Коментарі
Перегляди: 368
3 травня 2018

Святкуючи День перемоги  9 травня, ми підтримуємо тоталітарні замашки Росії

Історики роздумують над тим, щоб скасувати вихідний 9 травня і перенести його на День пам’яті та примирення, 8 травня. Так Україна декомунізовує своє радянське минуле, осучаснюючи його та викорінюючи "совковість".

Український інститут національної пам'яті у своєму проекті закону вважає за потрібне змінити календар травневих вихідних. День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні пропонують залишити державним святом, але не вихідним. А вихідний збираються перенести на День пам'яті та примирення 8 травня. Втім, законопроект ще не прийнятий, тож 9 травня 2018 року в Україні ще буде вихідним.

Чи потрібно українцям святкувати День перемоги в радянському розумінні цього поняття, коли святкувати день перемоги над нацизмом — 8 чи 9 травня, і чи має бути це вихідним днем — журналісти сайту "24" запитали в експертів, коментрі яких можна прочитати тут.

Зокрема Олексій Гарань політолог, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, професор кафедри політології НаУКМА вважає, що святкуючи День перемоги  9 травня, ми підтримуємо тоталітарні замашки Росії.

"У світі святкують 8 травня, - каже політолог. -  У нас це було 9 травня через формальний момент: коли капітуляція була підписана 8 травня у Берліні, у Москві це вже було 9 травня. І Сталін вирішив відокремитися від усіх, щоб показати, що це була винятково заслуга Радянського Союзу. Тому нічого поганого не було б у тому, щоб ми святкували це 8 травня.

Не у всіх країнах цей день відзначається. У більшості це не є вихідним днем, а у нас можна було б залишити його вихідним. Логічно перенести свято на 8 травня і зробити його вихідним. І це було б легко пояснити більшості нашого населення – ми просто синхронізуємо наше святкування з усім світом.

Але коли ми говоримо про ці дні, важливо відзначати дві речі. Перше – так, це була перемога над нацизмом. На жаль, у Східній Європі на зміну одному тоталітаризму прийшов інший. Другий момент – Росія як спадкоємець Радянського Союзу все одно не має жодного права монополізувати це свято – перемоги над нацизмом, як вони зараз намагаються це робити з суто ідеологічних міркувань. Навпаки, ми бачимо, що саме Росія зараз дотримується всього того, проти чого воювало все цивілізоване людство під час Другої світової війни. У Чехословаччині у 1968 році було таке гасло, коли прийшли радянські війська: "Отцы – освободители, сыновья – поработители". Насправді ситуація є ще більш складною. Під час Другої світової війни на зміну одному тоталітаризму прийшов інший, а зараз Росія продовжує якраз загарбницьку лінію, яку намагається використати посиланнями на "велику вітчизняну війну".

І українцям потрібно пам'ятати – для нас Друга світова війна почалася не в 41 році, а в 39-му". 

Top