Події
Перегляди: 1864
14 жовтня 2014

Учасники Консорціуму "Національний екзтит-пол'2014" розповіли, як буде проведено екзит-пол на парламентських виборах

Консорціум "Національний екзит-пол-2014", до складу якого входять Фонд "Демократичні ініціативи ім.І.Кучеріва", Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український центр економічних і політичних досліджень ім.О.Разумкова, проведе Національний екзит-пол-2014 в день парламентських виборів 26 жовтня.

Як  зазначила виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології  Наталія Харченко, відпочатку буде вироблено дві незалежні вибірки на 200 діляницях для кожної з дослідницьких компаній.  "Це, по суті,  проведення двох паралельних незалежних екзит-полів, що дасть своєрідний контроль щодо даних. Оголошувати дані КМІС і Центр Разумкова будуть спільно з Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва". Ми прогнозуємо, що буде опитано близько 17 000 респондентів", - розповіла Харченко.

На кожній виборчій дільниці буде опитано від 40 до 50 осіб. Опитування проводитиметься протягом усього дня. "Ми передбачаємо і плануємо, що помилка по лідерах не перевищуватиме 2,5%, для решти учасників близько до 1,5%", - зазначила Харченко. Вона наголосила, що на попередніх парламентських виборах ймовірність статистичної помилки була меншою. Генеральна сукупність екзит-полу, виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України, крім спецділянок - лікарні, в'язниці, військовий частини, закордонні дільниці. Вибірка буде репрезентативною для України в цілому і для її чотирьох регіонів (Захід, Центр, Схід, Південь). Результати екзит-полу будуть представлені в загальнонаціональному масштабі та в розрізі даних регіонів.

Як зазначили керівники соціологічних компаній, в східному регіоні (Харківська, Донецька і Луганська області) екзит-пол буде проведено на тих територіях, на яких відбудуться вибори.

"У тих регіонах, де будуть вибори, там буде екзит-пол, там, де виборів не буде, звичайно, екзит-пол проведений не буде",  - сказала директор Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" Ірина Бекешкіна. Вона також зазначила, що на цих виборах можна очікувати ще кілька  інших екзит-полів. Загалом соціолог вважає, що чим більше буде професійних екзит-полів, тим більше буде підтверджень результатів виборів. Ірина Бекешкіна констатувала, що екзит-пол, який проводитиме фонд, не задіюватиме коштів від зацікавлених сторін. Опитування фінансуватиметься міжнародними фондами, що гарантуватиме цілковиту незалежність його від різних політичних партій та бізнес-структур.

"Екзит-пол - це задоволення не з дешевих. Адже це певного роду загальнонаціональне опитування, яке охоплює всі види поселень, в тому числі і село. Нерідко інтерв'юерам доводиться там і ночувати, якщо немає транспорту назад", - відзначила Бекешкіна. За словами директора Фонду "Демократичні ініціативи", вартість польового етапу проведення опитування становитиме 155 тис доларів, всього на проведення екзит-полу витратять 184 тис доларів.

Вона наголосила, що під час проведення екзит-полу будуть присутні міжнародні спостерігачі з ближнього зарубіжжя, в тому числі і Росії. Вони моніторитимуть  роботу інтерв'юерів та соціологічних фірм, збір інформації, методологію проведення екзит-полу тощо. А після виборів, традиційно, буде видано книгу про проведений екзит-пол на парламентських виборах-2014.

У свою чергу директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко підкреслив, що інтерв'юери не працюватимуть у супроводі представників правоохоронних органів для забезпечення безпеки, оскільки це може вплинути на відповіді респондентів і результати екзит-полу.

Він також відзначив, що відповіді виборців на дільницях під час екзит-полу будуть таємними. "Сам інтерв'юер не знатиме, що відповів виборець. Він сам заповнює анкету і кидає її в ящик", - пояснив Биченко.

Крім того, соціолог наголосив, що  екзит-пол  для науковців це не лише інструмент демократичного контролю за виборами, а й  потужний науковий інструмент. «Він дуже важливий,  - пояснив  Андрій Биченко. - За останній рік українське суспільство змінилося кардинально. Тобто вже неможна говорити про розкол суспільства навпіл – грубо кажучи, на «помаранчевий» і «голубий» електорат. Результати останніх досліджень громадської думки показують, що суспільство досить сильно гармонізувалося. І от саме екзит-пол дозволить дослідити ці зміни і  нові виміри української політики саме стосовно виборчих партійних  уподобань».

 Голова Наглядової ради Національного  екзит-полу’2014  Ігор Когут  відзначив високу кваліфікацію  соціологічних організацій, які проводитимуть  Національний екзит-пол, а також наголосив, що на цих виборах на них покладено високу відповідальність. «Адже ці вибори  досить конкурентні, – відзначив Ігор Когут. - Значення цього екзит-полу теж доволі вагоме.  Є багато «порогових» партій, котрі можуть потрапити до парламенту чи ні.  Це буде жорстка конкуренція  Тому  висока відповідальність лежить і на соціологах, які проводять екзит-пол".

Громадській діяч і експерт з права пояснив, що функція Наглядової ради  – провадити певний моніторинг того, як відбувється підготовка, саме проведення опитування, як оприлюднюватимуться результати. І що не менш важливо – контролювати, як використовуються кошти, надані міжнародними донорами. "Це цілий пул донорських органзаацій, які долучилися до проведення екзит-полу, - відзначив Ігор Когут. - Серед них - Міжнародний Фонд «Відродження», Програма Matra Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Національний Фонд підтримки демократії (США), PACT, проект UNITER, Європейський  Союз. Саме вони допомолги  мати цей інструмент - екзит-пол -  незалежним від різних політичих середовищ. І ми, Наглядова рада екзит-полу,  цю незалежність маємо верифікувати".

Інфомаційне забезпечення екзит-полу лежатиме на Фонді  "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" та інформаційному агтнетстві "Укрінформ". Як повідомив перс-секретар Фонду "Демініціативи"  Юрій Горбань, оприлюднення результатів Національного екзит-полуʼ2014 відбудеться  в Укрінформі (вул. Богдана Хмельницького, 8/16 ). Перше оголошення результатів пройде о  20.01, на якому  повідомлять про  попередні результати відразу по закритті виборчих дільниць, на основі даних, що були зібрані за дві години до закінчення голосування і продиктовані телефоном. Друге  - о  23.00, де будуть представлені  оновлені дані, зібрані на дільницях, де робота тривала до закриття дільниць (теж продиктованих телефоном).

Деталізований звіт  за результатами екзит-полу буде оприлюднено  після одержання паперових анкет, орієнтовно 4-5 листопада.

Останні новини з категорії Події

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024

Ключову роль у відновленні України відіграватимуть пересічні громадяни – Владислава Зновяк представила дані опитування громадської думки на Форумі Re:Open Zakarpattia

На Закарпатті відбувся 5-й форум ідей та рішень Re:Open Zakarpattia, де Фонд "Демократичні ініціативи" представив дані опитування громадськ...
13 листопада 2024