Події
Перегляди: 2328
14 грудня 2016

Соціологи – реформам

 

Про місце науковців у процесі реформ, які нині провадяться  в країні, говорили в Інституті соціології НАН України  під час  круглого  столу  «Реформи в Україні: реальна практика і суспільні очікування».  Захід пройшов 13 грудня 2016 року у  рамках проекту «Публічна соціологія як фактор розвитку громадянського суспільства»,  що його здійснює журнал «Соціологія: теорія, методи, маркетинг» у співпраці з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

В оцінці впровадження реформ  нині доводиться   розділяти  експертне  знання про них  і повсякденне, –  зауважив   Віктор Степаненко, модератор заходу, провідний науковий співробітник Інституту соціології НАН України, відкриваючи дискусію. Він відзначив, що  у повсякденні  люди здебільшого кажуть, що реформ немає, і основним критерієм так вважати є їхнє економічне  становище. Експерти ж  зазначають, що певні зміни  все ж є – відбулося становлення Збройних сил, певні кроки з реформування поліції, запроваджено електронну систему публічних закупівель «Прозоро», ініціативу з електронного декларування статків чиновників, створено інституції у сфері боротьби з корупцією, здійснено певні кроки з  судової реформи.

Але рівень сприйняття реформ  серед людей залишається низьким, майже таким самим,  що й три роки тому, твердить  науковець. На думку соціологів, основною причиною цього є  відсутність довіри до влади. «Реформи важко  проводити в країні, де дуже низький рівень довіри  до влади», – каже Віктор Степаненко.  – Ще одним чинником незадовільного сприйняття реформ  є їх повільний темп – за три роки дуже мало результатів із запроваджених змін, які  б довели свою ефективність. Чинить свій вплив і несприятливий зовнішній фактор, зокрема  відсутність реальної перспективи членства в ЄС».


Низька оцінка дій влади є й наслідком того, що в суспільстві немає розуміння, які саме реформи треба робити і хто є  суб’єктом цих  реформ. Так вважає Анатолій Єрмоленко, заступник директора Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. «Можновладці думають, що вони знають, які реформи проводити і  фактично не радяться з громадянами про це,  – констатує  науковець. –  Це залишилося у спадок ще з радянських часів. А в  суспільстві мають запрацювати  відносини,  де рівноправним  суб’єктом у дискурсі про реформи постане громадянське суспільство».

Окреме місце слід відвести процесу обговорення реформ, вважає Анатолій Єромленко. Сьогодні він  розвивається симулятивно.  «Обговорення  проходять у такий спосіб, де фактично не слухають аргументів  політичного супротивника, – зауважує вчений. –   Усі ток-шоу постають як хибні комунікації, де може досягатися  хибний консенсус, і вони мало що дають, аби виробляти таку політику, яка б не формувалася тільки у високих кабінетах можновладців».
Науковець вважає, що соціологи  і філософи  мають включатися  у  ці дискусії і виступати не  просто експертами,  а  суб’єктами діалогу, які стежитимуть за механізмами аргументації, за тим, в який спосіб проводяться  ці дискусії, яким чином досягається згода, чи не проштовхуються приховано чиїсь осібні інтереси замість того, щоб справді досягати тих, які працюють для спільного блага.

А от Ігор Мартинюк,  старший науковий співробітник Інституту соціології НАНУ, основну проблему в тому, що реформи гальмують, вбачає не так у владі, як у суспільній свідомості. Надто велика частина населення, особливо старшої вікової групи, ще не змогла  адаптуватися  до сучасних умов, дається в знаки й спадкоємність традицій. У структурі суспільства це чимала частка, зауважив соціолог. Тому змінювати треба щось у суспільстві, а спробу вирішити питання реформ шляхом сильного правителя науковець вважає марною.
«Найкращий шлях, який  могла би обрати влада задля цього  –  поступові реформи, – наголошує Ігор Мартинюк. – Як іде цим шляхом Китай, який потрошку випускає владу – наказову й тоталітарну –  із рук і потихеньку вводить елементи змін».

Окрім того, реформи треба робити саме ті, які потрібні сьогодні, акцентував Ігор Мартинюк. Він переконаний, що науковці мають бути в цьому плані дипломатами і  радити соціальним інституція робити те, що вони ЗДАТНІ робити, з огляду на інерцію суспільного мислення й суспільної психології. Тому що будь-яка реформа забуксовує, якщо вона не підготовлена. «Ми  маємо створювати той шар підґрунтя, на якому виникнуть реальні  засади нового суспільства», – такою бачить Ігор Мартинюк роль науковців у процесі реформ.

Тим часом Євген Головаха,  заступник голови Інституту соціології НАН України, не втрачає віри у те, що українці колись та виберуть мудрого правителя для своєї країни. Причиною  провалу багатьох  економічних і політичних реформ, що втілюються вже 25 років, він вбачає  у  жахливому поєднанні невдалих варіантів влади. «Залишається одне – вірити, що в країні з’явиться освічений правитель. – наголосив вчений. – А щоб це здійснилося, потрібен тиск громадянського суспільства, його активність та ініціатива. А в перших рядах мають стояти соціологи. Бо ми знаємо суспільство і наше завдання  – показати йому всі можливі помилки і способи, як запобігти їм»,  – підсумував Євген Головаха.


 

 

Останні новини з категорії Події

Чи варто Україні претендувати на частку радянської спадщини в країнах Глобального Півдня

Олексій Гарань взяв участь у панельній дискусії «Радянська спадщина в країнах Африки, Азії та Латинської Америки: чи повинна Україна претенд...
30 листопада 2024

Зараз нам потрібно зробити складний вибір, якого Європа уникала весь цей час – Марія Золкіна під час брифінгу «Вплив президентських виборів у США на європейську безпеку»

Марія Золкіна поділилася думкою про те, як зміна адміністрації США потенційно вплине на підтримку України та російсько-українську війну заг...
22 листопада 2024

Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти

Тези круглого столу "Як українці повертаються до своєї ідентичності"
17 листопада 2024

Що дає надію на ефективність повоєнного відновлення України

Аналітикиня "Демініціатив" презентувала дані досліджень, здійснених на замовлення «Вікна Відновлення»
14 листопада 2024