Аналітика
Перегляди: 2362
27 січня 2014

Вплив європеїзації на демократичні трансформації: приклад Словаччини та України

Вашій увазі пропонується аналіз впливу європеїзації та європейської інтеграції на внутрішні демократичні перетворення у Словаччині (до її вступу до ЄС) та в Україні (до жовтня 2013 р.).

Експерти часто наголошують на тому, що на початку 1990-х Україна мала схожі із своїми сусідами у Центральній та Східній Європі стартові умови як для внутрішніх реформ, так і для європейської інтеграції. Демократизація  у країнах ЦСЄ була нерозривно пов’язана із  європейським вектором розвитку. Україна ж пішла відмінним від своїх сусідів шляхом і має на сьогодні іншу ситуацію як у сфері демократії (передовсім, демократичності політичної системи), так і у сфері євроінтеграції.

 Вашій увазі пропонується аналіз впливу європеїзації та європейської інтеграції на внутрішні демократичні перетворення у Словаччині (до її вступу до ЄС) та в Україні (до жовтня 2013 р.).

Порівняльний аналіз досвіду  Словаччини та України проводиться за такими параметрами:

  • основні тенденції і проблеми у  демократизації в цілому та політичної системи, зокрема;
  • позиція та роль національної політичної еліти щодо європейських перспектив;
  • інституційна та координаційна  база євроінтеграційних процесів;
  • роль  громадської думки щодо євроінтеграції  та роль суспільної консолідації.

На основі цього у роботі визначено, які фактори сприяли, а які – перешкоджали ефективному  впливу євроінтеграції та європеїзації на демократичні реформи в Словаччині і Україні.

Досвід Словаччини аналізується крізь призму його важливості для сучасної України, яка і досі  має загрозу встановлення повноцінного авторитарного режиму. Як Словаччині вдалося докорінно змінити ситуацію з демократичними перетвореннями і діалогом з ЄС? Яку роль у цьому зіграла  суспільна підтримка євроінтеграції та  вимоги демократичних реформ? В який спосіб відбулося подолання монополістських  тенденцій у політичній системі у Словаччині? Відповіді на ці та інші актуальні для європеїзації України питання – у роботі Марії Золкіної, аналітика Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Дослідження було проведено в рамках Стипендіальної Програми Демократії імені Ілька Кучеріва на основі стажування в  Інституті  справ публічних (Братислава, Словаччина) у серпні-вересні 2013 р. Стипендіальна Програма була організована асоціацією аналітичних центрів PASOS за фінансової підтримки Національного агентства з підтримки демократії (США).

 

Останні новини з категорії Аналітика

Думки українців про переважання особистісних та/або довкіллєвих чинників перебігу їхнього життя

Соціологічний аналіз сприйняття українцями життя крізь призму зовнішніх і внутрішніх чинників представив Ярослав Резнік
2 січня 2025

Газпромівські сутінки. Новий термін Санду у «старому світлі» – Маріанна Присяжнюк

Енергетичну кризу у Молдові та її наслідки у матеріалі для LB.uа аналізує політична аналітикиня Маріанна Присяжнюк
30 грудня 2024

Як працює акселератор стартапів на Одещині?

Про те, як на Одещині розвивається культура стартап-акселераторів, що стають потужним інструментом для підтримки інноваторів та бізнесменів...
29 грудня 2024

Ти як? Сумщина посилює роботу зі збереження ментального здоров’я

Як на Сумщині допомагають відновити душевну рівновагу та повернутися до нормального життя, які в регіоні працюють програми психологічної під...
19 грудня 2024