Що відбувається довкола ратифікації угоди про надра із США — Олексій Гарань
Текст опубліковано на NV з дозволу автора. Оригінал
Чому Зеленський пригрозив депутатам за нератифікацію угоди про надра
Отже, президент Зеленський на закритій зустрічі із журналістами наче заявив:
1) Якщо хтось з парламентарів буде голосувати проти «угоди про надра», «США треба просто скасувати їм візи»;
2) «Результат буде на табло: хто проголосував, а хто — ні. Не можна грати у подвійну гру».
Переконаний, що цитата, наведена Суспільним, є правдивою. Президент, очевидно, не міг не розуміти, що ця цитата стане публічною.
Логіка Зеленського зрозуміла. Україна не може не ратифікувати угоду. Для нас критично важливо не дратувати Трампа. Ледь-ледь відійшли від краю прірви, і Вашингтон відтепер бодай продаватиме зброю Україні. Це стратегічно для Києва.
Ніхто ж не знає про тексти двох «технічних» угод
Заодно, Зеленський ставить опозицію перед драматичною дилемою. Або голосуйте «за», або оголошу вас «зрадниками». Це достатньо відомий прийом у політичній боротьбі. Його використовують і в світі, і у нас.
У 2018 році президент Порошенко ініціював додавання у преамбулу Конституції курсу на євроатлантичну інтеграцію України. Опозиція — Батьківщина, Самопоміч — не могла не підтримати. Ці зміни відповідали інтересам країни. А також рейтингам самого Порошенка напередодні виборів 2019 році у боротьбі з його конкурентом — Юлією Тимошенко (Зеленський тоді ще не висунувся кандидатом у президенти).
Заява з вуст президента про «скасування» віз із зверненням до США має вигляд, м’яко кажучи, дивний. Можна, звісно, вжити і набагато гострішу оцінку. Але не будемо розгойдувати човен.
Та що ж робити із двома проблемами, закладеними в ратифікації угоди? Ніхто ж не знає про тексти двох «технічних» угод. Вони ж наче і не вироблені. Кажуть, що не будуть суперечити укладеній «угоді про надра». Але ж де гарантії? Диявол, зрозуміло, у деталях. Та й сама ця угода виявляється безстроковою. На 99 років — ще зрозуміло, але аж до кінця Всесвіту?
Я не є дипломатом чи правником, аби давати фахові поради. Тому лише ставлю питання на обговорення. Чи можлива ратифікація тексту без змін, але із застереженням в рішенні про ратифікацію? Може в окремій заяві про те, що «технічні» додатки не мають суперечити основному тексту? А друге: як виправити відсутність згадки про термін угоди? Не маю відповіді. Але вона може бути у дипломатів, МЗС, чи Офісу президента? До 8 травня зовсім мало залишилося. Можна потягнути час, і, можливо, нарватися на чергову реакцію Трампа? Але ж вихід має бути знайдений.
Дивіться також інтерв’ю Олексія Гараня на Радіо NV, у якому він розповідає про ратифікацію угоди зі США: чи вистачить голосів у Верховній Раді для її схвалення, чому постать Дональда Трампа становить проблему для України, чому нам досі не показали два додаткові документи, підписані з Америкою, про можливу зміну позиції Трампа та чому Україна не має права зіпсувати цю можливість. Також у розмові йдеться про те, чи є повне розуміння того, що ми повинні ратифікувати цю угоду, про некрасивий вчинок Зеленського та як він створив безвихідну ситуацію для опозиції.