Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 1303
5 вересня 2019

Процедуру імпічменту потрібно зробити реалістичною

Верховна Рада України ІХ скликання під час другого засідання скасувала депутатську недоторканність. Однак частина парламентаріїв відразу ж заявила про свої наміри оскаржити його в Конституційному суді.

“Думаю, що скасування прийнятого ВР рішення не буде, – прокоментував ситуацію журналістам UATV професор політології, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Олексій Гарань. – Цей закон мав велику підтримку в суспільстві. Про нього говорили багато років. До того ж, за нього проголосували і правляча партія, й опозиція. Навряд чи Конституційний суд піде проти волі переважної більшості”.

Політолог наголосив, що скасували тільки абсолютну депутатську недоторканність.

“Так, це добре. Але постає питання – чи достатньо запобіжників проти політичного тиску на депутатів? Експерти зараз активно говорять про це”, – сказав Гарань.

“Чи необхідно знімати статус недоторканності з президента?”, – поцікавилися журналісти у політолога, адже такий законопроєкт планують розглянути депутати вже на наступному тижні.

“Для початку потрібно зробити процедуру імпічменту реалістичною, – резюмував гість. – Так, як це прописано в Конституції – практично неможливо. Нагадаю, що вже зараз прийнято закон про тимчасові слідчі комісії. Частиною документа є положення, яке пов’язане з імпічментом президента. Це ухвалив ще попередній парламент, і документ спрямували на підпис Володимиру Зеленському. Але терміни минули, а він не підписаний”.

Оцінюючи перші дні роботи нового парламенту, Олексій Гарань зазначив, що поки він побачив тільки багато піару.

“Багато рішень прийнято заради піару самого президента і правлячої партії. Поки що не йдеться про якісь глибокі зміни, – вважає він. – Монобільшість у парламенті може бути використано на благо. Можливо, будуть приймати непопулярні речі, зокрема, пов’язані з ринком землі. Та водночас монобільшість може не слухати нікого та приймати тільки те, що їм говорять на Банковій. І тоді не варто очікувати хороших результатів. Це буде загрозою”.