Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий радник Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Тривожна тенденція серед українців — Олексій Гарань

Оригінал статті — NV

За даними КМІС, понад 40% українців вважають, що країна рухається до авторитаризму

Серед опитаних 41% громадян вважають, що країна рухається до авторитаризму. Натомість 50% — що до демократії та більшої демократичності.

КМІСу можна довіряти якщо говорити про вибірку, методологію і таке інше. Але я от думав — а як би я відповів на це питання. І у мене немає однозначної відповіді. Тому що якщо говорити про перспективу, про те, що ми ведемо переговори про вступ до ЄС, яким буде вплив суспільства після завершення війни і так далі, то я думаю, що країна рухається до демократії. А якщо говорити про ці тенденції, які ми зараз бачимо на владних щаблях, то можна сказати, що і до авторитаризму. Є таке. Так що я б сказав, що це достатньо тривожний звіт, що 40% вважає, що країна рухається до авторитаризму.

В цілому я б сказав, що були нещодавні опитування і Центра Разумкова, і раніше робили ми — Фонд Демократичні ініціативи. І українці продовжують вважати під час війни, що приблизно 64%, що демократія є кращий устрій для України. І лише десь 12−14% говорять, що в певних випадках може бути авторитаризм. Тобто українці, безумовно, більше хочуть демократії. Але оцей результат, який показало дане опитування, змушує задуматися.

    Українці, безумовно, більше хочуть демократії

Причому що ще є важливим в цьому опитуванні, що КМІС намагався простежити залежність також від того, хто схиляється до якої думки і в територіальних питаннях територіальних поступок. Серед тих, хто вважає, що країна більше рухається до авторитаризму, практично 30% готові визнати, що окуповані території є частиною Росії. І вони можуть навіть вважати, що українській армії треба залишити неокуповані території Херсонщини і Запорізької області. А це вже достатньо тривожно, тому що це, фактично, є російськими вимогами. І це свідчить про те, що серед тих, хто говорить, що країна рухається в бік авторитаризму, є частина і тих, які мають капітулянтські настрої, чесно кажучи. Це, до речі, в КМІС теж відзначили в коментарях. Оце мені здається такий цікавий момент. Бо ми звикли так, що ті, хто говорять про авторитаризм, це патріоти, це демократи, це ті люди, які критикують негативні тенденції, які є у владі. А от виявляється, що серед цих людей третина готова до визнання вимог Росії.

КМІС, зазвичай, де дає ще третє питання: чи можна визнавати окупацію де-факто, без де-юре. І тут, звісно, що половина опитуваних в цілому, говорить, що це можна визнавати. Тобто, швидше, це прийняття реалій. Бо ми розуміємо, що на даний момент ми не можемо деокупувати ці території. І тому, якщо ми говоримо про перемир’я, яке теж невідомо, коли буде, то очевидно, що лінія розмежування проходитиме по лінії фронту. Хіба отримаємо додаткову зброю, США запровадять потужні санкції проти Росії. Але та, вищезазначена відповідь — визнання реалій. А тривожить відповідь, що можна йти на вимоги, які Росія висуває. Це явно небезпечна тенденція. Хоча таких людей серед українців все одно менше.

Обмеження під час воєнного стану я не вкладаю в поняття авторитаризм. І це не стосується авторитаризму. Але в цьому опитуванні серед тих людей, які вважають, що Україна рухається до авторитаризму, поставили запитання, чому вони так вважають. І на перше місце вийшло 18% — це обмеження свободи ЗМІ, а ще 14% — це концентрація влади в цілому, зокрема президентом і його командою. А неможливість виїхати за кордон чоловікам лише 4% вважають, що це є ознакою того, що Україна рухається до авторитаризму. Діяльність ТЦК мобілізація — назвали 12%, все-таки це менше, тобто переважна більшість українців не асоціюється з авторитаризмом. До речі, відсутність виборів — лише 4%. Тобто люди розуміють, чому ми не можемо проводити вибори саме зараз.

Повну версію інтерв'ю з Олексієм Гаранем слухайте на Radio NV

Останні новини з категорії Коментарі

Тривожна тенденція серед українців — Олексій Гарань

Олексій Гарань на Radio NV прокоментував дані соцопитування про те, як українці розуміють автократію та демократію та в якому напрямку розви...
2 липня 2025

Готуючись до майбутнього без США, Європа шукає власну ядерну «парасольку» – Тарас Жовтенко

Чому великі європейські країни більше не покладаються на Вашингтон у свої безпековій стратегії, пояснив Тарас Жовтенко
1 липня 2025

Попри спроби Путіна вийти з міжнародної ізоляції, вона все ж залишається – Олексій Гарань

Чому російський диктатор боїться летіти до Бразилії на саміт БРІКС, як українці сприймають демократію та авторитаризм і ставляться до тривал...
30 червня 2025

РФ офіційно дозволено все. Як війна на Близькому Сході вплине на Україну – Марія Золкіна

Марія Золкіна поділилася своїми думками про наслідки атаки США на ядерні об'єкти Ірану для світу загалом і для України зокрема
26 червня 2025