Вибори в ОРДЛО восени 2020 року абсолютно нереалістичні

Марія Золкіна

політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Сьогодні тема виборів в ОРДЛО – це інерція. Навіть найбільш палкі прихильники швидкої реінтеграції в Офісі Президента вже зрозуміли: восени, та й узагалі без спеціальних умов, виборів – не бути.

Аналітикиня Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" Марія Золкіна у коментарі Comments.UA зазначає, що немає нічого кардинально нового в ідеї обговорювати умовно календарний план проведення виборів на тимчасово окупованій території.

"Подібні дискусії точаться в політичній підгрупі протягом усіх 6 років війни в тому чи іншому вигляді, – каже аналітикиня. – Те, що це робиться зараз, не пов'язане з майбутніми місцевими виборами. Радше спостерігається своєрідна політична інерція".

Марія Золкіна наголошує, що весь перший рік президентства Володимира Зеленського пройшов під прапором високих планок і максимальних цілей.

"Реінтеграція – швидше, вибори – швидше, повернення України на окуповані території – швидше. Але бліцкриг на переговорах з Росією вже не вдався, – зазначає аналітикиня. – При цьому якісь основні напрямки і гасла залишаються на порядку денному. І одним з них є ідея виборів в ОРДЛО одночасно з рештою України ".

Експерт нагадує, що в 2019-му не було відповідей на питання – якою бачиться реінтеграція, на яких умовах нова українська влада готова домовлятися з Кремлем. Тому в минулому році будь-які питання про проведення виборів в ОРДЛО (ходили розмови навіть про вибори там за українським законодавством навесні-2020) викликали море критики. Ця ідея видавалася абсолютно неаргументованою, необґрунтованою, що не враховує темпів нормальної безпечної реінтеграції.

"І на сьогодні навіть найбільші прихильники проведення максимально швидкої реінтеграції, незважаючи на ризики, розуміють, що вибори в ОРДЛО, як мінімум восени-2020 року, абсолютно нереалістичні, – впевнена Марія Золкіна. – При цьому і Офіс Президента, і українські представника в ТКГ продовжують говорити, що ми готові. І певна логіка в їхніх діях є ".
Як пояснює аналітик, вже чітко артикульовано умови, при яких українська влада може погодитися на ці вибори.

"При цьому ідея повернення контролю за кордоном (до виборів) все більше зміцнюється в переговорній позиції офіційного Києва, – зазначає Марія Золкіна. – Торік, у грудні, на нормандській зустрічі, ця ідея звучала як відхід від Мінських угод, і Путін її категорично не прийняв. Але відтоді українська сторона тихо-спокійно продовжує місяць за місяцем наполягати, що контроль за кордоном до виборів – обов'язковий. І на вчорашньому засіданні ТКГ серед умов для проведення виборів були окреслені не тільки питання безпеки в буквальному сенсі (деокупація, роззброєння, демілітаризація), але і питання контролю за кордоном".

Але саме по собі винесення цього плану на обговорення зовсім не означає, що вибори можна проводити через чотири місяці, наголошує аналітик. Зате визначає певну логіку переговорів від української сторони.

"І частиною цієї логіки є констатація того, що ми до виборів готові, але певні умови обов'язково повинні бути дотримані. При цьому, зрозуміло, що виконання цих умов, так само як технічна підготовка виборів, неможливі за час, що залишився. Та сама демілітаризація повинна бути верифікована, перебувати під контролем якогось міжнародного актора. Так що те, що відбувається це – інерція, а також в певному сенсі зміцнення української переговорної позиції ", – резюмує Марія Золкіна.

Повний текст статті: Comments.UA