Події
9 квітня 2025

Свобода, демократія, патріотизм – головні цінності українців та шведів

В України та Швеції є багато спільного. Від драматичних сторінок далекої історії та синьо-жовтих кольорів національних  прапорів до сьогоднішньої безпрецедентної підтримки скандинавської країни у нашій  боротьбі з російськими загарбниками. А ще, нашу країну об’єднують спільні цінності – патріотизм, оптимізм, громадянська активність та демократизм. Й це не просто слова, а факти,  підтверджені соціологічними дослідженнями.  У Києві відбувся круглий стіл соціологів та експертів «Роль громадянського суспільства та соціального капіталу в громадянській підготовленості – порівняння Швеції та України», на якому були представлені соціологічні дослідження, які паралельно були проведені  в Швеції та Україні.  

Ідея провести дослідження стану громадянських суспільств в Україні та Швеції виникла у шведських волонтерів, які приїхали допомагати українцям ще на початку широкомасштабного вторгнення у 2022 році. Як розповідає волонтерка  та асистентка проєкту Лєна Вільдеренг (Lena Wilderäng), вони обговорювали тему  про  залучення громадянського суспільства та ситуацію в Україні на конференції в університеті Марі Седершіолд (Marie Cederschiold university). Зокрема, йшлося про готовність захищати та  діяти в кризових ситуаціях. За словами Лєни,  професор університету  Магнус Карлсон  (Magnus Karlsson) наголошував, що такі дослідження дуже важливі як для України, так і для Швеції, і висловив зацікавленість у проведенні досліджень в Україні.

«Тож я сказала йому: “Магнусе, ти не можеш проводити дослідження в Україні, перебуваючи у Стокгольмі, у Швеції. Ти можеш поїхати з нами і подивитися, як доставляють машину з гуманітарною допомогою до Харкова. Ти можеш подивитися, хто такі волонтери, що нами рухає, що нас мотивує, чому ми допомагаємо і організовуємо, тому що це частина твого дослідження”. І в тій поїздці ми багато говорили про те, чому люди організовуються, чому займаються громадською діяльністю, про довіру і тому подібне», розповідає Лєна.

 Професор Магнус Карлсон, дослідник шведського громадянського суспільства, стверджує, що в цілому шведи дуже активні, мають розгалужену мережу громадських організацій, які  активно впливають на діяльність органів влади. Водночас, соціологів зацікавило, а як же діятимуть шведи під час кризових ситуацій і, можливо, під час війни.

 

«Оскільки ми знаємо, що у Швеції люди були дуже задіяні в організаціях громадянського суспільства, офіційних організаціях, ми хотіли дізнатися, чи поширюється ця активність та задіяність  під час кризи та війни. Тобто чи будуть вони залучені  до організацій у кризові часи?  Чи довірятимуть люди іншим людям? Яким організаціям довірятимуть? І головне –   чи готові докладати зусиль в умовах кризи та війни? Потім ми приїхали до України, вивчали те саме і побачили іншу картину. В Швеції були формальні організації, а українці працювали разом, докладаючи зусиль для підтримки Збройних сил набагато більше, ніж ми очікували від цих громадських мереж», –  розповідає  Магнус.

Шукати партнерів в Україні для такого дослідження довго не довелося. Як розповідає  Віктор Степаненко, науковий співробітник Інституту соціології НАН України, він свого часу  займався проблематикою громадянського суспільства. Минулого року з ним познайомились шведські колеги й вони разом обговорили ідею сумісного порівняння українського і шведського суспільств.

«Ідея полягала в тому, щоб поставити однакові запитання респондентам в Україні та Швеції і  витримати однакову методологію. Бо зазвичай дослідження в різних країнах проводиться за річними процедурами та схемами.  Тут же  було забезпечено повну відповідність процедур»,  –  зазначає  Віктор Степаненко.

Організаційний, методологічний та польовий етап досліджень в Україні  забезпечили Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центр Разумкова.  Польовий етап дослідження тривав з 29 листопада по 14 грудня 2024 року.  За результатами польового етапу було зібрано 1518 анкет.

Ось деякі ключові результати. Так, відповідно  до даних дослідження, як в Україні, так і в Швеції люди цінують і вірять в демократію, а також готові захищати свою країну.

Віра в демократію

Україна – 64%

Швеція – 85%

Країна має чинити збройний опір у разі нападу

Україна – 92%

Швеція – 93%

Водночас, є й суттєві  відмінності. Скажімо,  на запитання «Як Ви вважаєте, більшості людей можна довіряти чи потрібно бути дуже обережним у стосунках з людьми?» в Україні ствердно відповіли  32,3%, а в  Швеції – 73%

Ще одне цікаве спостереження: шведи мають високу довіру  до державних інституцій (70%), тоді як українці песимістично налаштовані щодо державних та офіційних інституцій і традиційно переважно  довіряють Збройним Силам України – 93,1%, церкві – 72,4%  та   благодійним й гуманітарним  організаціям – 70,2%. У шведів також високий відсоток підтримки  громадських організацій – 72%.

Коментарі учасників дискусії.  

Віктор Степаненко:

«Шведське громадянське суспільство вже перебуває на стадії партнерства з державою та урядом, а українське громадянське суспільство – поки що  на  шляху до цього. У нас здебільшого домінувала модель опонування владі, аніж партнерство. Але війне це дещо скорегувала й зараз ми можемо говорити про сценарій розвитку партнерства громадського суспільства й держави також».

Магнус Карлсон:

«Коли ми починали дослдження, ми знали, що у Швеції дуже високий рівень соціальної довіри. Швеція, порівняно з іншими країнами, має один із найвищих рівнів довіри до державних інституцій. І ми знаємо, що вона часто пов'язана з різними іншими позитивними чинниками в суспільстві –  щастям, відсутністю корупції, можливістю співпрацювати і так далі. Україна, попри  відносно нижчий рівень довіри,  демонструє  сильне громадянське суспільство – просто в  інший спосіб, ніж Швеція. Ви будуєте більше стосунків з людьми, яких ви знаєте, і людьми навколо вас, і ви допомагаєте людям, яких ви знаєте, і людям навколо вас».

 Лєна Вільдеренг:

«Я з гордістю можу сказати, що шведи – одні з перших, хто підтримав Україну.  Понад 90% виступають за те, щоб допомогти Україні. І коли ми бачимо, що Україна бореться за демократію не лише в Україні, а й в Європі та усьому цивілізованому світі, то, звичайно, ми відчуваємо, що маємо допомогти захистити демократію. А ще ми маємо сусідство з агресором на сході, і це, звичайно, впливає на це. Тому не закріпившись в академічних колах в Україні, не поговоривши з нашими колегами в Україні і не запитавши, чи мають сенс наші результати, чи не пропустили ми щось? Дуже важливо, щоб ми не загубилися. Щоб у нас був хтось, хто давав би нам зворотній зв'язок. І не тільки намагатися ділитися результатами з Україною, щоб ви могли їх використати, але, що найважливіше, ми повинні вчитися в України. Тому що ви зараз перебуваєте на передовій багатьох речей».

На підтвердження дружньої підтримки України шведські волонтери передали автомобіль швидкої допомоги для евакуації наших військових та цивільних у зоні бойових дій на Сході України. За словами Лєни, це вже далеко не перша автівка, яку передає шведський народ.

«Я працювала з різними волонтерськими організаціями. Цю машину відправляє «Операція Допомога», створена  у Швеції в лютому 2022 року. Вони мають місцеву діяльність в Україні –  евакуюють поранених, допомагають дітям, а також допомагають людям бути готовими до надзвичайних ситуацій. І за весь цей час я побачила так багато організацій, так багато людей, які підтримують Україну кожен у свій спосіб.  Нам, у Швеції, дуже потрібно вчитися цій співпраці –  як  зробити світ кращим», – наголосила вона.

 Дослідники громадської думки України та Швеції наголошують: це лише перший «зріз» обох суспільств.  Наступного разу, як каже професор Карлсон, вони «копатимуть глибше, щоб вийти за межі  загальних картин».

Підготував  Юрій Горбань  

Останні новини з категорії Події

Свобода, демократія, патріотизм – головні цінності українців та шведів

У Києві відбувся круглий стіл соціологів та експертів «Роль громадянського суспільства та соціального капіталу в громадянській підготовлено...
9 квітня 2025

Для Росії вплив на вибори в країнах Європи – частина ширшого геополітичного задуму – Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко взяв участь в експертній дискусії “Європейська інтеграція України крізь призму виборів у країнах ЄС”
2 квітня 2025

Як війна вплинула на жінок-активісток в Україні: презентація результатів дослідження

Центр прав людини ZMINA спільно з "Демініціативами" презентували результати соціологічного дослідження про ризики, з якими стикаються жінки-...
9 березня 2025

Свобода, безпека, добробут: що українці цінують найбільше під час війни – експертне обговорення

Тези з презентації соціологічного дослідження «Свобода, безпека, добробут. Думка українців під час війни»
24 лютого 2025