Події
Перегляди: 2266
9 жовтня 2017

Експерти підтримують введення миротворчого контингенту на окуповані території, проте вважають цей сценарій млореалістичним

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва представив результати опитування експертів-міжнародників щодо введення миротворців на окупований Донбас. В опитуванні взяв участь 21 експерт, більшість з них входять до Громадської ради при Міністерстві закордонних справ України. «Якщо говорити про загальний результат, то експерти однозначно підтримують введення миротворчого контингенту на окуповані території Донецької та Луганської області. Проте щодо реалістичності цього сценарію думки розійшлися. Дещо більша кількість експертів вважає  його нереалістичним, дещо менша – реалістичним. Чому нереалістичним – тому що експерти не вважають, що можна буде домовитися з Росією», – розповіла про результати дослідження Ірина Бекешкіна, директор Фонду, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

На думку експертів, для України найбільш оптимально, якщо до миротворчої місії будуть входити військові зі Сполучених Штатів, Великобританії, Польщі та країн Балтії. «На жаль, коли ми поставили питання, який список країн-учасників миротворчої місії може влаштовувати і Україну, і Росію, то тут експерти не змогли назвати конкретний перелік країн. Єдине – називалася Німеччина, але незначною кількістю голосів», – зазначила Ірина Бекешкіна.

Основними можливими наслідками миротворчої операції експерти назвали роззброєння бойовиків, припинення військових дій, вивід окупаційних військ та встановлення контролю над кордоном.

«Мета запрошення миротворчих сил – якраз допомогти нам у мирному розв’язанні цієї проблеми, у тому, щоб українську територію покинув агресор, вивів свої війська, щоби була відновлена територіальна цілісність та наш суверенітет», – зазначив Олександр Моцик, представник України у робочій групі з політичних питань Мінського процесу. Він також підкреслив, що ймовірність введення миротворців доволі невелика, але Україна має над цим працювати.

«Коли Україну звинувачують в тому, що вона постійно реагує, не задає порядок денний, я можу сказати: як раз миротворчою ініціативою Україна задає порядок денний і змушує Росію викручуватися і реагувати, – наголосив заступник директора Центру «Нова Європа» Сергій Солодкий. – Вивчаючи останні документи по миротворчих місіях, розроблені в рамках самої ООН, 2 роки тому незалежною групою було підготовлено звіт щодо необхідності реформи миротворчих місій і щодо аналізу попередніх миротворчих місій. Група дійшла висновку, що миротворчі операції ООН виявилися дієвими і економічно ефективними за наявності політичної прихильності до миру. З боку Росії ми цієї прихильності не бачимо. На жаль, поки що я не бачу і підстав для того, щоб миротворча місія з’явилася і, тим більше, була ефективною».

Найбільш імовірним політичним наслідком введення миротворців, на думку експертів, є посилення тиску на Україну в частині виконання політичних пунктів Мінських домовленостей. «І ще можливе скасування санкцій, принаймні частково, з Росії», – зазначив Олексій Гарань, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Максим Паламарчук, державний експерт Апарату Ради національної безпеки і оборони України, підкреслив, що у разі введення миротворчого контингенту ООН Україні також доведеться іти на компроміси з іншою стороною конфлікту. «Ми повинні розуміти, що те, що ми стали жертвою агресії, не значить, що нам не доведеться поступатися. Це дуже важко визнати, але ми маємо усвідомити, що ми маємо поступитися якнайменше, але  маємо залишити нашим переговорникам поле для маневру», – пояснив він.

Опитані експерти радять у жодному разі не погоджуватися на вибори на окупованих територіях Донбасу без певного перехідного періоду та особливий статус цих територій заради введення миротворців. Водночас, значна частина експертів вважають, що за певних умов можна погодитися на амністію бойовиків і створення змішаних поліцейських сил в ОРДЛО за участі України, місцевих представників і представників сил ООН.

Ірина Бекешкіна нагадала, що даними загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом демократичних ініціатив у червні 2017, 60% населення підтримує введення миротворчого контингенту. Єдиним регіоном, де кількість противників миротворців майже така сама, як кількість прихильників, є Південь: 38% виступають проти, а 36% – за. Водночас, саме там найбільша кількість тих, хто утримався – 25%.

Останні новини з категорії Події

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024