Тарас Жовтенко

Сфера наукових інтересів: гібридні загрози та стратегії, інформаційно-психологічні операції, протидія дезінформації, безпекова політика США, НАТО, ЄС, європейська та євроатлантична безпека, воєнна політика і стратегія, геополітика і міжнародна безпека.

Коментарі
Перегляди: 602
10 червня 2023

Росіяни, підриваючи Каховську ГЕС, розраховували на 6-метрову хвилю, яка знищила б наступальні підрозділи ЗСУ — Тарас Жовтенко

Безпековий аналітикик  Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко в ефірі Radio NV пояснив, на що сподівалися  росіяни, коли підривали Каховську ГЕС.

— Насправді те, що відбулося в ніч з 5 на 6 червня 2023 року, — це теракт, який пішов дуже не за планом.

Бо єдина логіка (близька до військової) в підриві такої споруди, такого об'єкту з боку російських військ, могла би полягати в тому, що росіяни, оцінюючи свій потенціал, порівнюючи його з потенціалом ЗСУ, зрозуміли, що їхні війська не стримали б контрнаступ ЗСУ. Хай би як він  розвивався, але рано чи пізно російські війська все одно почали би програвати.

І єдиний спосіб, який залишається, із суто військової точки зору, — лише використання тактичної ядерної зброї, про яку росіян попередили ще минулого року.

Якщо відкинути цей військовий інструментарій, це залишає [можливість] ось такі диверсії на таких масштабних українських промислових об'єктах, які могли б мати такі наслідки, які б вплинули на хід бойових дій.

Розрахунок росіян, очевидно, був на те, щоб підірвати цю Каховську ГЕС, по-перше не так, як вони її підірвали зараз, — лише верхню частину шлюзів, вода поступово, днями витікає з Каховської ГЕС.

Вони завезли туди величезну кількість вибухівки. Наша розвідка фіксувала ще з літа минулого року, що й російські інженерні війська топталися по Каховській ГЕС, і вибухівку вони туди підвозили в значних кількостях. Очевидно, вони хотіли б підірвати всю греблю повністю — знизу догори.

Якщо б вибух був нижче за лінію води, майже на дні, він би створив хвилю заввишки щонайменше шість-вісім метрів. І ця хвиля просто змила б всі українські війська, які  були би в зоні підтоплення.

Тобто це був єдиний спосіб, по-перше, зупинити контрнаступ ЗСУ, як кажуть, «на марші», а по-друге, це гарантований спосіб знищити частину наступальних підрозділів ЗСУ, використовуючи невійськові методи, тобто їх би просто змила ця вода.

Оскільки росіяни панікували (у них ввечері 5 [червня] був черговий напад паніки, що «от уже почалося» і вони можуть не встигнути), вони це зробили з величезним поспіхом, в паніці. І вони це зробили зовсім не так, як планували.

Саме звідси, мені здається, пояснення цієї розмови, яку СБУ перехопила. Розмова російських військових, які кажуть, що ніхто не прораховував таких наслідків. Звичайно, таких не прораховували, тому що ці наслідки мали б бути зовсім іншими, і розрахунок був зовсім інший.

Також це не той рівень військових навіть по рангу, щоб ці військові розуміли, який справді був задум.

Тому, мені здається, що в цьому контексті це багато що пояснює насправді з Каховською ГЕС. І росіяни, зрештою, не досягли того, чого вони хотіли досягнути.

Вони не зупинили контрнаступ України, а просто призупинили його, поставили на паузу.

Але питання, наскільки швидко ми можемо повернутися до наступальних операцій саме на цих підтоплених територіях, це вже питання насамперед не до військових фахівців, а до фахівців із гідроенергетики та природокористування.

А також в інтерв'ю з Тарасом Жовтенко про те, як розцінювати публікації в американських ЗМІ про припинення підтримки України, що відбувається на фронтах і чи є ознаки контрнаступу, на що очікувати під час Вільнюського саміту, куди війська країн НАТО можуть зайти на території України та чи розмістить Путін ядерну зброю в Білорусі.

Останні новини з категорії Коментарі

Трамп може вдарити кулаком по столу під час розмови з путіним – Олексій Гарань

Політичними підсумками року для України та баченням майбутніх політичних сценаріїв в контексті російсько-української війни – в інтерв'ю газе...
4 січня 2025

МінТОТ був центром тяжіння всіх програм для переселенців. Що тепер? – Марія Золкіна

Марія Золкіна прокоментувала виклики та проблеми, пов’язані зі створенням Міністерства національної єдності України замість чинного МінТОТ
3 січня 2025

Які умови бачать українці для початку переговорів з Росією – Олексій Гарань прокоментував результати опитування

Українці відкидають заморожування конфлікту з контролем Росії над окупованими територіями, але багато хто підтримує припинення обстрілів як...
3 січня 2025

Енергетична криза як шанс для зближення Придністров'я та Молдови

Маріанна Присяжнюк про припинення транспортування російського газу через Україну та його наслідки для Придністров’я й Молдови
3 січня 2025