Якщо у росії перемогло бажання знищити світову безпекову систему, то у Китаю є хороші причини її швидко стабілізувати, – Олексій Живора

Коментарі
Перегляди: 1191
18 березня 2022
Олексій Живора

Магістр політології (східно-азійські студії), Університет Вітовта Великого (2017). Працював грантовим менеджером в Українському кризовому медіа-центрі (2018-2019), має значний перекладацький досвід. У Фонді відповідає за проєктний менеджмент. Цікавиться політикою Східної Азії, боротьбою з дезінформацією, медіаграмотністю.

Опубліковано на сайті "Голос України"

Не варто ототожнювати російський та китайський режими. Окрім тоталітарної природи та зневаги до прав людини, це зовсім різні звірі.

Якщо у росії перемогло бажання знищити світову безпекову систему, то у Китаю є хороші причини її швидко стабілізувати. І це зовсім не продиктовано гуманітарними міркуваннями щодо України. Все більш банально.

Починаючи з нормалізації відносин із США у 1980 році, чинний розклад сил дозволив комуністичному Китаю розвиватися економічно – спочатку у якості противаги Радянському Союзу, а потім вже як надійного та дисциплінованого торгового партнера. Вираз "зброя взаємного економічного знищення" ідеально відображає суть відносин Китаю із США зараз, на відміну від ядерного стримування що визначало взаємодію СРСР/росії з останніми. Краща основа для діалогу, чи не так?

Саме інтегрованість в економічну кон'юнктуру світу не дозволяє Китаю ухвалювати недалекоглядні рішення. Це стосується і залежності від енергоносіїв більшість з котрих Китай отримує з країн Близького Сходу, обираючи морський шлях. В цьому плані, попри величезні запаси, Росія просто фізично не здатна найближчим часом задовольнити потреби Китаю – у достатній кількості відсутня інфраструктура, а її побудова навіть з необмеженими інвестиціями займе тривалий час. Ризикувати власним економічним добробутом у відносинах із країнами Заходу не в інтересах Китаю, бо пропорції просто не ті.

Яка ж поведінка Китаю більш вірогідна? На мою думку, на поверхні ще деякий час буде присутня декларативна підтримка. Щось подібне можна споглядати у відносинах Китаю з Північною Кореєю, де Пекін відіграє важливу роль в деескалації та обмеженні непередбачуваного режиму, при цьому зберігаючи його довіру та залишаючись єдиною, але значно обмеженою економічною шпариною. Подібний підхід, спрямований на "зменшення ризиків", можливий і щодо росії, де попри публічну підтримку будуть вишукуватися дієві важелі, що в тому числі включатимуть дотримання міжнародних економічних обмежень.

Останні новини з категорії Коментарі

Є два шляхи повернення української церкви до Лаври — Петро Бурковський

Наскільки реально, щоб до Києво-Печерської Лаври повернулася саме українська церква, пояснив Петро Бурковський
28 листопада 2022

Марія Золкіна: "На Заході є певні настрої, що з окупацією Криму можна було б погодитися"

На Заході вагаються, що таке перемога України та поразка Росії. Марія Золкіна пояснила.
28 листопада 2022

Київська влада провалила підготовку до блекауту – Петро Бурковський

Коментар Петра Бурковського поточних політичних подій та різних аспектів війни для Радіо НВ.
27 листопада 2022

Знищення енергетичної інфраструктури України – яка мета Путіна: Марія Золкіна

Марія Золкіна про три основні причини, чому Росія перейшла до ракетного терору й знищує українські об’єкти критичної інфраструктури
25 листопада 2022