Коментарі
Перегляди: 1849
12 грудня 2016

«Записи Онищенка»: чого домагається депутат-втікач та які ймовірні наслідки його резонансних викриттів?

Руслан Кермач

політичний аналітик фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва


Народний депутат Олександр Онищенко, що нині переховується за кордоном від кримінального переслідування за звинуваченням у розкраданні коштів через «газові схеми» в Україні, зробив останніми тижнями низку вкрай резонансних заяв як в українських, так і в західних ЗМІ. Серед іншого, депутат-втікач звинуватив вище керівництво в Україні в здійсненні систематичного підкупу народних депутатів Верховної Ради з метою забезпечення вигідних для Адміністрації Президента

Зокрема, в заявах Онищенка йшлось про його безпосередню співучасть в організації підкупу депутатів в рамках голосувань за відставку колишнього прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, екс-голову СБУ Валентина Наливайченка та щодо призначення Генеральних прокурорів України Віктора Шокіна та пізніше – Юрія Луценко. За деякими вищезазначеними заявами про підкуп депутатів українського парламенту Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) вже розпочало досудове розслідування.

Примітно, що на відміну від раніше неодноразово озвучуваних  заяв про корупцію в стінах українського парламенту, депутат Онищенко фактично прямо вказав на власну безпосередню причетність та співучасть у цьому процесі  як посередника-комунікатора при розподіленні хабарів серед народних депутатів Верховної Ради, що надає його заявам ознак певної правдоподібності. Більше того, депутат-втікач прямо називає конкретні деталі процесу підкупу та навіть «розцінки» тих чи інших голосувань, висловлюючи при цьому готовність підтвердити свої скандальні заяви фактами, а саме – нібито наявними в нього записами розмов із Президентом Порошенком та наближеними до нього посадовцями. Щоправда, на сьогодні Онищенко оприлюднив лише один-єдиний запис власної розмови з колегою по депутатській групі «Воля народу» Олесем Довгим, що, очевидно, є поки недостатнім підтвердженням для його серйозних заяв щодо корупції у вищих ешелонах влади.

Оцінюючи теперішню поведінку депутата-втікача Олександра Онищенка, можна ствердно говорити про те, що останній від позиції захисту та намагань мирно домовитись із владою щодо уникнення переслідування (про що серед іншого свідчать записи його розмов з депутатом Олесем Довгим) перейшов у відкритий наступ проти влади. При цьому не виключено, що в  підсумку, суттєво підвищивши ставки в цій заплутаній грі, Онищенко спробує вже з інших позицій відігратись та домовитись з тими ж таки представниками української влади, чия репутація може зазнати непоправної шкоди внаслідок його скандальних викриттів. На користь цієї версії може свідчити, зокрема, той факт, що депутат-втікач поки не поспішає із опублікуванням начебто наявних у нього найбільш серйозних та резонансних записів із Президентом. Таким чином, Онищенко ніби залишає простір для маневру та домовленостей із владою. Хоча на противагу цієї версії вказує той факт, що викривальні записи, зі слів самого Онищенко, начебто вже були передані представникам американських спецслужб.  Очевидно, що в такому разі можливості представників української влади запобігти згубним для себе наслідкам суттєво обмежені. А сама історія із викривальними записами може набути далеко непередбачуваного сценарію подальшого розвитку.

Найімовірніше, завдання мінімум, яке стоїть на сьогодні перед депутатом Олександром  Онищенком та його адвокатами в контексті його резонансних та поки ще недостатньо підтверджених заяв стосовно корупції в українській владі, полягає передовсім у прагненні надати своїй кримінальній справі очевидного політичного  забарвлення. В разі успіху цієї стратегії депутат матиме змогу апелювати до того, що його екстрадиція в Україну за вже інкримінованими йому звинуваченнями є передовсім політичним переслідуванням, а не провадженням за економічними злочинами. Таким чином, в Онищенка з’явиться чудова можливість надовго закріпитись в Лондоні завдяки статусу фігуранта політичної справи і на цій підставі уникнути екстрадиції в Україну, якої швидше за все будуть домагатись в подальшому українські правоохоронні органи.

Разом із тим історія з сенсаційними заявами народного депутата Онищенко щодо Президента Порошенка та його оточення в разі свого підтвердження фактами (відповідними записами) потенційно може спровокувати в Україні черговий політичний скандал, порівняний за своїми масштабами із «касетним скандалом» часів президентства Леоніда Кучми. При цьому найімовірніше представники опозиційних політичних сил – передовсім партія «Батьківщина» – спробують скористатись із нього у власних політичних цілях, спонукаючи громадян до масових протестів та вимагаючи перевиборів Верховної Ради аж до імпічменту Президента України.