Події
Перегляди: 1689
10 червня 2021

Україна не веде війни пам'яті, війну пам'яті веде Росія

У Києві 7-8 червня 2021 р. відбулася міжнародна конференція  з питань гібридних загроз демократії: дезінформації, корупції та правових війн "Democracy in Action: Zero Corruption Conference", організована  Центром протидії корупції, Центром "Нова Європа"  та іншими партнерами за підтримки Агентства США .

Науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», професор НаУКМА Олексій Гарань взяв участь у заході, зокрема, презентувавши спеціальне дослідження громадської думки, яке провели «Демініціативи», про вплив епідемії COVID-19 на російський порядок денний в Україні. Як він зазначив, не дуже втішні цифри ставлення українців до вакцинації й довіри до ефективності української системи охорони здоров’я стали поживним матеріалом для російської пропаганди. Однією з поширюваних тем була й непорозуміння місцевої та національної влади у питаннях карантинних обмежень.

Проте вплив російської пропаганди не обмежується лише питаннями пандемії, зазначив науковець. Російська пропаганда продовжує діяти в традиційних для неї сферах гуманітарної і мовної політики, політики історії пам’яті і геополітики. Але до честі українців вони почали краще орієнтуватися у системній дезінформації російських медіа, позитивні зрушення у їхніх поглядах очевидні. Після 2014 року підтримка східного вектору впала, за словами політолога, драматично – до 10%. Зовнішньополітичні орієнтації вже не розколюють суспільство, і громадяни України більшістю обирають євроінтеграційний напрям. 70% українців вважають, що нині іде війна з Росією, а не громадянська війна, як розповідає у своїх медіа Кремль. Важливі зрушення відбулися й у мовній свідомості. Більшість українців, де показники сягають 80%, вважають, що всі керівники держави мають знати державну мову, у робочий час мають нею спілкуватися і більшість предметів у школах має також викладатися державною мовою.

«Колосальні зміни відбулися у сфері політики пам'яті, – презентує далі трансформацію поглядів українців Олексій Гарань. – Практично половина українців вважає, що СРСР і нацистська Німеччина вдвох відповідальні за розв'язання Другої світової війни. Практично 50% українців вважають, що війна не могла бути виграна без Антигітлерівської коаліції. Такі погляди українців на питання історії повністю контрастують за поглядами росіян».

Такі зрушення відбулися, на думку Олексія Гараня, насамперед, завдяки тому, що українці почали багато знати, отримувати багато інформації, про це почали розповідати різні засоби масової, причому як патріотичні, так і ті, які перебувають під контролем олігархів. Але головне, що посприяло змінам у свідомості українців, це те, що відбулося після 2014 року, тому що агресія Росії показала, що Путіну вірити не можна, наголосив він.

«Російські історичні міфи треба перемагати правдою і розповсюдженням правдивої інформації як всередині країни, так і на міжнародній арені, – каже науковець. – Україна не веде війни пам'яті, війну пам'яті веде Росія, яка цілковито нехтує історичними фактами».

В контексті політики історичної пам’яті Олексій Гарань також закцентував увагу на гострому й актуальному нині питанні меморіалізації Бабиного Яру. Він зазначив, що сьогодні в Україні є дві схеми меморіалізації цієї всесвітньо відомої трагедії, яка стала символом Голокосту. Перша – розроблена вченими державного академічного Інституту історії, а друга – так званий приватний проєкт, в якому беруть участь російські олігархи і які вже розпочали це будівництво.

«Це будівництво здійснюється незаконно, без врахування українських законів і без врахування думки громадськості», – наголосив Олексій Гарань, закликавши уряд терміново створити наглядову раду державного проєкту, куди, за бажання, можуть ввійти й представники приватного проєкту, а президента Зеленського – звернути увагу на державний проєкт, розроблений українськими фахівцями, зустрітися з ними для конструктивного обговорення, а не підтримувати приватну ініціативу за участі російських олігархів.

 

Останні новини з категорії Події

На полях засідання Африканського Союзу в Аккрі: експерти з Південної Африки та України представили три аналітичні доповіді щодо взаємодії України та АС на шляху до африканської та світової безпеки

Експерти Гани, Південної Африки та України обговорили, як африканські країни можуть просувати зміни, які сприятимуть безпеці на африканськом...
23 липня 2024

Українці виявляють високу довіру європейським інституціям, проте більшість громадян все ще не відчуває себе європейцями – експертне обговорення даних соцопитування

З презентації опитування "Чи відчувають українці себе європейцями й наскільки довіряють європейським інституціям"
17 липня 2024

Чого досягає Кремль війною на виснаження і які втрати РФ можуть зупинити Путіна – обговорили експерти

З презентації аналітичної доповіді «Загрози нацбезпеці й оборонні тренди в Україні: аналітичний огляд тенденцій ІІ кварталу 2024 року»
5 липня 2024

Більшість своїх інформаційних атак росіяни останнім часом спрямовують на Європу — експертне обговорення

Основні інформаційні загрози Україні за квітень-червень 2024 року обговорили експерти
21 червня 2024