"Супервівторок" в США: тріумф Байдена, розчарування Блумберга

Коментарі
Перегляди: 761
4 березня 2020

Байден торжествує і обіцяє відправити Трампа «в утиль».

У вівторок, 3 березня, в Сполучених Штатах відбулися наймасовіші праймеріз у нинішній президентській кампанії – так званий "супервівторок". Попередні вибори пройшли відразу в 14 штатах і на одній території США. І якщо для республіканців питання кандидата вирішене остаточно і безповоротно – чинний президент Дональд Трамп є безальтернативним кандидатом, – то у демократів все набагато складніше. За право бути висунутим влітку єдиним кандидатом від Демпартії зійшлися сенатор від Вермонта Берні Сандерс, ексвіцепрезидент Джо Байден, мільярдер і медіамагнат Майкл Блумберг, а також сенатор від Массачусетса Елізабет Воррен,  яка ще також  плекає надії. Боротьба зав'язалася неабияка.

Велике перегрупування

Ще до вирішального бою в списку кандидатів від Демпартії сталися масштабні зміни. Масштабні не за числом, а за ступенем впливу на наступні події. Поштовхом для них послужили праймеріз в Південній Кароліні, що відбулися 29 лютого. Саме на вибори в цьому штаті зробив основну ставку Джо Байден. Програш в Південній Кароліні, по суті, якщо не ставив би хрест на президентських амбіціях політика остаточно, то до крайності ускладнив би для Байдена боротьбу. Невелика ілюстрація: не дочекавшись навіть початку підрахунку голосів кокусів в Айові 3 лютого (які, до речі, Байден з тріском програв), ексвіцепрезидент помчав на зустріч з виборцями Південної Кароліни. Байден об'їздив штат уздовж і впоперек і не прогадав: маючи перед праймеріз в Південній Кароліні всього 15 голосів вибірників і посідаючи за цим показником четверте місце, 29 лютого ексвіцепрезидент тріумфував. Упевнена перемога і цілих 36 голосів вибірників вивели його на друге місце, впритул наблизивши до Берні Сандерса, який лідирував до цього. Останньому не допомогло навіть те, що на його користь республіканці провели в штаті "спецоперацію".

"Оскільки в Південній Кароліні праймеріз у демократів відкриті, тобто голосувати на них може будь-хто, республіканці закликали своїх прихильників приходити і голосувати за Сандерса. Тому що це найзручніший кандидат для Трампа, з одного боку. І цим вони його компрометують перед виборцями-демократами – з іншого", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" аналітик Фонду "Демініціативи" імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський.

Ривок Байдена запустив процеси перегрупування. На користь ексвіцепрезидента знялися відразу два кандидати: Емі Клобушар і Піт Буттіджич. Сенатор від Міннесоти Клобушар до праймеріз в Південній Кароліні всього на кілька голосів відставала від Байдена. Але більш важливішим було те, що Міннесота був одним зі штатів, в якому праймеріз проходили в "супервівторок". Команда Клобушар негайно включилася в роботу на Байдена, що багато в чому визначило його позиції в Міннесоті.

Стосовно Буттіджича, то його підтримка додала голосів Байдену не в одному штаті. Відкриття нинішніх виборів Буттіджич, вигравши кокуси в Айові і прийшовши ніс до носа з Сандерсом на праймеріз в Нью-Гемпширі, мав впевнене друге місце в гонці. Щоправда, це був лише її початок, а опитування по країні не обіцяли молодому політику перспектив.

"На мій погляд, те, що Буттіджич знявся з виборів, – помилка демократів. Мені він чимось нагадував Обаму, який також вирізнявся з лав партійної еліти, кинув виклик традиційним уявленням про політику і переміг. Вважаю, що у Буттіджича, на відміну від інших кандидатів, були реальні шанси перемогти Трампа. Але його підтримка, зрозуміло, серйозно допомогла Байдену", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Максим Джигун.

Далеко не зайвою була і підтримка Байдена з боку популярного в Техасі колишнього сенатора Бето О'Рурка. Якраз в Техасі (другому найбільшому штаті супервівторка, 228 голосів виборців) позиції Байдена були набагато слабкіше, ніж у його опонента Сандерса. Підтримка Бето О'Рурка допомагала вирівняти ситуацію.

Втім, найважливішою все ж була тенденція. Яка демонструвала і політикам з Демпартії, і виборцям: поміркована частина партії, по суті, її кістяк і основа, об'єднується навколо Байдена.

Помилка Блумберга

Втім, на арену до "супервівторка" не виходив ще один сильний конкурент Сандерса і Байдена – Майкл Блумберг. Мільярдер і медіамагнат, багаторічний мер Нью-Йорка свідомо відмовився від участі в праймеріз і кокусах лютого, всі сили і засоби кинувши на "завоювання" штатів "супервівторка". Причому кошти, скажімо так, не маленькі: за інформацією американських ЗМІ, Блумберг вклав в кампанію в цих штатах півмільярда доларів.

Мета Блумберга проглядалася легко: єдиним ривком відсунути в сторону Байдена, ставши для партійних еліт безальтернативним опонентом Сандерса. А вже потім його гроші і підтримка партеліт (які Сандерса не вважають "своїм") допомогли б йому здобути остаточну перемогу і стати кандидатом в президенти від демократів. За інформацією американських ЗМІ, паралельно з масованою кампанією в штатах "супервівторка" Блумберг активно вів переговори з впливовими членами Демпартії, намагаючись переконати їх виступити на його стороні. Ключовим меседжем Блумберга як в ході цих переговорів, так і в ході агітації серед населення стало твердження, що Байден слабкий і не може виграти у Трампа. На відміну від нього, Блумберга. І експерти вважають, що, як мінімум, частина правди в цьому є.

"На мою суб'єктивну думку, лише Блумберг здатний виграти у Трампа, оскільки є його повним антиподом. Так, він, як і Трамп, мільярдер, але мільярдер зовсім іншого штибу, справжній філантроп. Проблема в тому, що в Демпартії бояться, що Блумберг підімне під себе партію, як це зробив з республіканцями Трамп", – каже Петро Бурковський.

Такої ж думки дотримується і провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов.

"Поки здається, що "найнезручнішим "кандидатом від демократів для Трампа є Блумберг. Адже Майкл – фактичне "альтер-его" Дональда. Теоретично Блумберг мав би кращі шанси консолідувати "нелівих" демократів і на з'їзді в липні 2020-го перемогти Сандерса. Тоді шанси Блумберга і Трампа залежали б від стану американської економіки. Коронавірус вже негативно позначився на стані світової економіки і може підірвати позитивні меседжі кампанії Трампа про небувале економічне зростання", – зазначив Андрій Мартинов в коментарі сайту "Сьогодні".

Однак праймеріз в Південній Кароліні зруйнували плани Блумберга. Байден напередодні "супервівторка" зміг довести, що не є "збитим льотчиком". І це серйозно підірвало шанси мільярдера на лідируючі позиції за результатами "супервівторка". Можливо, відмова Блумберга від участі в перших праймеріз була його стратегічною помилкою.

Тріумф Байдена

Нагадаємо, що для загальної перемоги на з'їзді демократів, який відбудеться влітку, кандидату необхідно набрати 1991 голос вибірників. 1344 з них "розігрувалися" саме в "супервівторок". Головним "призом" виступала Каліфорнія – штат, який представляють відразу 415 вибірників. Далі йшов Техас з 228 делегатами, Північна Кароліна (110), Вірджинія (99), Массачусетс (91). Втім, під час праймеріз для кандидатів важливий кожен голос.

До ранку середи через велику різницю в часі між східним і західним узбережжям США, а також через те, що голосування в Каліфорнії продовжили "на прохання трудящих" (на виборчих дільницях скупчилися великі черги), загальні результати "супервівторка" ще не були відомі . Однак навіть попередні вказували на приголомшливу перемогу ексвіцепрезидента Джона Байдена.

На 9:30 ранку за Києвом Байден впевнено лідирував в 8 штатах. Але що важливіше, він практично взяв Техас (другий за чисельністю делегатів штат, який експерти практично беззастережно віддавали Сандерсу). І, хоча результати тут не остаточні, ЗМІ вже оголосили про перемогу Байдена. Також повною несподіванкою стало лідерство Байдена в Массачусетсі – рідному штаті Елізабет Воррен. Вона тут стала лише третьою, поступившись і Сандерсу.

"Хлопці, все виглядає дуже добре... Всього кілька днів тому преса і експерти оголосили нашу кампанію мертвою! Я тут, щоб повідомити, що ми дуже навіть живі. І не обманюйте себе – ця кампанія відправить Дональда Трампа в утиль", – заявив Байден, виступаючи перед радісними виборцями в Лос-Анджелесі.

Стосовно Сандерса, то він очікувано переміг з великим розривом у рідному Вермонті, а також Колорадо і Юті. Найімовірніше, він отримає і суперприз – Каліфорнію. При цьому його перемога в цьому штаті не буде беззастережною. Так, за попередніми даними (за результатами підрахунку 40% голосів), у Сандерса в Каліфорнії було 30,7%, Байдена – 21%.

"Супервівторок" став справжнім кошмаром для Воррен, яка, як уже згадувалося вище, стала лише третьою в рідному штаті. І величезним розчаруванням для Майкла Блумберга, чиї колосальні вкладення в кампанію не виправдалися.

Блумберг зміг перемогти лише в Американських Самоа, отримавши 4 делегатів з 6, що представляють територію. Він йде третім у 9 штатах, включаючи Каліфорнію (16,6% при підрахованих 40% голосів) і Техас (15,3% при 83% підрахованих). Але не більше. Коли ситуація стала більш-менш зрозумілою, Блумберг заявив, що обміркує варіант виходу з кампанії. За інформацією американських ЗМІ, в штабі мільярдера вкрай розчаровані результатами.

Боротьба триває

Хоч би як там було, "супервівторок" виявив явних фаворитів кампанії. При цьому Байден, буквально "посталий з попелу", отримав величезну психологічну перевагу над Сандерсом. Зрозуміло, останній не складе руки. Однак, з огляду на те, що партактив Демпартії, який і раніше підтримував Байдена, тепер потроїть зусилля на його підтримку, перспективи Сандерса досить похмурі. Втім, щодо цього є різні думки.

"Шанси Сандерса залишаються високими. Показово, що виборчий фонд Сандерса головним чином сформований за рахунок внесків найбільших компаній американського військово-промислового комплексу. Який, як бачимо, не вважає його неконтрольованим "ліваком", як стверджувала антисандерсівська пропаганда. Риторика Сандерса про скасування обслуговування кредитів студентів і розширення програм медичного страхування насправді трохи "лівіше" курсу Барака Обами. Елізабет Воррен покликана стримувати запал Сандерса, але, можливо, до кінця поточного тижня вона зійде з дистанції, адже вона не виграла праймеріз в жодному штаті", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов.

При цьому, за його словами, Блумберг залишається прийнятною альтернативою для тих демократів, які після скандалів навколо Байдена не готові підтримувати останнього.

"Взагалі-то Блумберг раніше говорив, що битиметься в праймеріз до останнього штату. Я думаю, він людина слова і він дійсно піде до кінця. Але якщо він в результаті до літа серйозно поступатиметься Сандерсу і Байдену, він підтримає останнього. Стосовно ж Воррен, незважаючи на те, що у них одна риторика з Сандерсом, вона є представником істеблішменту Демпартії. А також висуванцем Демпартії, покликаним грати на поле Сандерса. Втім, я не виключаю, що вона може підтримати його, але це означатиме кінець її кар'єри, як мінімум в Демпартії. Їй цього не пробачать", – зазначає Петро Бурковський.

Останні новини з категорії Коментарі

Жителі ОРДЛО розчаровані позицією Росії, і Україна має цим скористатися, – Марія Золкіна

На думку Марії Золкіної, проєкт "ДНР/ЛНР" як самостійна одиниця абсолютно не відбувся
18 вересня 2021

Заявления о том, что без обсуждения Крыма встречаться нет смысла, далеко не означают окончательное и категоричное «нет», – Мария Золкина

В эфире Радио.Крым.Реалии о том, возможна ли встреча Зеленского и Путина с обсуждением Крыма или других острых вопросов двусторонних отношен...
16 вересня 2021

Ті, хто вже перехворів на ковід, вакцинуються від цієї недуги значно частіше, – Андрій Сухарина

Із 18% громадян, які вже провакцинувалися чи збираються зробити щеплення від COVID-19, більшість вже перехворіла на цю недугу.
15 вересня 2021

В Україні існує «тихий» протест проти карантинних норм, — Петро Бурковський

Петро Бурковський каже, що понад половина українців не планує найближчим часом вакцинуватися від коронавірусу
14 вересня 2021