Результати «всеукраїнського опитування» можуть використовувати з популістською метою – Марія Золкіна
Результати «всеукраїнського опитування» під час місцевих виборів не матимуть юридичних наслідків. Однак їх можуть використовувати політично, щоб обґрунтувати відповідні рішення в популістських цілях.
Таку думку в програмі «69» на 24 каналі висловила (з 10 хв.) політична аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Марія Золкіна. Вона зазначила, що це не буде репрезентативне опитування, а буде лише масовий збір даних, які сукупно абсолютно нічого не представлятимуть.
«Адже не буде ясно, хто ці люди, які братимуть участь в опитуванні, ці дані неможливо буде розкласти за жодною із соціально-демографічних характеристик, що зазвичай роблять соціологи під час соціологічних досліджень. Опитування передбачає вибірку, яка репрезентує генеральну сукупність. Дані ж «всеукраїнського опитування» під час місцевих виборів, за наявності мільйонів відповідей, з точки зору представництва не матимуть жодних цінностей, бо не можна буде екстраполювати абсолютно нічого», – вважає аналітикиня Фонду «Демократичні ініціативи».
На її думку, такий хід президента спрямований на мобілізацію виборців, є політичною технологією, яка не має нічого спільного з опитуванням.
Також вона розповіла, що деякі запитання сформульовані так, що виборець не одразу може збагнути, що за ними стоїть.
«Наприклад, у запитанні про корупцію в особливо великих розмірах - невідомо, що таке особливо великий розмір хабаря або корупційного діяння. Я впевнена, що напередодні голосування ніхто цього не буде пояснювати, те що мало би бути під час референдуму, наприклад, або як це ми робимо під час соціологічних досліджень – максимально просто пояснюємо, що ми запитуємо», – наголосила вона.
Те саме стосується і питання про вільну економічну зону Донбасу. За словами Марії Золкіної, не всі люди, які братимуть участь в голосуванні, побачили роз'яснення Офісу президента, що це стосуватиметься підконтрольної частини Донбасу. І тому ніхто не розумітиме 25 жовтня, що передбачатиме ця вільна економічна зона – для кого будуть відсутні податки чи кому призначатимуться державні кредити, чи це буде для підконтрольної частини, чи для всього Донбасу. Тобто люди не зрозуміють, що лежить в основі цього запитання, каже аналітикиня.
Згідно з її інформацією, питання про вільну економічну зону вже були досліджені соціологами, однак вони ще не оприлюднені. Можливо, це станеться до 25 жовтня, сказала вона.
Марія Золкіна також зазначила, що соціологи досліджували й питання про скорочення кількості нардепів, де більшість виступала за цю ініціативу – це досліджувала не одна соціологічна компанія. І ще вона додала, що формулювання про довічне ув'язнення не зовсім коректне, тому соціологи у такій подачі не могли б запитувати про це в громадян.