слоем. В одной зоне может быть чисто, а рядом — смертельный уровень. Допускаю, что пока просто нет полной картинки по радиационному загрязнению».

Варто зазначити, що в «чорнобильській кампанії» не взяли участь «Вести». Навпаки, у своїх публікаціях про пожежі в зоні відчуження «Вести» спиралися на думку фахівців, які наводили факти, а не припущення про радіоактивну загрозу.

Тема чорнобильських лісів була не єдиною, за допомогою якої російські пропагандисти намагалися показати, як усе погано в Україні. Починаючи з другої половини місяця, переважно засобами медіагрупи Медведчука активно розкручується тема «американських біолабораторій» в Україні. Оскільки моя колега Галина Скляревська вже доволі ґрунтовно розкрила у статті «“Американские лаборатории в Украине”: Медведчук и “1+1” реанимировали российский фейк» засоби та можливі цілі цієї кампанії, зазначу можливі мотиви українських гравців. Річ у тім, що у зв’язку з пандемією коронавірусу в інформаційному просторі дуже популярним напрямком інфотейнменту стало поширення повідомлень про джерела нової хвороби, зокрема різних версій на користь природного і рукотворного походження коронавірусу.

На цьому тлі політтехнологи «ОПЗЖ» й особисто Медведчука могли запропонувати своїм господарям нехитрий спосіб зіграти на коронавірусному хайпі та реанімувати стару історію про «небезпечні біолабораторії», щоби показати, як Медведчук піклується про безпеку й життя українців, на відміну від влади. Тим більше, що «американські біолабораторії» — це ще й чудова нагода нагадати про «зовнішнє управління» Україною з боку США та перекласти на американців вину за біди українців.

На прикладі з «біолабораторіями США» ми бачимо, як одна й та ж тема знаходить різне застосування і тлумачення для різних авдиторій. Зокрема, в самій Росії (повідомлення «Ізвестій» із посиланням на РІА «Новості» за 14 квітня, тобто за день до початку кампанії в Україні) не робили спекуляцій на тому, що з Америки були завезені зразки небезпечного коронавірусу. Навпаки, проводилася думка, що це необхідно для досліджень та виготовлення вакцини. Проте коли йдеться про співпрацю в тій самій галузі між США та Україною, то вона, на думку таких проросійських політиків як Ренат Кузьмін, неодмінно містить загрози експериментів над українцями заради виготовлення біологічної зброї та її подальшого випробування на Донбасі.

Тема «зовнішнього управління», яка повернулася в український медіапростір у зв’язку з карантином, стала третім напрямом промивання мізків українських громадян. Зазначимо, що меседжі про «дефолт» і падіння Зеленського жевріли на початку квітня й не надто активно поширювалися власне в російському інфопросторі.

Проте в Україні тема краху економіки і президентства Зеленського стає дедалі популярнішою. На жаль, підтвердився наш попередній прогноз про те, що власник «1+1» не посоромиться перебувати на одній хвилі з володарем Кремля.

У квітні ми побачили, як синхронно тему дефолту й економічного падіння підтримують спікери «ОПЗЖ» й Коломойського та поширюють підконтрольні телеканали. Росіянам не треба нічого вигадувати, достатньо лише цитувати українських політиків та експертів.

Поки що в Росії роблять ставку на дефолт у травні-червні цього року. Не менш катастрофічні сценарії нав’язують своїм глядачам телеканали медіахолдингів Коломойського та Медведчука. Чи витримає цей ситуативний альянс випробування 9 травня та річницею інавгурації Зеленського і які нові «посткарантинні» сюрпризи нас чекають від російської пропаганди? Спробуємо обережно припустити, що нас знову почнуть лякати «кривавим Майданом» і путчем на тлі «стихійних заворушень» невдоволених громадян із подальшою відставкою Зеленського. Не дарма ж Путін так активно заперечував, що дивився «Слугу народу»

Пожежі та радіація

 

«Комсомольская правда», 14.04.2020

«Горит Чернобыльская зона. Рванет или нет?»

 

 

«Российская газета», 13.04.2020

«Пожар в Чернобыльской зоне почти достиг хранилищ радиоактивных отходов.

Масштабный пожар, бушующий в зоне отчуждения вокруг Чернобыльской АЭС, почти достиг хранилища радиоактивных отходов. Об этом пишет strana.ua со ссылкой на данные члена общественного совета при Госагентстве по управлению зоной отчуждения Ярослава Емельяненко.

Фото: AP Photo/Yaroslav Yemelianenko

Крымский ученый назвал регионы, которым угрожают пожары в Чернобыле

По его словам, в настоящее время "огонь добрался до Припяти и находится в двух километрах прямо от хранилищ радиоактивных отходов "Подлесный", где расположены наиболее высокоактивные радиационные отходы всей Чернобыльской зоны, и от самой ЧАЭС".

Однако, как утверждает Емельяненко, власти говорят, что все под контролем. По его мнению, либо до правительства не доносят реальную ситуацию, либо была выбрана политика замалчивания, как в 1986 году.

Напомним, пожар в Чернобыльской зоне начался 4 апреля. Несколько очагов возгорания удалось потушить, но огонь продолжает продвигаться к АЭС. Отмечается, что площадь пожара охватила 100 гектар, радиация в эпицентре превышает допустимые нормы.

 

 

«Комсомольская правда», 11.04.2020

«Чернобыль в огне, а у остальных украинских АЭС проблемы с управлением и нет денег

Бывший депутат Рады Алексей Журавко опубликовал в Сети открытое письмо ветеранов украинской атомной энергетики, подписанное четырьмя директорами и главными инженерами украинских АЭС. В письме атомщики обращаются к Владимиру Зеленскому и прямым текстом грозят "вторым Чернобылем". Оказывается, ведущий поставщик электроэнергии выработанной АЭС, ассоциация "Энергоатом", не имеет постоянных руководителей и юридически не несет ответственности за безопасность атомных станций. При этом, "Энергоатом" не способен финансировать безопасную эксплуатацию атомных станций — нет денег. Средств на закупку топлива для АЭС у "Энергоатома" тоже нет, поэтому возможна аварийная остановка станций».

 

 

«Российская газета», 10.04.2020

«Украине предрекли "очередной Чернобыль"

Украине угрожает "очередной Чернобыль", если Киев не будет уделять больше внимания безопасности АЭС, считают в Ассоциации ветеранов атомной энергетики и промышленности республики. Организация направила открытое письмо президенту Владимиру Зеленскому, премьер-министру Денису Шмыгалю и спикеру Верховной рады Дмитрию Разумкову.

Авторы послания констатировали, что в настоящее время юридически никто не несет ответственности за безопасность местных АЭС.

"Неужели нам мало Чернобыля и мы пытаемся повторить его снова? ", — посетовали украинские атомщики. По их мнению, в руководстве национального оператора АЭС — компании "Энергоатом" находятся случайные люди, далекие от данного сектора».

 

 

«Российская газета», 06.04.2020

«Крымский ученый назвал регионы, которым угрожают пожары в Чернобыле

Полыхающие возле Чернобыльской АЭС природные пожары вряд ли донесут радиоактивный пепел до крымского полуострова. А вот соседним с зоной отчуждения областям Украины и Беларуси стоит быть начеку. Об этом рассказал профессор кафедры общей и физической химии КФУ им. В. Вернадского Алексей Гусев.

После пожара возле Чернобыльской АЭС уровень радиации превышен в 16 раз.

- За 30 лет после катастрофы уровень радиации вокруг Чернобыля начал приближаться к норме, — заявил Гусев РИА Новости. — Но проблема в том, что большое количество радиоактивных элементов попало в почву и накапливалось в растениях и деревья. И сейчас, когда эти деревья горят, радиоактивные изотопы попадают в атмосферу и разносятся по розе ветров. Пожар в зоне отчуждения — это проблема, которую надо оперативно решать. Радиоактивные изотопы легко распространяются ветром, и их может разнести на очень большие расстояния. Но до Крыма их вряд ли донесет — все-таки почти 700 километров.

Пострадать, по мнению ученого, могут Киевская область Украины, Гомельская Беларуси, а также соседние регионы.

В то же время, по расчетам Федерального информационно-аналитического центра (ФИАЦ) Росгидромета, воздушные массы будут переноситься с места пожара в южном и юго-восточном направлении. Но вынос загрязняющих веществ на территорию РФ не прогнозируется.

Ранее Госслужба Украины по чрезвычайным ситуациям сообщила о пожаре в зоне отчуждения возле села Раговка Котовского лесничества. Сегодня огонь продолжают тушить на площади около 20 гектаров в районе четырех сел в зоне обязательного отселения вокруг ЧАЭС — Полесское, Владимировка, Октябрьское и Рудня. С огнем борются 104 человека, 26 единиц техники и один вертолет Ми-8. По словам и.о. председателя Государственной экологической инспекции Украины Егора Фирсова, в эпицентре лесного пожара радиационный фон превышает нормальные показатели более чем в 16 раз».

 

 

«Российская газета», 06.04.2020

«Лесной пожар в зоне Чернобыльской АЭС вызвал скачок радиации

Горящий лес на границе зоны отчуждения Чернобыльской АЭС в Киевской и Житомирской областях, который виден даже из космоса и который третий день не могут затушить, вызвал серьезную обеспокоенность экологов и органов государственного надзора в самой Украине, а также в приграничных областях Белоруссии и России.

Тревога понятна: вместе со шлейфом дыма на сотни километров разносится загрязнение от сгоревшей травы и горящего леса, "пропитанного" радиацией. Более того: очаг пожара может распространиться и на самые загрязненные участи 30-километровой зоны отчуждения. Уже сейчас радиационный фон на выгоревших площадях превышает норму в 15 и более раз.

Исполняющий обязанности главы Госэкоинспекции Украины Егор Фирсов на своей странице в Facebook разместил видеоролик с показаниями дозиметра и там же его прокомментировал: "Есть плохие новости — в центре пожара радиация выше нормы. Показатели прибора составляют 2,3 при норме 0,14".

Огонь, по словам Фирсова, распространился быстро. Сначала горело 20 гектар, а потом уже более ста. Тушить начали еще 4 апреля. К делу привлекли авиацию, было сброшено 64 тонны воды. С огнем борются более 140 человек, десятки единиц техники, самолеты Ан-32П и вертолеты Ми-8.

В Киеве трудно дышать из-за лесных пожаров в Чернобыльской зоне

По сведениям лесного отдела Гринпис России, ситуация развивается драматически. На середину дня 5 апреля общая площадь, пройденная этим пожаром, составила около двенадцати тысяч гектаров, из которых примерно треть приходится на территорию зоны отчуждения ЧАЭС. Видимый на космоснимках шлейф дыма от этого пожара простирается на юго-восток примерно на двести километров, проходя чуть западнее Киева. Расстояние от ближайшей кромки пожара до самой Чернобыльской АЭС составляет около пятидесяти километров.

Как отмечают эксперты со ссылкой на данные дистанционного мониторинга, очаговые лесные пожары отмечаются в зоне чернобыльского следа и в других районах Украины, а также в западных районах Брянской области и Белоруссии. В целом из-за малоснежной зимы, ранней и теплой весны ситуация с ландшафтными пожарами в зоне чернобыльского следа на сопредельных территориях Украины, Белоруссии и России крайне напряженная».

 

 

«Российская газета», 06.04.2020

«После пожара возле Чернобыльской АЭС уровень радиации превышен в 16 раз

Власти Украины сообщили о резком скачке уровня радиации, вызванной лесным пожаром в запретной зоне вокруг Чернобыля, где произошла в 1986 году самая страшная ядерная авария в мире.

Пламя, по неустановленным пока причинам, вспыхнуло в субботу и распространилось на 20 гектарах в лесопарковой зоне возле Чернобыльской электростанции и уже через сутки пожар распространился на территории примерно в 100 гектаров.

Однако в субботу служба сообщила, что повышение радиации в некоторых районах привело к "трудностям" в борьбе с огнем, при этом подчеркивая, что находящиеся поблизости люди вне опасности. Наконец, в воскресенье вечером глава государственной экологической инспекции Украины Егор Фирсов заявил о том, что есть плохие новости — радиация в центре пожара значительно выше нормы. Пожары являются довольно распространенным явлением в лесах возле заброшенной атомной станции. Как правило, они являются следствием умышленных поджогов.

В результате аварии на АЭС "Чернобыль", когда в апреле 1986 года взорвался ее четвертый реактор, регион, непосредственно окружающий электростанцию, пострадал сильнее всего. Людям по-прежнему не разрешается жить в радиусе 30 километров от электростанции. Три других реактора в Чернобыле продолжали вырабатывать электроэнергию, пока АЭС окончательно не закрылась в 2000 году. Над четвертым реактором в 2016 году был установлен гигантский защитный купол».

 

 

«112.Україна», 14.04.20 10:00

«Богдан БІЛЕНКО, ведучий: Пожежа у зоні відчуження не припиняється. Полум'я дісталося Прип'яті, горить за 2 кілометри від Чорнобильської атомної станції та сховищ, де зберігається радіаційні відходи. Крім цього, вигорають і локації, які планували додати до списків ЮНЕСКО. Про це повідомляє глава асоціації чорнобильських туроператорів Ярослав Ємельяненко. Каже, попри запевнення місцевої влади — насправді ситуація критична. Вогонь швидко охоплює нові території та наближається до кордонів із Білоруссю. Тим часом, у ДСНС повідомляють — ситуація контрольована. На місці працює понад 4 сотні рятувальників і майже 100 одиниць техніки, в тому числі авіація».

 

 

ZIK, 14.04.20 09:02

«Юлія ВОЙНАР, ведуча: Вогонь підбирається до реактора. Другий тиждень не вщухають лісові пожежі у зоні відчуження, палає суха трава та лісова підстилка на території трьох лісництв. Вогонь перекинувся через широку дорогу та наближається до сховищ радіоактивних відходів. Палає всього в кількох кілометрах від укриття. Про це на своїй Фейсбук-сторінці пише член громадської ради у Держагентстві з управління зоною відчуження Ярослав Ємельяненко».

 

 

ZIK, 13.04.20 22:49

«Юлія ЛИТВИНЕНКО, ведуча: А зараз про те, що полум'я підступає до Чорнобиля. Загасити лісові пожежі не можуть уже 10-й день поспіль. Рятувальники скинули понад 300 тонн води, працюють у надскладних умовах цілодобово. Приборкати вогонь поки що так і не вдається. Та головне — зупинити все ж таки вогонь на підступах до Чорнобильської атомної електростанції. Чому загорілися ліси Володимир Хомяк розбирався в цьому випадку.

Володимир ХОМЯК, кореспондент: Масштабна пожежа в зоні відчуження триває 10-й день. Рятувальники звітують, що ситуація, хоча і важка, але під контролем. Проте судячи із реальної картини, все не зовсім так. Адже вогонь дістався міста Прип'ять. Палають дерева перед самісінькими закинутими будівлями. Звідти до сховища радіоактивних відходів "Підлісний" близько 2 кілометрів. І саме там розташовані найбільш високоактивні радіаційні відходи всієї Чорнобильської зони. Але попри це у держслужбі з надзвичайних ситуацій кажуть, усе під контролем».

 

 

«Інтер», 13.04.20 20:27

«Катерина ЛИСЕНКО, ведуча "Подробиці": Понад 30 масштабних лісових пожеж одночасно палають в Житомирській, Чернігівській, Луганській та Харківській областях. Рятувальники і лісівники за останні 2 доби 60 разів виїжджали на гасіння полум'я, що встигло охопити майже 200 гектарів території. Останні новини про розповсюдження стихії далі у випуску.

Руслан СМЕЩУК, кореспондент "Подробиці": Сумні поодинокі коні Пржевальського понуро бігають чорним згарищем та безкраїм пепелищем. Ці кадри оприлюднив Ярослав Ємельяненко, голова Асоціації чорнобильських туроператорів. Пожежа лютує вже 9-ту добу. Вигоріло понад 100 гектарів лісу. Сьогодні палає так званий "рудий ліс" — це та частина насаджень, що взяла на себе максимум радіації. Під загрозою Прип'ять.

Ярослав ЄМЕЛЬЯНЕНКО, голова Асоціації чорнобильських туроператорів: Продовжуються пожежі під Прип'яттю. Зараз вогонь вже, пройшовши через "рудий ліс", підійшов до станції Янів, на якій працюють пожежники, щоб не допустити перекидання вогню з боку "рудого лісу" на територію станції Янів, де знаходиться дуже заболочена місцевість, яка може лісовою підстилкою передати цей вогонь в місто Прип'ять».

 

 

«112.Україна», 13.04.20 20:00

«ВЕДУЧА: Вогонь підступає до сховищ із радіоактивними відходами. У зоні відчуження не припиняється пожежа. Полум'я дісталося до Прип'яті, і тепер за 2 кілометри від Чорнобильської атомної станції та сховищ, де зберігаються найбільш високоактивні радіаційні відходи. Про це повідомив голова асоціації Чорнобильських турператорів Ярослав Ємельяненко. Каже, попри запевнення місцевої влади, насправді ситуація критична. Вогонь швидко захоплює нові території. Тим часом, ДСНС повідомляють — ситуація контрольована, на місці працює понад 400 рятувальників і майже 100 одиниць техніки, в тому числі авіація».

 

 

«Інтер», 06.04.20 07:05

«Олександр ПРОСЯНИК, ведучий: Третю добу палає ліс в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Зайнялося поблизу села Володимирівки. Полум'я охопило вже понад 100 гектарів насаджень. До ліквідації пожежі залучили близько сотні рятувальників. Гасять вогонь з літаків та гелікоптерів. За даними ДСНС, радіаційний фон у Києві та області в межах норми, утім в осередку займання, за словами виконуючого обов'язки Голови Державної екоінспекції Єгора Фірсова, рівень радіації перевищив норму у 16,5 разів».

 

 

Newsone.ua, 08.04.2020

«ЧЕРНОБЫЛЬСКИЙ ЛЕС ПОЛЫХАЕТ ОГНЕМ. ТОТ ЛЕС, ГДЕ ОСЕЛА ЧАСТЬ РАДИАЦИИ, НА СЕКУНДУ»

 

 

«Страна», 18.04.2020

«Экс-глава ГосЧС назвал условие, при котором пожары в Чернобыльской зоне будут угрожать ядерным захоронениям»

 

18.04.2020

«"Яценюк — первый, кто должен нести ответственность". Экс-глава Госслужбы по ЧС Бочковский рассказал почему вокруг Киева не могут потушить пожары».

 

 

17.04.2020

«"От 20 до 70 тысяч на человека". Могут ли киевляне получить компенсацию за плохой воздух

Людмила Ксенз 17:19

Киевляне могут судиться из-за едкого смога, который вчера накрыл столицу, и претендовать на возмещение ущерба, — считает экоправозащитник, глава юркомпании "Императив плюс" и представитель общественной организации "Защита экологических прав" Александр Лупейко.

Он рассказал "Стране", что уже подал порядка 20 запросов в различные инстанции по поводу пожара в Чернобыльской зоне (в частности, в Госэкоинспекцию, министерство энергетики, Государственное космическое агентство, Госагентство по управлению зоной отчуждения и др.).

"Из Государственного космического агентства уже получил данные по аэрокосмической съемке, из которых следует, что зона пожаров больше, чем заявленные 3,5 тысячи гектар. Тот факт, что пожар достиг такого масштаба, свидетельствует о том, что не были выполнены инженерные и технические мероприятия противопожарной безопасности. Налицо факт вопиющей бесхозяйственности, а не исключено, что и хищений.

Данные из Украинской геофизической обсерватории свидетельствуют о превышении в воздухе допустимых норм продуктов горения, в частности по окиси серы и другим вредным компонентам. Отдельный вопрос — по радиации. По официальны данным, фон в столице в норме, фиксируется превышение норм лишь в отдельных очагах возгорания. Но тут еще нужно разбираться и получить дополнительную информацию. Потому что есть сведения, что все не так хорошо", — говорит Лупейко».

 

 

17.04.2020

«Грязный огонь в цезиевой роще. Чем опасны пожары в Чернобыльской зоне

Юрий Ткачев 02:04

Тем не менее лесные пожары в чернобыльских лесах (согласно оценкам того же "Журнала природной радиоактивности") в целом могут быть отнесены к радиационным событиям третьей степени по международной шкале INES — то есть к событиям такого же уровня, как и, например, пожар на испанской АЭС Вандельос в 1989 году».

 

 

13.04.2020

«"Ситуация критическая". Пожар в Чернобыльской зоне достигает хранилища радиоактивных отходов»

 

10.04.2020, 16:58

«"Селяне думают, что это полезно". Почему в Чернобыле и по всей Украине горят леса

Владислав Бовтрук, Анастасия Товт

Павел Васильев называет последствия от пожара в Чернобыле кричащими: "Когда горит радиоактивный лес, концентрация радиоактивных веществе в воздухе увеличивается в 30 раз. Когда горит Чернобыльский лес, половину Киевской области накрывает радиоактивным пеплом".

"Это радиоактивный пожар, — соглашается Михаил Попков. — Вся радиация, которая лежит в Чернобыльских лесах, а это цезий и стронций, которые являются активными радионуклидами, сейчас поднимается в воздух, и потоками ветра разноситься по всей территории Киевской области”. 

Юрий Марчук отмечает, что пожары приводит к выгоранию биологической среды — огромное количество птиц и животных, которые живут в лесах и на лугах, гибнут в этих пожарах. На экологии это тоже отражается негативно: "Во время лесных пожаров в атмосферу идет выброс огромного количества вредных веществ, которые за долгое время накапливают в себе деревья и почва"».

 

 

10.04.2020

«В Киев попал воздух с Цезием-137, загрязненный пожарами в Чернобыльской зоне»

 

10.04.2020

«Уровень радиации в зоне лесных пожаров у Чернобыльской АЭС пришел в норму. Карта»

 

08.04.2020

«Из-за пожара в Чернобыле радиация превысила норму в 16 раз — СМИ»

 

05.04.2020

«В очаге пожара в Чернобыле радиация превысила норму в 14 раз

Из-за пожара в Чернобыльской зоне отчуждения повысился радиационный форм. Норма показателей превышена в 16,5 раз.

Об этом сообщил и.о. главы Госэкоинспекции Украины Егор Фирсов на своей странице в Facebook».

Біолабораторії США

 

 

«Комсомольская правда», 17.04.2020

«Донбасс может стать полигоном для испытания инфекций, произведенных в американских биолабораториях на Украине

Борьба с коронавирусом и "теории заговора" об источниках его появления закономерно вытащили из тени тему о биологических лабораториях, которыми США обложили весь мир. Одним из таких плацдармов для американцев стала Украина.

Еще со времен президента Виктора Ющенко в стране работает финансируемый США "Научно-технический центр в Украине" (НТКУ). Он управляет работой 15 биолабораторий в разных концах незалежной.

Выходец из Донецка, бывший заместитель генерального прокурора Украины Ренат Кузьмин два года назад на своей странице в Facebook поднял проблему опасности этих "учреждений"».

 

 

РІА «Новости», 17.04.2020

«Коронавирус — лишний повод задуматься о необходимости большей прозрачности в сфере биологического оружия, считает зампредседателя Совбеза РФ Дмитрий Медведев.

"Мне кажется, то, что случилось, — это как раз лишний повод призадуматься о том, что в этой сфере нам необходима большая прозрачность", — сказал Медведев в первом интервью РИА Новости в режиме видеосвязи.

Медведев отметил, что Россия, как и весь мир, понимала угрозу использования биологического оружия и неконтролируемого распространения эпидемий. Есть конвенция, посвященная запрету биологического оружия, в которой участвует и РФ, и США, но с определенного периода Америка перестала разрешать проверки на эту тему, напомнил он.

"А когда, действительно, вокруг нашей страны то там, то здесь — то лаборатория Лугара, то еще какая-то лаборатория. Мы слышим, что нам говорят наши партнеры: "мы это создаем для того, чтобы не допустить неконтролируемого распространения биологического оружия, чтобы помочь некоторым странам, у которых денег не много". Но мы не знаем, что там внутри, мы не знаем, какие исследования там ведутся. И именно это и создает в конечном счете идеи или, так сказать, продуцирует вот этот сценарий о том, что все это рукотворное, все это искусственное", — сказал Медведев».

 

 

РІА «Новости», 14.04.2020

«Штамм вируса 2019-nCoV привезли из США в Россию в рамках стандартного научного обмена, он может быть использован для сравнения со штаммом вируса, который обнаружили в РФ, сообщил РИА Новости военный врач, подполковник медицинской службы запаса Алексей Водовозов.

Раннее Томская таможня сообщила, что из США был ввезен штамм коронавируса.

"Штамм привезли в "Вектор" (Государственный научный центр вирусологии и биотехнологии "Вектор", Новосибирская область) или в НИИ гриппа им. Смородинцева (Санкт-Петербург). Скорее всего в рамках традиционного обмена. Все страны обмениваются, чтобы сравнивать — что у нас, что у них, изменяется — не изменяется, то есть обычный рабочий процесс", — сказал Водовозов.

Он также пояснил, что ученые не могут обойтись только опубликованными научными данными, которые в условиях пандемии общедоступны.

"Живой вирус не публикуется. Например, получить те же антитела в ответ на публикацию не выйдет. И разобраться — мутирует или нет — можно только с образцом конкретного штамма из конкретной страны или даже региона страны", — сказал эксперт».

 

 

РІА «Новости», 29.03.2020

«Российская сторона с озабоченностью наблюдает за военно-биологической деятельностью США вблизи границ России и хотела бы, чтобы они разъяснили предназначение своих лабораторий в соседних с РФ и КНР странах, вместо того, чтобы "устраивать пропагандистские игры вокруг коронавируса", сообщил журналистам источник в МИД РФ.

Официальные представители США в последние дни повторяют, что коронавирус COVID-19 имеет китайское происхождение, обвиняя Китай в непринятии своевременных мер, чтобы предотвратить перерастание внутренней эпидемии в глобальную пандемию. В Пекине отвечают, что вирус в КНР могли завезти американские военнослужащие, которые в ноябре прошлого года, то есть накануне инфекционной вспышки, приезжали в Ухань на "Всемирные военные игры".

"Чтобы однозначно ответить на вопрос об источнике, о том, где появился первый заболевший, требуется провести большую научную работу. Особенно если вирус возник в природной среде, в результате естественных мутаций", — сказал он.

"Это, наверное, возможно не в одном месте, так что вряд ли уместно винить какую-то страну", — сказал источник в МИД».

 

 

NewsONE, 27.04.20 18:09

«Вадим ЯРОШЕНКО, ведучий: Щойно почули наживо звернення президента. Ідемо далі до інших новин. США підтвердили, що такі проводять біологічні дослідження в Україні. Це доводить реакція посольства США в Україні я на заяву опозиційної платформи за життя і на звернення до Володимира Зеленського щодо роботи в Україні 15 військових біолабораторій, контрольованих Пентагоном. На цьому акцентує голова політради партії Віктор Медведчук підкреслює у своїй заяві — Сполучені Штати визнають, Міноборони США спільно з урядом України Нина зберіганням, збором і транспортуванням збудників хвороб, і небезпечних хімічних речовин, тим самим підтверджуючи свої дії щодо проведення біологічних досліджень в Україні. Політик зауважив що заява містить посилання на документ, що нині зник з онлайн-мережі. А в ньому йшлося, що 2017-го року посольство США керувала як мінімум діяльністю двох лабораторій так званого передостаннього рівня захисту, а значить і проведенням експериментів на людях. Це і є головною причиною створення біолабораторії США в Україні, оскільки проведення небезпечних досліджень на людях законодавчо заборонено в Сполучених Штатах. Проте в силу слабкості вітчизняного законодавства дозволено в Україні, наголошує Віктор Медведчук. Він підкреслює, що перетворює нашу Україну на майданчик для біологічних експериментів ВТА могильник для токсичних і ядерних відходів».

 

 

NewsONE, 24.04.20 18:08

«Вадим ЯРОШЕНКО, ведучий: Народ має знати правду. Із вимогою припинити експерименти, які відбуваються в Україні на замовлення і в інтересах Сполучених Штатів, та розсекретити інформацію про них до президента, прем'єра, голови Служби безпеки України і очільника МОЗ звернувся голова політради партії "Опозиційна платформа — За життя" Віктор Медведчук. У депутатському зверненні він разом із депутатом від "Опозиційної платформи — За життя" Ренатом Кузьміним вимагає надати повну інформацію щодо 15 військових біолабораторій США, діяльність яких загрожує життю та здоров'ю українських громадян. Ось що в ефірі телеканалу NewsONE сказа сам Ренат Кузьмін.

Ренат КУЗЬМІН, народний депутат, "Опозиційна платформа — За життя": Несколько европейских стран, несколько — повторюсь — обратились с официальными требованиями к украинскому правительству отчитаться о отм, что делают американские лаборатории на территории Украины. Чем они занимаются? Никому не известно. Правда, вчера американское посольство наконец-то отреагировало на требования депутатов "Оппозиционной платформы — За жизнь" и разместило у себя на сайте официальную информацию о том, что действительно американские бактериологические лаборатории работают на территории Украины и работают они по соглашению с украинским правительством. А занимаются они, естественно, мирным изучением бактериологического оружия.

ВЕДУЧИЙ: Напередодні ж посольство Сполучених Штатів в Україні підтвердило наявність лабораторій на території нашої держави. Ренат Кузьмін заявив — депутати "Опозиційної платформи — За життя" підготують і надішлють генпрокурору заяву про перевірку їхньої діяльності слідчим шляхом покарання винних».

 

 

«112.Україна», токшоу «Пульс», 28.04.2020

«Рабинович: Виктор Медведчук первый в стране поднял вопрос о базировании американских военных биолабораторий на территории Украины»

 

 

«112.Україна», «Новини», 24.04.2020

«"Оппозиционная платформа — За жизнь" требует от власти отчитаться о законности функционирования на территории Украины 15 бактериологических лабораторий Минобороны США»

 

28.04.2020

«"Оппозиционная платформа — За жизнь" требует немедленно опечатать биолаборатории США в Украине»

 

27.04.2020

«Депутаты фракции ОПЗЖ будут требовать создания ВСК по расследованию деятельности американских военных бактериологических лабораторий в Украине»

 

 

NewsOne, 28.04.2020

«ОППОЗИЦИОННАЯ ПЛАТФОРМА — ЗА ЖИЗНЬ: ТРЕБУЕМ НЕМЕДЛЕННО ОПЕЧАТАТЬ БИОЛАБОРАТОРИИ США В УКРАИНЕ»

 

28.04.2020

«РАБИНОВИЧ: ВИКТОР МЕДВЕДЧУК ПЕРВЫЙ В СТРАНЕ ПОДНЯЛ ВОПРОС О БАЗИРОВАНИИ АМЕРИКАНСКИХ ВОЕННЫХ БИОЛАБОРАТОРИЙ НА ТЕРРИТОРИИ УКРАИНЫ»

 

28.04.2020

«ИНОСМИ: МЕДВЕДЧУК ТРЕБУЕТ ОТ ВЛАСТЕЙ ПРОВЕРИТЬ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ АМЕРИКАНСКИХ БИОЛОГИЧЕСКИХ ЛАБОРАТОРИЙ»

 

24.04.2020

«КУЗЬМИН: ОППОЗИЦИОННАЯ ПЛАТФОРМА — ЗА ЖИЗНЬ ИНИЦИИРУЕТ УГОЛОВНОЕ РАССЛЕДОВАНИЕ ФАКТОВ НЕЗАКОННОГО ФУНКЦИОНИРОВАНИЯ В УКРАИНЕ АМЕРИКАНСКИХ ВОЕННЫХ БАКТЕРИОЛОГИЧЕСКИХ ЛАБОРАТОРИЙ»

 

14.04.2020

«МЕДВЕДЧУК: ТРЕБУЕМ ОТ ВЛАСТИ РАСКРЫТЬ ИНФОРМАЦИЮ О ФУНКЦИОНИРОВАНИИ В УКРАИНЕ АМЕРИКАНСКИХ ВОЕННЫХ БИОЛАБОРАТОРИЙ»

 

14.04.2020

«ВЛАСТЬ ДОЛЖНА ОТЧИТАТЬСЯ О РАБОТЕ 15 БАКТЕРИОЛОГИЧЕСКИХ ЛАБОРАТОРИЙ МИНОБОРОНЫ США В УКРАИНЕ»

 

 

«Страна», 23.04.2020

«Чума, лихорадка, хантавирус. Чем занимаются в Украине секретные биолаборатории США

Виктория Венк 20:08, 23 апреля 2020

Свое объяснение дает журналист Юрий Ткачев.

"Лаборатории эти занимаются изучением поведения опасных патогенов в определенных региональных условиях — с учетом климатических, демографических и иных факторов.

Данные исследования можно назвать исследованиями двойного назначения: с одной стороны, они действительно важны с точки зрения оценки угроз распространения того или иного заболевания (той же лихорадки Крым-Конго) и разработки рекомендаций по борьбе с ним. С другой — результаты исследования могут быть использованы и при разработке бактериологического оружия для применения в том или ином регионе", — написал Юрий Ткачев в своем Telegram-канале».

 

Дефолт

 

 

«Известия», 19.04.2020

«В эфире телеканала "112 Украина" она обвинила власти в хаотичных действиях. По мнению Герман, Киев не думает на перспективу, и это может обернуться плачевными последствиями.

Экс-депутат указала, что украинские политики больше заботятся о получении нового транша от МВФ и не начинают готовиться к "поствирусному" периоду.

"И это большая проблема, потому что рано или поздно эпидемия закончится, а будет ли Украина? Этот вопрос я ставлю у вас почти в каждом эфире, потому что у меня, к сожалению, нет на него оптимистичного ответа", — подчеркнула Герман.

В марте министр внутренних дел Арсен Аваков и бывший глава правительства Украины Алексей Гончарук предрекли украинской экономике катастрофу из-за пандемии.

Кроме того, экономисты выразили уверенность, что мировой кризис и внешний долг потопят украинскую экономику и уже мае-июне Киев может объявить о дефолте, после чего обесценится гривна, разорятся предприятия, вырастут цены».

 

 

«Известия», 17.04.2020

«Президент Украины Владимир Зеленский будет вынужден покинуть страну в случае срыва сделки о выдаче очередного кредита от Международного валютного фонда (МВФ). Такое предположение сделал киевский политолог Михаил Погребинский в эфире телеканала NewsOne.

Международные кредиторы требуют от Киева урезать расходы бюджета

"На сегодняшний день две трети доходной части бюджета Украины составляют заимствования. Так что без кредита МВФ не удастся выплатить пенсии и зарплаты гражданам... и президенту Зеленскому нужно будет искать самолет и срочно бежать из страны", — рассказал эксперт в программе "LIVE" в четверг, 16 апреля.

Погребинский также отметил, что если украинские власти примут решение о запуске печатного станка, то через полтора–два месяца доллар будет стоить в районе 300 гривен».

 

 

«Известия», 05.04.2020

«Стремление президента Украины Владимира Зеленского поскорее открыть рынок сельхозземель говорит о том, что его запугали, заявил политолог Михаил Погребинский.

В эфире телеканала NewsOne он отметил, что Верховная рада была экстренно созвана на внеочередную сессию ради голосования по этому закону, а сам Зеленский неоднократно призывал депутатов поскорее принять документ.

"Почему-то, зачем-то президенту потребовалось очень срочно проголосовать за этот закон. Он говорит, что "надо уйти от угрозы дефолта" и так далее. Я считаю, такое поведение президента свидетельствует о том, что он находится в состоянии паники. Его там ужасно напугали, что если ты немедленно не проголосуешь, то вообще скоро будет конец всему", — отметил Погребинский».

 

 

«Известия», 29.03.2020

«С миру по гривне: Украина готовится к дефолту

Эксперты прогнозируют драки в магазинах и хаос на улицах».

 

«112.Україна», 20.04.2020

«Суслов: После дефолта в Украине очень сильно упадет гривна и возрастут темпы инфляции»

 

13.04.2020

«Валентин Землянский, эксперт по вопросам энергетики: Чтобы избежать дефолта, власть должна договориться о реструктуризации долга».

 

07.04.2020

«Спивак: Так у нас дефолт или все под контролем? Вы определитесь»

 

03.04.2020

«Савченко: У Зеленского был выход — начинать руководить страной и входить в дефолт, но он этого не сделал»

 

02.04.2020

«Медведчук: Если создастся ситуация, что надо дефолт объявлять, то его надо объявить»

 

 

«1+1», «Право на владу», 30.04.2020

«ВЕДУЧА: Ми це вже зрозуміли. Олександр Дубінський. Друзі, я хочу вам нагадати, що у вас включені всі мікрофони. Ви можете приєднуватися абсолютно спокійно. Легше це вийде у кого є гарнітури і трошки складніше буде перебити тому, у кого гарнітури немає. Олександр Дубінський.

Олександр ДУБІНСЬКИЙ: народний депутат "Слуга народу": Вот мы проговорили о том, что происходит с законом, это абсолютно беззаконие, про систему внешнего управления. Но не проговорил про будущее. Это закон не только про прошлое. На самом деле в этом законе закладывается фундамент будущих проблем. Потому что Международный валютный фонд и просто частные фонды, которые одалживали деньги Украине, они прекрасно понимают ситуацию, прекрасно понимают, что будет дальше. Вспомните, еще в 2015 году Петра Порошенка в лексиконе появилось "продажа земли". И так дальше. То есть у МВС появилась "продажа земли". Потому что накопление долгов государством Украина явно приняло в определенное время к дефолту. И вот этот дефолт, когда во времена премьерства Яценюка был принят прекрасный закон, который позволяет рассчитаться с бюджетами украинских долгов не только деньгами и облигациями, как структуризированным долгом, но и всем имуществом государства. В 2014 году этот закон был принят, в 2015 году появилась программа МВС, одно из требований который открытие рынка земли. и сейчас мы повернулись к этому рынку земли. Он уже открыт. Дальше. Украина должна не 8 млрд в этом году, а частные государственные долги составляют 17 млрд долларов, которые мы должны погасить. Нам выделяют Международный валютный фонд под условием продажи земли, и запрет судится с Национальным банком и оспаривать его решения — 3,5 млрд. Для меня, очевидно, что в условиях падения экономического, коронавирус, кризис, закрытые границы в Европе, сворачивание рынка капитала и переориентировку их на более развитые страны. Эти 17 млрд нам взять не откуда, у нас экономика падает, а значит, если так будет продолжаться дальше, а скорее всего так и будет, нас рано или поздно ждет тот самый дефолт, которого все так боятся. И когда он случиться, у нас уже открытый рынок земли. и у нас произойдет просто перераспределение этой земли в пользу иностранных кредиторов потому, что мы её по сути уже отдали в залог.

Юрій БОЙКО, народний депутат, співголова фракції "Опозиційна платформа — За життя": У кого є зв'язок, той говорить? Так я розумію?

ВЕДУЧА: Очевидно, так.

Юрій БОЙКО: Вы знаете, я когда слушаю дискуссию, мы ведь все понимаем, что после эпидемии у нас будет мир другой, и как минимум трансформирована будет Международная финансовая организация, мы видим, как штормит Евросоюз, он будет тоже меняться. И когда нам приводят пример дефолта в Бразилии и других стран, у нас весь мир сегодня в дефолте. Задайте себе вопрос: почему американцы выдали триллион долларов, и откуда они их взяли, или Европа спорит сейчас — пятьсот миллиардов евро выдавать или триллион евро для поддержки экономики. Ситуация изменилась коренным образом, а вы, извиняюсь, члены правительства и представители власти, живете старыми мерками до войны. И когда стал кризис, что вы сделали — вы пошли по самому простому и, уж извините за грубость, тупому пути. Вы начали кромсать собственный бюджет, резать статьи, местному самоуправлению социальные выплаты, и абсолютно безответственно подошли к рестуктуризации внешних долгов. Сто сорок четыре миллиарда мы должны заплатить международным финансовым спекулянтам, которые скупили ОВГЗ, и семь миллиардов гривен заложили на пособие по безработице — примерно двум миллионам людей, которые потеряли работу. Скажите, пожалуйста, вот сегодня нас собрали в парламенте, и я считаю, что мы провели день впустую, не было там никаких законов, как говорит господин Гетманцев, податковых там и так далее. Был единственный закон более-менее нормальный, когда освободили от налогов врачей. А дальше нам надо сегодня утверждать, как любая другая страна, посмотрите, что делают парламенты Европы, они утверждают антикризисную программу правительства, и каждую неделю подводят итоги, как она выполняется. А у нас до сих пор идут дискуссии по трем этапам поддержки экономики, и реально ни копейки денег еще не выделено ни по безработице, ни по малому бизнесу, о котором много говорят».

 

 

«Право на владу», 17.04.2020

«Олександр ДУБІНСЬКИЙ: народний депутат "Слуга народу": Вот мы проговорили о том, что происходит с законом, это абсолютно беззаконие, про систему внешнего управления. Но не проговорил про будущее. Это закон не только про прошлое. На самом деле в этом законе закладывается фундамент будущих проблем. Потому что Международный валютный фонд и просто частные фонды, которые одалживали деньги Украине, они прекрасно понимают ситуацию, прекрасно понимают, что будет дальше. Вспомните, еще в 2015 году Петра Порошенка в лексиконе появилось "продажа земли". И так дальше. То есть у МВС появилась "продажа земли". Потому что накопление долгов государством Украина явно приняло в определенное время к дефолту. И вот этот дефолт, когда во времена премьерства Яценюка был принят прекрасный закон, который позволяет рассчитаться с бюджетами украинских долгов не только деньгами и облигациями, как структуризированным долгом, но и всем имуществом государства. В 2014 году этот закон был принят, в 2015 году появилась программа МВС, одно из требований который открытие рынка земли. и сейчас мы повернулись к этому рынку земли. Он уже открыт. Дальше. Украина должна не 8 млрд в этом году, а частные государственные долги составляют 17 млрд долларов, которые мы должны погасить. Нам выделяют Международный валютный фонд под условием продажи земли, и запрет судится с Национальным банком и оспаривать его решения — 3,5 млрд. Для меня, очевидно, что в условиях падения экономического, коронавирус, кризис, закрытые границы в Европе, сворачивание рынка капитала и переориентировку их на более развитые страны. Эти 17 млрд нам взять не откуда, у нас экономика падает, а значит, если так будет продолжаться дальше, а скорее всего так и будет, нас рано или поздно ждет тот самый дефолт, которого все так боятся. И когда он случиться, у нас уже открытый рынок земли. и у нас произойдет просто перераспределение этой земли в пользу иностранных кредиторов потому, что мы её по сути уже отдали в залог.

Юрій БОЙКО: Вы знаете, я когда слушаю дискуссию, мы ведь все понимаем, что после эпидемии у нас будет мир другой, и как минимум трансформирована будет Международная финансовая организация, мы видим, как штормит Евросоюз, он будет тоже меняться. И когда нам приводят пример дефолта в Бразилии и других стран, у нас весь мир сегодня в дефолте. Задайте себе вопрос: почему американцы выдали триллион долларов, и откуда они их взяли, или Европа спорит сейчас — пятьсот миллиардов евро выдавать или триллион евро для поддержки экономики. Ситуация изменилась коренным образом, а вы, извиняюсь, члены правительства и представители власти, живете старыми мерками до войны. И когда стал кризис, что вы сделали — вы пошли по самому простому и, уж извините за грубость, тупому пути. Вы начали кромсать собственный бюджет, резать статьи, местному самоуправлению социальные выплаты, и абсолютно безответственно подошли к рестуктуризации внешних долгов. Сто сорок четыре миллиарда мы должны заплатить международным финансовым спекулянтам, которые скупили ОВГЗ, и семь миллиардов гривен заложили на пособие по безработице — примерно двум миллионам людей, которые потеряли работу».

 

 

«Інтер», live_tv, 17.04.20 20:31

«ВЕДУЧИЙ: — Головне питання найближчих тижнів це все ж таки: як переосмислити карантин, щоб допомогти країні вийти з найменшими економічними якимись там втратами? Як, що ви думаєте з цього приводу, який може бути сценарій виходу з карантину конкретний для України?

Юрій БОЙКО: — Это вопрос, который задают все люди. Потому что сейчас каждый человек находясь в изоляции, дома он осмысливать, что он будет делать дальше, когда закончится карантин. Предприниматель — как он откроет свой ресторан, свою парикмахерскую. Человек, который потерял работу на западе, где он её найдёт здесь. И вот на эти вопросы, должны быть четкие ответы. При чём ответы в виде уже субсидии, выплат, льготного кредитования, отсрочке выплат по жилищно-коммунальным услугам. То есть это должны быть ни слова и какие-то обещания, а уже конкретные действия, и мы насчёт этого как раз последовательны, и считаем, что это должно быть сделано. При этом ресурс, ещё раз повторяю, за счёт реструктуризации внешней задолженности. Никак, не надо пугать — дефолтом, всеми этими сказками, ничего этого не будет, сейчас весь мир в дефолте. И надо защищать свою страну, и поддерживать тех людей, которые ждут выхода с карантина, и они должны понимать, как это будет».

 

 

«Право на владу», 16.04.20 22:30

«Олександр ДУБІНСЬКИЙ, народний депутат, "Слуга народу": Смотрите, давайте говорить прямо. Мы сейчас ходим вокруг да около, нам нужно, может быть, чуть-чуть импорт ограничить, чуть-чуть предприятия свои подкормить деньгами — мы находимся в ситуации, когда денег в стране нет, когда в бюджет закладывается триста миллиардов дефицита в надежде на то, что нам даст кредит Международный валютный фонд, и если даст, то мы еще какое-то время продержимся. Давайте говорить прямо: нам нечего восстанавливать, у нас уничтожены ключевые промышленные производства, у нас уничтожены ключевые промышленные цепочки, которые позволяли покупать двигатели в одной стране, ставить тележку другой стране и продавать третей стране — этого ничего не надо. Украина за время своей такой попытки дрейфа в сторону Европы закрылась полностью от Российской Федерации, в результате военных действий с ее стороны, с одной стороны, а с другой стороны, не оказалась нужна Европейскому союзу, потому что все, что мы туда поставляем, это сырье и рабочие руки. А оставшись фактически в изоляции экономической, мы проедали свои запасы, которые у нас были в виде экономики, которая была построена во времена Советского союза, где-то чуть-чуть домодернизирована, но в основном это просто проедание, распиливание, распродажа и, скажем, доедание того, что было. Это вы четко можете увидеть и по дорогам, и по заводам, и по шахтам, и по всему, что здесь осталось. МВФ при этом, это фактически, знаете, такой, я бы назвал это.

ВЕДУЧА: Перервався зв'язок у нас.

Олександр ДУБІНСЬКИЙ: Я здесь. Это такая бальзамация трупа, когда вот у нас все плохо, но сейчас можно взять чуть-чуть кредит и пересидеть еще.

Олександр ДУБІНСЬКИЙ: И без врачей не будет никакой борьбы с коронавирусом. Вы должны просто это понимать, вы говорите о каких-то вещах больших, а есть люди, которые должны зарабатывать свою копейку на жизнь, на лекарства, на выживание и на помощь своим родителям. Речь не об этом сейчас, речь о том, что нам предлагают, Ярослав сказал: а что же предлагает правительство? А ничего оно не предлагает. Вот в том числе фракция "Голос", другие, так сказать, проевропейские фракции — они предлагают только взять кредит и пересидеть еще чуть-чуть. Возьмем денежек, законсервируем ситуацию, деньги проедим или потратим, а потом посмотрим, что будет дальше. Мы так жили из года в год уже на протяжении почти тридцати лет. МВФ это не просто не панацея — это еще больше ухудшает нашу ситуацию, потому что это как наркоман, который увеличивает дозу постоянно, но подбирается к собственному концу, потому что одолжим мы еще раз — сейчас мы, напомню, одалживаем с вами под продажу последнего инвестиционного актива, который у нас есть в стране, это продажа земли. Больше продавать нечего, да и, в принципе, давать нам деньги больше ни под что не надо, мы свою землю по сути, как в ломбард, отнесли в залог, открыли рынок и право ее продажи, и, собственно, все, с нас взятки гладки.

Нестор ШУФРИЧ: Говори, чтобы твоя дурь была видна — еще Петр Первый так сказал. Поэтому я тебе даже не мешаю. Чем ты больше говоришь, тем больше статей себе наговариваешь. Тут, к сожалению, других возможностей нет. Мы прекрасно понимаем, что та тенденция, которая была заложена Порошенко, к сожалению, к сожалению, только усиливается Зеленским. Поэтому пані Наталю, ви абсолютно праві. Мабуть, прийде в травні час, коли ми дійсно продемонструємо, що ми є саме парламентською республікою. І я не можу не згадати позицію і вислів пана Палиці, що ми змушені, приречені будемо об'єднатися заради подолання цієї кризи. І всі здорові сили — пан Наталуха, Роксолана, інші яскраві представники фракції "Зе-команди" будуть змушені піти проти окремого бачення, я абсолютно переконаний, навіть Банкової, заради збереження хоч якоїсь стабільності в країні. Тому що цей хаос нікому не потрібен, він небезпечний, може зруйнувати нашу державність. Я ще раз закликаю не до націоналістичних якихось гасел, а до прагматичного національного інтересу, якщо хочете, цинізму. І всі цифри сьогодні показують, що у нас, на жаль, дуже серйозні регресні процеси в економіці, і банальний протекціонізм — не може бути іншого шляху, як захист національного виробника, який і забезпечить національні робочі місця. Ми не маємо годувати Польщу, при всій повазі до наших сусідів, Німеччину, інших — ми маємо сьогодні захистити власну економіку. Є унікальна ситуація: у нас природній дефолт, на жаль, він стався. Точно не в Україні його придумали, вибачте, форс-мажор. Ми маємо зараз використати цей форс-мажор, щоб корінні переглянути відносини з Міжнародним валютним фондом, добитися якщо не списання боргів, то відстрочки, в інтересах України і українського народу, і МВФ змушений буде зараз це зробити, тому що іншої можливості у них немає. Але для цього, вибачте, треба мати позицію, треба мати уряд. Не буде "что изволите" говорить кредитори, а скажуть, вибачте, у нас ситуація, коли ми не хочемо і не можемо виплачувати наші борги, тому ми вимагаємо канікули і підтримки реальної, а не заради того, про що дуже слушно говорив Олександр Дубінський».

 

 

«1+1», «Гроші. Закон-рекордсмен: як порушують Конституцію», 13.04.20 22:45

«Олександр ПРЕПОДОБНИЙ: А далі напевно про найскандальніший закон сучасності. Про банки. тільки уявіть, 15 тисяч правок. Нагадаю, до прийняття цього закону міжнародні, як то кажуть, партнери України прив’язали питання чергового кредитного траншу. Хтось каже — це звичайний шантаж, втім, зараз про інше. Сам закон, виявляється, може бути антиконституційним, про це каже все більше експертів. То що такого вони в законі про банки розгледіли? Подивимось разом.

ЖУРНАЛІСТ: Лякаючи українців дефолтом він підтримує підтримку закону його партією. При цьому за кілька днів новий міністр фінансів Сергій Марченко дефолт без кредиту від МВФ відкидає. Які не були б мотиви Петра Порошенка підтримка "Європейської солідарності" у підсумку гарантувала його прийняття у першому читанні. Позицію П'ятого Президента дехто з експертів пояснює тим, що в НБУ і досі лишилися призначені ним люди. за рік Зеленський зміни майже всіх, і навіть двох прем'єрів, а голову Нацбанку Якова Смолія, який замінив Гонтареву та їх першу заступницю Катерину Рожкову залишив.

Святослав ПІСКУН: А я так думаю, що вони постійно працюють, ці люди, такі, як керівници Національного банку, вони майже щоденно працюють з фінустановами західних держав і вони наладили з ними дружні, нормальні відносини. І ці дружні нормальні відносини чомусь закінчуються тільки на тому, що держава Україна бере кредити, виплачує відсотки по кредитам і харкаючи кров'ю наші люди віддають гроші, як кредит.

ЖУРНАЛІСТ: Причину можна шукати і ще глибше, у тому, що Нацбанк та й уся економіка країни управляється ззовні.

Максим ГАРУС: Є таке вираженіє "кто платит, тот и танцует". В нашій країні таке відбувається, що хто надає нам фіндопомогу попередньо, той і керує державною. В нашому випадку це управління саме фінансово-банківським сектором.

ЖУРНАЛІСТ: Тож чи справді потрібно ще і ще збільшувати повноваження Національного банку України? Робити з нього фактично фінансове КГБ — орган, який, як вважають авторитетні експерти, буде вище, ніж суд.

Михайло ІЛЛЯШЕВ: Є велика проблема, що пропонується цим законопроектом, це те, що в багатьох випадках Національний банк України стане істиною в останній інстанції.

ЖУРНАЛІСТ: Вибір справді непростий. Державі потрібна підтримка кредиторів. Але як бути з тим, що нас ці ж кредитори цим самим законом фактично шантажують?

Святослав ПІСКУН: Мені, наприклад, здається, що закон дуже сируватий. Мені так здається. І, звичайно, якщо так дуже треба Міжнародному валютному фонду і в Україні робити експеримент з банками держави і з 42 мільйонами людей, із них мільйонів 15 вкладників, може і більше, то я думаю, що цей експеримент зараз не на часі».

 

 

«1+1», live_tv, 12.04.20 20:26

«Юлія БОРИСКО, ведуча "ТСН тиждень": Верховна Рада завтра знову планує зібратись на позачергову сесію. Дистанційне голосування депутати поки що не опанували, тож зберуться не віртуально, а реально — в масках і рукавичках. Покликали навіть Книгу рекордів України — рекордні 16 тисяч правок від депутатів назбиралося цього тижня до закону про неповернення банків колишнім власникам. Документ від України вимагає ухвалити Міжнародний валютний фонд. Натомість обіцяє таки дати нам кредит, можливо навіть більший, ніж очікували. Частина депутатів та президент закликають підтримати закон, аби врятувати економіку, інші навпаки — лякають непоправним ударом для тієї ж таки економіки.

Дмитро РАЗУМКОВ, голова Верховної Ради України: Це десь плюс-мінус в мій зріст.

Олександр РОМАНЮК, кореспондент "ТСН тиждень": Абсолютний рекордсмен за кількістю поправок в історії Верховної Ради.

ФРАГМЕНТ: Банківський законопроект переміг.

КОРЕСПОНДЕНТ: Усе це про закон щодо неповернення банків колишнім власникам — закон, який МВФ ставить як умову для отримання траншу, закон, який викликав неабиякі дискусії в парламенті та спровокував уже згадані рекорди правок. Націоналізований банк власник ніколи не зможе повернути чи відновити його роботу. Заблокувати введення тимчасової адміністрації чи продаж майна збанкрутілого банку через суд більше не вийде — власник матиме лише право на матеріальну компенсацію, якщо звісно доведе незаконність рішення держави. Саме у такій версії у першому читанні 30 березня закон і ухвалила Верховна Рада. Його підтримали частина депутатів зі "Слуги народу", "Голос", "Європейська солідарність", яка напередодні обіцяла за документ не голосувати. Не підтримали знову ж таки, частина "слуг", "ОПЗЖ" та "Батьківщина".

Юлія ТИМОШЕНКО, народна депутатка України: Якщо це от буде прийнято, оце сміття, де порушено 11 статей Конституції, і 2 статті Європейської конвенції з прав людини, якщо буде прийнято — забудьте про українську фінансову систему і про правову державу Україна. Це буде перевірка на патріотичність і ніякого дефолту в Україні не буде — кредитори його не допустять, ви це розумієте?

КОРЕСПОНДЕНТ: На першому читанні протистояння не закінчилось. Цього тижня стало відомо: у документ подали 16 тисяч правок. Ольга Василевська-Смаглюк подавала свою версію закону. Зокрема про те, що він би не мав зворотної сили. Рада ці пропозиції не підтримала, тому Ольга запропонувала понад півтори тисячі правок в уже існуючий.

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА-СМАГЛЮК, народна депутатка України: В результаті агресивних дій Національного банку з ринку було виведено більше 90 банків і втрачено більше 130 мільярдів гривень вкладів громадян. Це саме ті громадяни, які зараз оскаржують своє право на володіння майном і грошима, які вони втратили в результаті тих агресивних і почасти протизаконних дій Валерії Гонтаревої, під керівництвом тодішнього президента України Петра Порошенка.

КОРЕСПОНДЕНТ: Частина таких епізодів, каже, досі розслідується правоохоронцями. А закон, натомість, дає ексчиновникам амністію. До того ж, існуюча редакція не дозволяє власникам відстоювати свої інтереси, навіть якщо суд визнає дії Нацбанку незаконними. Мова йтиме лише про фінансові компенсації, визнають юристи.

Михайло ІЛЛЯШЕВ, адвокат: Всім зрозуміло, що стягнення заподіяних збитків з держави — це дуже важка і кропітка процедура, яка може ніколи не призвести до результату. Якщо держава не буде хотіти, щоб їх повертати, то ти стикнешся з масою перепон, які ти можливо, не зможеш подолати.

КОРЕСПОНДЕНТ: Частина експертів, натомість, певна: такий механізм цілком життєздатний.

Тарас КОЗАК, економіст: Працювали над нею представники і минулих банкірів, і представники МВФ, і представники нашого уряду, і представники Національного банку, і вони знайшли певну таку консенсусну модель.

КОРЕСПОНДЕНТ: "Приватбанк" націоналізували 2016-го. Нині це рішення Ігор Коломойський оскаржує і вже виграв низку судів. Втім у інтерв'ю виданню "Новое время" бізнесмен заявив: із депутатами на тему закону навіть не спілкувався.

ФРАГМЕНТ інтерв'ю: Наскільки я знаю, вони симпатизують Україні. Я нікого ні про що не просив. Я б назвав цей закон антиукраїнським. Торгівля суверенітетом і Конституцією за 30 срібняків, правда дуже дорогих.

КОРЕСПОНДЕНТ: МВФ і справді назвав цей закон ключовим для отримання траншу.

Анатолій АМЕЛІН, співзасновник "Українського інституту майбутнього": Я не считаю, что нам кто-то диктует условия. Я считаю, что подобные условия дают возможность Украине в кризис пройти его более мягко, потому что сегодня международные рынки капитала закрыты. Мы, например, могли бы обойтись без МВФ, если б можно было сегодня пойти, занять деньги в виде размещения евробондов? Но сегодня рынка этого нет.

КОРЕСПОНДЕНТ: Уряд, твердять депутати, уже вимушений переглядати бюджет, що українці в понеділок побачать у змінах до цього документа.

Ярослав ЖЕЛЕЗНЯК, народний депутат України: Дефіцит країни складе 298 мільярдів гривень. І уряду буде дуже проста опція: або вони скорочують всі видатки, або вони знаходять міжнародну підтримку.

КОРЕСПОНДЕНТ: Наразі законопроект має пройти профільний комітет парламенту і розібратися із тими 16-ма тисячами правок. Нардеп Антон Поляков — автор аж 6033-х. Закон вважає антибанківським та неконституційним.

Антон ПОЛЯКОВ, народний депутат України: Судебные решения не будут иметь никакого значения, а прежде всего будет иметь значение решение Нацбанка, постановление Кабмина, Минфина, госфинуслуг, неограниченные полномочия прописанные руководства Нацбанка. Главу Нацбанка можно будет сопоставить с премьер-министром или президентом, потому что он будет влиять на всю нашу финансовую кровеносную систему и при этом ноль ответственности.

КОРЕСПОНДЕНТ: На розгляд документу, — напередодні заявив спікер, — може піти до півроку, якщо депутати розглянуть усі правки. Втім вони можуть скористатися і скороченою процедурою їх розгляду. Щоправда наразі відомо лише одне: у понеділок на позачерговому засіданні Верховної Ради документ точно не розглядатимуть».

 

 

«Право на владу», 09.04.20 22:30

«Юлія Тимошенко: Само тому ми хочемо допомогти, саме тому, що ми хочемо порадити, там і був наш представник Іван Кролько для того, щоби донести наші пропозиції. Але їх не почули. Я ще раз хочу чітко сказати, що наша команда категорично проти дефолту. Вот тут прямо я хочу наголосити на цьому. Але в той же час ми не можемо підтримати безмежне, безконтрольне збільшення державного боргу і обмін державного боргу на продаж землі, на продаж стратегічних об’єктів власності. Це просто шлях в нікуди. І тому наша пропозиція дуже проста — не збільшувати боргову залежність, не продавати наші останні ресурси, землю і стратегічну власність, а вийти з пропозицією реструктуризації державного боргу. Це єдиний розумний шлях».

 

«Право на владу», 03.04.20 22:30

«Ігор Палиця: Пані Натаю, мені здається, нам принципово треба міняти поняття розвитку країни. Коли сімейний бюджет, ідеться про мову як витрачати гроші, то завжди дружина каже чоловікові, що він мало заробляє. Вона не відправляє його позичати гроші в сусідки, чи в когось іншого в під'їзді. Вона намагається не позичати, а робить все, щоб чоловік знайшов гарну роботу, більше заробляв, і щоб на це вистачало своїх власних коштів. І коли нам кажуть в умовах криз, коли ми маємо всі причини сказати нашим західним партнерам — партнери, почекайте, давайте ми з боргами розберемся пізніше, а зараз хочете допомогти, допоможіть. Ми будемо сьогодні думати про свій власний бізнес. Якщо в нас є гроші віддати борги вам, то ми ті гроші вам не віддамо, а віддамо пізніше. Ніхто не каже, що ми спишемо. А допоможемо власному бізнесу, допоможемо лікарям, які до цього часу, і медсестрам, не визначимо, хто буде доплачувати 300%, і знов хоче все скинути на місцеві бюджети. Нам треба припинити лякатися того, що якщо ми допоможемо самі собі, то нам більше ніхто не позичить грошей. Так от, якщо ми собі в голові поміняємо стратегію, нам не треба бігати і просити, щоб нам позичили, а давайте самі в себе розберемося і заробимо, то тоді ми будемо успішними. А всі 28 років нас на паперть виганяють і кажуть — візьміть ще більше, інакше більше вже ніхто не дасть, якщо зараз не візьмете.

ВЕДУЧА: Дякую. Олександр Дубінський. Я завжди боюся таких апокаліптичних сценаріїв, знаєте. Але доля правди в словах Юлії Володимирівни очевидно є. Тому що коли заходили з медичною реформою управлінці, вони казали, що ми от переробимо ось так, як там, як там. І от ми зробимо по-українськи цю реформу медицини. Я завжди думала: Ну, чекайте, є Національна служба здоров'я, наприклад, в Британії, яка успішно працює. Є чудовий досвід, є нульова корупція там. Ну, давайте ми її повторимо, якщо нам підходить національно. Приходить новий міністр каже: ні, я запроваджую страхову медицину. І от кожного разу ми видумуємо якийсь велосипед. Але те, що каже Юлія Володимирівна, воно зараз просто особливо, коли люди сидять на карантині і всі дивляться нашу програму, я вам скажи, що не до доброго веде, якщо вони послухають такі прогнози.

Олександр ДУБІНСЬКИЙ, народний депутат "Слуга народу": Смотрите, вот я чуть-чуть по-другому смотрю на эту ситуацию. Не могу сказать, что позитивно, но с экономической точки зрения постараюсь объяснить, что меня беспокоит. Вот представьте себе, у нас экономическая ситуация, здесь я не лукавлю и не ввожу никого, так сказать, в непонимание, ухудшается. То есть мы системно движемся сейчас к бюджетному кризису, к проблемам и возможно, если не будут приняты резкие движения и меры, к дефолту.

Пока угрозы дефолта не было, никого украинская земля не интересовала. Потому что если представить себе страну, как предприятие, то когда предприятие кому-то должно, если оно становится банкротом, она должна рассчитаться с кредиторами всем своим имуществом. Если представить себе Украину, как предприятие, по простому по примитивному, если, например, мы окажемся на пороге дефолта, чем мы будем рассчитываться?

Посмотрите, пока нам это не угрожало, никогои не беспокоила земля. Как только на горизонте появился коронавирус, украинский бюджетный кризис, некая, скажем так, слабость функциональная правительства, которая сегодня понятна. Всех вдруг стала интересовать земля. Вдруг МВФ побежал с криками: проголосуйте землю или мы вам не дадим кредит.

Верну вас на три месяца назад и напомню, что три месяца назад не было такого испуга Международного валютного фонда о том, что нужно проголосовать землю, чтобы получить кредит МВФ. Только бюджетный дефицит стал приближаться к 100 миллиардам гривен, по итогам по итогам года, прогнозы, даже 170 называют уже сейчас, как стало условие: давайте проголосуем землю или не получим кредит.

Что меня пугает? Что, не открыв этот рынок, мы не создадим ни условия для того, чтобы селяне продали свой пай, хотя логика правильная, а мы создадим условия для того, чтобы не дай Бог что-то произойдет, по тем расчётам, который у нас останется единственным — будет украинская земля. И даже если есть мораторий на передачу земли нерезидентам, даже если есть запрет на открытие рынка до 2021 года, до июля месяца, даже для частных лиц.

Я вам расскажу, как это будет происходить. Верну вас к Азарову и так называемом НДС-облигациям. Помните такую историю? Когда государство не могло рассчитаться с экспортерами, погасить им НДС, оно выпускало, так называемые НДС-облигации. Мы вам вернем потом, а пока будете получать небольшие проценты. А что нам мешать будет выпустить земельные облигации, до момента открытия рынка? И передать их вместо украинских долгов нашим кредиторам, тому же МВФ. Мы пока по платим вам проценты, а потом, когда придет срок, отдадим вам в обмен на эти облигации, погасим их землёй. Что мешает? Ничего. Этот закон этому не мешает.

Меня это беспокоит. Потому что могут быть созданы механизмы. Мы понимаем, что власть не вечна и она так или иначе когда-то перейдет к другому Президенту, к другому Парламенту, к людям с другой логикой и ценностями. Что будет им мешать, в условиях системного, бюджетного, фискального экономического кризиса эту землю просто отдать?

Мы ведь отдали полностью свою финансовую систему, позволили её уничтожить внешнему управлению. На 500 миллиардов гривен банковских активов уничтожили? Уничтожили. Лишили кучу людей их сбережений? Лишили. Убрали внутреннего инвестора полностью с рынка финансов? Убрали. Ничего не помешало? Нет. Что помешает здесь? Что будет тем предохранителем, который не позволит нам просто в одну секунду отдать последний актив, последний, который у нас есть?

Россия отобрала у нас промышленные активы на востоке Украины. Мы сейчас своими же руками можем создать механизм избавления от последнего экономического в правительстве Украины. Тогда мы уже будем не аграрной страной, а непонятно какой.

Если позволите коротко, ещё и приведу пример Литвы, которую я недавно посещал с парламентским официальным визитом. Я пришел к своему коллеге из финансового комитета литовского сейма, и он мне сразу сказал, вот прям я зашёл, мы с ним поздоровались, он мне говорит: только не продавайте землю. Говорю, почему? Говорит: посмотрите, мы продали землю, что у нас сейчас, как это выглядит? Мы сейчас, говорит, всех инвестиций, которые мы получаем в экономику страны от продажи земли — это 3 евро с одного гектара земельного налога. А все: и урожай, и налоги, и зарплаты рабочим, и социальные выплаты на них уходят в другие страны. Я говорю, как так? Это очень просто.

Немецкий фермер, где земля стоит 30 тысяч евро за гектар, покупает в Литве землю за 7 тысяч евро за гектар. Полностью перевозит свою технику, ничего не приобретая внутри страны, полностью перевозит своих рабочих, которые вахтовым методом в командировку приезжают. Полностью привозит даже корабли. Сеет пшеницу, собирает её своей техникой, своими рабочими, которые получают деньги и платят налоги в Германии, а не в Литве. Вывозит её. Это его собственность, он не обязан заплатить никакие налоги. У него нет никаких квот. Он её вырастил, даже удобрение своё привёз и зерновой посевной материал свой привёз. Полностью всё срезал и вывез. Точка.

Что получила экономика от такой прекрасной сделки по продаже земли? Три евро земельного налога, которые платятся Европейском Союзе.

ВЕДУЧА: Дякую, Саша. Я хотіла запитать...

Олександр ДУБІНСЬКИЙ: Ни доходы валютные от пшеницы, ни продажи техники и, самое главное, ни наполнение ни пенсионных фондов, ни налогов, зарплаты, ни НДС никто не получил. Более того, местных работников даже не берут там на работу, потому что они там не нужны. А тогда умирают села. А тогда люди вынуждены ещё быстрее выезжать, потому что для них нет работы. Вот это проблема, о которой мы не говорим.

Юлія ТИМОШЕНКО, голова фракції "Батьківщина": Я хотіла би просто замість дискусії по кадровим питанням і ці інтриги вони зрозумілі. Я хотіла би звернути вашу увагу на дуже важливий аспект, який зараз багатократно пролунав зараз на нашій програмі. Це мова йде про те, що у нас дефолт, нам потрібно декілька мільярдів взяти і тому треба продати землю. Я хочу сказати, що це повністю тотальна, хибний посил, тому що після того як країна отримає 1,5-2, 3 мільярда від МВФ за те що продати землю, у нас не покращиться ситуація з бюджетом, бюджет провалений тотально, дохідна частина провалена так, що ніяких грошей МВФ це не поправлять зараз. І тоді питання наступне виникає — а коли наступний треба буде транш МВФ, що ми будемо віддавати, коли землі вже немає, ми зняли практично цю зміну до бюджету, статтю 32, де вони хотіли віддати всю стратегічну власність країни за борги. Тобто, землю віддаємо зараз і стратегічну власність теж вони хочуть за борги віддати. У мене питання — а коли наступний дефіцит бюджету виникне, що будемо віддавати? Віддавати вже немає чого, органами будемо торгувати, нирки будемо у народу забирати, віддавати?

Юрій РОМАНЕНКО, співзасновник Українського інституту майбутнього: Владимир Александрович Зеленский сегодня все больше напоминает Александра Керенского, его временного правительства и власть от него ускользает просто на глазах. И поэтому эти дискуссии относительно того, что кого-то там куда-то назначать, кто-то в чем-то виноват, поверьте, это в лучшем случае к осени, ну, осенью, да, вот поздней осенью, это уже будет не актуально, потому что толпы людей будут бежать в определенном направлении и эту власть будут убирать. Я, ну, я не шучу, поймите, я не хотел бы, чтобы здесь была нрзб, но голод не тетка, вот в чем проблема. Вот и все. Поэтому это уже не игра с огнем. То есть это уже даже не игра со спичками, власть просто сидит на канистре с бензином и факелом размахивает по полной программе».