ЄС може обмежити фінансування Угорщини, але Орбан використає це у своїх інтересах – Маріанна присяжнюк
У Німеччині закликають ЄС припинити фінансування та позбавити права голосу країни, які порушують принципи верховенства права і не дотримуються європейських норм. За даними Politico, насамперед йдеться про Угорщину. Чи буде покараний Орбан за свою політичні діяння, в етері 5 каналу прокоментувала Маріанна Присяжнюк, політична аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та координаторка проєкту «Дельта-24» у регіоні Україна-Молдова-Румунія.
На її думку, обговорення майбутньої долі Угорщини розгортатиметься залежно від того, як Євросоюз і США ладнатимуть між собою.
«Орбану вдалося побудувати навколо себе стіну із прихильників, які є рупором наративу MАGA в Європі, який звучить своєрідним рімейком – «Make Europe Great Again». Разом із ним цей наратив просувають лідери правих сил із Нідерландів, Італії та інших країн, навіть попри їхню підтримку України. Зв’язки між праворадикальними силами певною мірою стабілізують те, що робить Орбан. Це його подушка безпеки, його страховка, і саме від цього залежить його політична нахабність. Чим більша солідарність між правими силами, тим більше вони собі дозволяють. Орбан – красномовний приклад того, як цей шантаж зароджується і продовжується», – пояснила аналітикиня.
За її словами, важливим фактором стримування Орбана буде обмеження грошової допомоги від ЄС. Але якщо Євросоюз зважиться на серйозні фінансові обмеження, це буде політично інструменталізовано Угорщиною у власних цілях.
«Фінансова підтримка від Євросоюзу, безумовно, впливатиме на внутрішню політику, що ми бачимо не лише на прикладі Угорщини, а й Польщі. Але Орбан намагатиметься використати популізм, який демонструє його партія, на свою користь, виставляючи ЄС як інституцію, що обмежує суверенітет і шантажує угорське населення», – припускає аналітикиня.
Вона відзначає, що Орбан – типовий представник старих еліт, для яких критично важливо зберегти свої владні позиції. Політична кон'юнктура в Європі змінюється, і одне з ключових протистоянь сьогодні – це конфлікт старих і нових еліт. Це відбувається на тлі агресії Росії проти України та посилення праворадикальних тенденцій у Європі.
«При цьому старі еліти в багатьох країнах переживають кризу ідей, зокрема центристи та соціал-демократи, як це яскраво видно в Румунії. Нові еліти ще не сформувалися і залишаються слабкими – цей процес можна спостерігати і в Румунії, і в Україні, і в Молдові. Це частина ширшого геополітичного протистояння, де переплітаються питання війни Росії проти України, посилення праворадикальних настроїв і внутрішньополітичні зіткнення в різних країнах», – описала нинішню політичну нестабільність у Європі та зміну балансу сил між старими й новими елітами Маріанна Присяжнюк.