Аналітика
Перегляди: 2198
27 січня 2014

Вплив європеїзації на демократичні трансформації: приклад Словаччини та України

Вашій увазі пропонується аналіз впливу європеїзації та європейської інтеграції на внутрішні демократичні перетворення у Словаччині (до її вступу до ЄС) та в Україні (до жовтня 2013 р.).

Експерти часто наголошують на тому, що на початку 1990-х Україна мала схожі із своїми сусідами у Центральній та Східній Європі стартові умови як для внутрішніх реформ, так і для європейської інтеграції. Демократизація  у країнах ЦСЄ була нерозривно пов’язана із  європейським вектором розвитку. Україна ж пішла відмінним від своїх сусідів шляхом і має на сьогодні іншу ситуацію як у сфері демократії (передовсім, демократичності політичної системи), так і у сфері євроінтеграції.

 Вашій увазі пропонується аналіз впливу європеїзації та європейської інтеграції на внутрішні демократичні перетворення у Словаччині (до її вступу до ЄС) та в Україні (до жовтня 2013 р.).

Порівняльний аналіз досвіду  Словаччини та України проводиться за такими параметрами:

  • основні тенденції і проблеми у  демократизації в цілому та політичної системи, зокрема;
  • позиція та роль національної політичної еліти щодо європейських перспектив;
  • інституційна та координаційна  база євроінтеграційних процесів;
  • роль  громадської думки щодо євроінтеграції  та роль суспільної консолідації.

На основі цього у роботі визначено, які фактори сприяли, а які – перешкоджали ефективному  впливу євроінтеграції та європеїзації на демократичні реформи в Словаччині і Україні.

Досвід Словаччини аналізується крізь призму його важливості для сучасної України, яка і досі  має загрозу встановлення повноцінного авторитарного режиму. Як Словаччині вдалося докорінно змінити ситуацію з демократичними перетвореннями і діалогом з ЄС? Яку роль у цьому зіграла  суспільна підтримка євроінтеграції та  вимоги демократичних реформ? В який спосіб відбулося подолання монополістських  тенденцій у політичній системі у Словаччині? Відповіді на ці та інші актуальні для європеїзації України питання – у роботі Марії Золкіної, аналітика Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Дослідження було проведено в рамках Стипендіальної Програми Демократії імені Ілька Кучеріва на основі стажування в  Інституті  справ публічних (Братислава, Словаччина) у серпні-вересні 2013 р. Стипендіальна Програма була організована асоціацією аналітичних центрів PASOS за фінансової підтримки Національного агентства з підтримки демократії (США).

 

Останні новини з категорії Аналітика

Молдова напередодні президентських виборів: ключові актори та точки суспільного напруження

Аналітичний огляд передвиборчої ситуації у Республіці Молдова - у статті Маріанни Присяжнюк
13 червня 2024

«Зелені» мегавати. Як компенсувати збитки від пошкодження української енергосистеми

Про розвиток зеленої енергетики, зокрема на Сумщині, в умовах війни - у статті Сергія Ханіна
4 червня 2024

«Історичні» вибори у Мексиці: «каральне голосування» та вплив на двосторонні відносини з Україною

Чого очікувати Україні від виборів у Мексиці та чим керуються виборці однієї з найбільш впливових країн Латинської Америкиу - відповіді в ць...
2 червня 2024

Конфесійна приналежність на тлі повномасштабної війни: у фокусі Одещина

Про трансформації у церковно-конфесійних відносинах на Одещині - у статті Михайла Шабанова
30 травня 2024