Події
Перегляди: 2266
22 грудня 2018

Вступити до НАТО – НІ! А до Північноатлантичного альянсу – ТАК!

(До 10-річчя фільму «Україна в НАТО. Міфи та реальність») 

 Рівно десять років тому, у грудні 2008 року, ми закінчили зйомки документального фільму «Україна в НАТО. Міфи і реальність».

Пам’ятаю хвилювання директора Фонду «Демократичні ініціативи»  Ілька Кучеріва. Адже для громадського діяча це був перший досвід продюсування  відеозйомок. Крім того, він дуже відповідально ставився до проекту, адже його також вперше фінансувала державна установа – Міністерство закордонних справ.

І тут варто згадати контекст тих часів. При владі прозахідний Президент Віктор Ющенко, в МЗС –  енергійний міністр  Володимир Огризко, в створеному  Департаменті НАТО МЗС України також патріотична та молода команда.  Принагідно, тодішній куратор фільму від міністерства  Вадим Пристайко тепер є Главою Місії України при  НАТО.  

Перша зустріч була у міністра Володимир Огризко говорив, що підтримка вступу України до Альянсу  в суспільстві надто низька (близько 20 %), люди й досі живуть із радянськими стереотипами про НАТО як агресивний військовий блок. Тому в Міністерстві й виникла ідея створити фільм, який би в простій та образній формі розвінчував антинатівські міфи.

  Декілька «мізкових штурмів» уже творчим колективом – й ми роз’їжджаємось двома  знімальними групами: до Словаччини та українського Севастополя. Чому такий вибір? Словаччина щойно стала членом НАТО й мала перший досвід, а от у Севастополі  базується  російський Чорноморський флот, й саме тут  – найодіозніший осередок антинатівських настроїв.

   По приїзду в Севастополь нічого надзвичайного ми не спостерігали. Хіба дивакуватого дідуся, який просто на вулиці сидів обклавшись гаслами за Сталіна й проти НАТО. В іншому – стандартні відповіді громадян. Хоча  кумедними видавалися відповіді, коли ті самі люди негативно говорили про вступ України до НАТО, однак  не проти були, якби Україна стала членом Північноатлантичного альянсу, хоча це одне і теж.   

У словацькій же частині найбільше запамʼятався офіцер, що показав сім видів берців для солдат натівської армії – на всі сезони року та умови експлуатації (гори, болото, пустеля і т.п.). 

Родзинкою зйомок також став легендарний ужгородський ресторан «Деца у нотаря», де розміщувалась умовна «База НАТО». Не менш знаний власник Павло Чучка прямо у кадрі демонстрував переваги натівського обмундирування над радянським.

Написання сценарію, як і решта роботи над фільмом, просувалися швидко. Досвідчені оператори   Віктор Завальнюк та Володимир Дєдов, режисер Роман Коржов чудово впорались з візуальною частиною, а МЗСівська команда та Ілько Кучерів стали фаховими консультантами для розвінчування міфів.

Фільм так і назвали «Україна в НАТО. Міфи і реальність». Відзнятого матеріалу виявилось настільки багато, що замість одного запланованого півгодинного  фільму, в результаті вийшло дві повноцінні серії.

Про те, як презентували фільм в кінотеатрі «Київ», про присутність на презентації декількох Міністрів закордонних справ України, багатьох послів іноземних держав та самого колишнього президента Польщі Олександра Квасневського  в наступних публікаціях у рубриці «Наша історія». 

 

Юрій Горбань,

автор сценарію фільму       

Останні новини з категорії Події

Більшість своїх інформаційних атак росіяни останнім часом спрямовують на Європу — експертне обговорення

Основні інформаційні загрози Україні за квітень-червень 2024 року обговорили експерти
21 червня 2024

Легендарна соціологиня Ірина Бекешкіна увійшла до рейтингу NV «Люди десятиліття»

Видання NV склало список співвітчизників, які відіграли провідну роль в Україні за останнє десятиліття, куди ввійшла й Ірина Бекешкіна
18 травня 2024

Нове глобальне партнерство: що треба врахувати Україні задля розширення співпраці з Катаром – Марія Золкіна

Марія Золкіна підбила підсумки візиту української експертної делегації до Катару, проведеного в межах проєкту "Нове глобальне партнерство дл...
10 травня 2024

Виклики європейської політики пам’яті про Другу Світову в контексті російсько-української війни — експертне обговорення

Матеріали круглого столу «Ніколи знову? Виклики європейської політики пам’яті про Другу світову в контексті російсько-української війни».
9 травня 2024