Марія Золкіна

політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
16 березня 2020

Єрмак замкнув перемовини з Росією на собі, а Кулеба майже не має впливу

У Мінську підписані домовленості про створення органу, яким фіксується суб’єктність ОРДЛО, а Росія в статусі гаранта-спостерігача, виявилася нарівні з Німеччиною, Францією та ОБСЄ. Про це йдеться в рішенні Тристоронньої контактної групи, засідання якої відбулося у Мінську 11 березня. У протоколі зазначається, що Рішення ТКГ про заснування Консультативної ради буде підписано 25 березня 2020 року після консультацій з представниками ОБСЄ, Франції та Німеччини.

Про "підводні камені" створення Консультаційної ради за участі України і представників ОРДЛО Громадське  радіо поспілкувалося  з Марією Золкіною, політичною аналітикинею Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

 

Дмитро Бєлобров: Що змінюється у мінських угодах?

Марія Золкіна: По перше, підпис поставлений під наміром створити цю групу — саме створення групи заплановане на 25 березня. Я, як експертка і громадянка, маю надію, що, можливо, дещо зміниться до цього часу.

Що планують змінити? Планують створити нову структуру, яка за задумом має мати дорадчий характер. Вона має оцінювати пропозиції, давати якусь загальну оцінку. Це буде орган, який працюватиме при політичній підгрупі, і ключова проблема полягає в тому, що зараз заплановано, що переговори в рамках цієї координаційної ради вестимуться між двома основними учасниками — представники України і представники ОРДЛО, тобто вони визнані основними перемовниками в цій раді. Росія, яка насправді є головним учасником поряд з Україною в Координаційній раді, виводиться з-поміж перемовників. Вони будуть, як Німеччина і Франція, мати статус спостерігача.

Я думаю. що президент обов’язково має відреагувати, зрозуміти, що принаймні ця ідея точно не є такою безхмарною, як, можливо, здавалось. Я думаю, що тут відіграє роль зміна переговорних команд, тому що після нормандського саміту і в Україні, і в Росії змінились акценти в веденні переговорів. У нас вся повнота повноважень де-факто перейшла до Андрія Єрмака, який замкнув на собі фактично цей напрямок, особливо після зміни уряду.

Зрозуміло, що Дмитро Кулеба на посаді міністра закордонних справ не буде повноцінним куратором ані російського напрямку, ані безпосередньо нормандських переговорів. Він буде, умовно кажучи, вести дипломатично протокольні речі.