Вплив європеїзації на демократичні трансформації: приклад Словаччини та України
Вашій увазі пропонується аналіз впливу європеїзації та європейської інтеграції на внутрішні демократичні перетворення у Словаччині (до її вступу до ЄС) та в Україні (до жовтня 2013 р.).
Експерти часто наголошують на тому, що на початку 1990-х Україна мала схожі із своїми сусідами у Центральній та Східній Європі стартові умови як для внутрішніх реформ, так і для європейської інтеграції. Демократизація у країнах ЦСЄ була нерозривно пов’язана із європейським вектором розвитку. Україна ж пішла відмінним від своїх сусідів шляхом і має на сьогодні іншу ситуацію як у сфері демократії (передовсім, демократичності політичної системи), так і у сфері євроінтеграції.
Вашій увазі пропонується аналіз впливу європеїзації та європейської інтеграції на внутрішні демократичні перетворення у Словаччині (до її вступу до ЄС) та в Україні (до жовтня 2013 р.).
Порівняльний аналіз досвіду Словаччини та України проводиться за такими параметрами:
- основні тенденції і проблеми у демократизації в цілому та політичної системи, зокрема;
- позиція та роль національної політичної еліти щодо європейських перспектив;
- інституційна та координаційна база євроінтеграційних процесів;
- роль громадської думки щодо євроінтеграції та роль суспільної консолідації.
На основі цього у роботі визначено, які фактори сприяли, а які – перешкоджали ефективному впливу євроінтеграції та європеїзації на демократичні реформи в Словаччині і Україні.
Досвід Словаччини аналізується крізь призму його важливості для сучасної України, яка і досі має загрозу встановлення повноцінного авторитарного режиму. Як Словаччині вдалося докорінно змінити ситуацію з демократичними перетвореннями і діалогом з ЄС? Яку роль у цьому зіграла суспільна підтримка євроінтеграції та вимоги демократичних реформ? В який спосіб відбулося подолання монополістських тенденцій у політичній системі у Словаччині? Відповіді на ці та інші актуальні для європеїзації України питання – у роботі Марії Золкіної, аналітика Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».
Дослідження було проведено в рамках Стипендіальної Програми Демократії імені Ілька Кучеріва на основі стажування в Інституті справ публічних (Братислава, Словаччина) у серпні-вересні 2013 р. Стипендіальна Програма була організована асоціацією аналітичних центрів PASOS за фінансової підтримки Національного агентства з підтримки демократії (США).