Коментарі
Перегляди: 828
10 листопада 2021

В Україні триває лагідна українізація, – Олексій Гарань

Українці вважають, що  української мови стає  дедалі більше  в публічному  просторі  України. Про це в коментарі телеканалу «UA: Перший», презентуючи дані загальноукраїнського опитування,  сказав (з 29:10 хв) професор політології  НаУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучерів Олексій Гарань.

Загалом по  Україні  збільшення частоти використання української мови помітили  59% громадян,  а на Сході країни ріст використання української відзначили 65%.

«Це може бути суб’єктивне враження людей, – зауважив Олексій Гарань, – але  це суттєво,  і тому це важливо».  

Науковець також відзначив, що більшість українців схвалює норму «мовного закону» про обслуговування українською при збереженні можливості обслуговування клієнтів іншими мовами на їхнє прохання. Є такі, що не схвалюють. Але є й категорія «байдужих», яких аналітик трактує  радше як позитивно налаштованих.  Байдужість, на його думку означає, що  люди достатньо толерантно ставляться до цієї норми, і вживання української мови для них не викликає дискомфорту.

«Тобто люди не те, що підтримують, але  мовчки погоджуються – ну, нехай буде, як буде, вже прийняли таку норму, нехай вона і буде», – пояснив Олексій Гарань.

Він нагадав, як ще за радянських часів  у Харкові чи ще десь на  півдні, коли там звучала  українська мова, наполегливо просили перейти на «общепонятний язик».  Сьогодні там показники щодо вживання української кращі, а серед молоді вони ще вищі.

Водночас, як зауважив Олексій Гарань, попри те, що у всіх видах поселень українська мова домінує як рідна, залишаються ще міста-мільйонники, де по Україні загалом  40% їхніх жителів вважають рідною мовою російську.  Найвищі цифри традиційно на Сході та Півдні країни.

«Якщо ми візьмемо міста-мільйонники сходу і півдня, тобто Харків, Дніпро  і  Одесу, то тут уже 55%  вважають, що їхня рідна мова російська. А  40% кажуть про те, що їхня рідна мова  українська», – прокоментував дані громадської думки професор політології НаУКМА.

Міста-мільйонники  все-таки залишаються таким собі русифікаторським пресом, але разом з тим цифри застосування української мови зростають і там,  акцентував науковець.

«Насправді  в Україні  триває лагідна українізація. Тому спокійно  – закони не є драконівськими , поступово,  особистим прикладом, не нагнітаючи пристрастей,  але поширюймо  українську мову!», – підсумував Олексій Гарань.

Останні новини з категорії Коментарі

Ні політичних, ні дипломатичних можливостей для заморожування війни я не бачу – Марія Золкіна

Марія Золкіна в інтерв'ю «UKRLIFE з Людмилою Немирею» прокоментувала заяву Зеленського про підготовку до другого Саміту миру і пояснила,...
2 липня 2024

Москва не може прямо кинути виклик Вашингтону, бо Путін знає, яку руйнівну відповідь отримає

Петро Бурковський і Олексій Гарань прокоментували Correio Braziliense, якою може бути відповідь Росії на бомбардування Севастополя
26 червня 2024

Тісні зв'язки Кім Чен Ина та Путіна можуть сигналізувати про ймовірну кризу на Корейському півострові в жовтні – попередження українського аналітика

Петро Бурковський про ймовірні провокації Північної Кореї та Росії на Корейському півострові напередодні виборів у США та яку небезпеку ц...
25 червня 2024

Коли побачать, що Росія ослаблена і ресурси зменшуються, може змінюватися позиція країн, які ми називаємо Глобальним Півднем – Олексій Гарань

Олексій Гарань про те, як трактувати поведінку країн, що не мають стабільної позиції щодо російсько-української війни і що сприятиме зрушенн...
22 червня 2024