Олексій Гарань

доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий радник Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 206
2 червня 2025

Покори ворог не побачить: соціологи з’ясували, скільки громадян готові захищати свою країну – Олексій Гарань

Джерело – Експрес

Більшість наших співвітчизників упевнені в тому, що збройний опір країні-агресорці був необхідний. Про це свідчать результати опитування Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, які прокоментував радник фоду, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

 Згідно з опитуванням, 70% громадян впевнені в тому, що коли на нас напала Росія, Україна мала чинити збройний опір.  Ще 22,5% сказали, що, мабуть, слід було протидіяти агресору. Й лише 7% або сумніваються, або категорично відкидають необхідність збройного опору. Найбільше таких людей у східному регіоні. Це означає, що цим людям не вдалося пояснити, що якби Україна не чинила опору, то ситуація була б ще гіршою. Адже, наприклад, якби ми погодилися на так звані стамбульські домовленості, то опинилися б під повним контролем Росії. Й РФ змогла б з часом поновити свою збройну агресію і змусила б нас піти на капітуляцію.

 А скільки українців сьогодні готові захищати країну?

 4% опитаних відповіли, що як учасники бойових дій беруть або брали участь у захисті України. 25%  що цілком охоче готові взяти в ньому участь. Доволі висока цифра, зважаючи на те, що в Україні виникають проблеми з мобілізацією. Це можна пояснити тим, що лише 16% респондентів вважають себе підготовленими до війни. Тоді як непідготовленими  понад 80%. Мова йде про фізичну й психологічну готовність, медичні навички тощо.

Охочих опиратися окупантові менше в південному регіоні  11%, тоді як в інших  від 23 до 30%. Це суттєва різниця. Південь, а це Одеська, Миколаївська та Херсонська області, чи не найбільш проблемний, коли йдеться про готовність йти на поступки агресору. Це результат роботи російської пропаганди в цьому регіоні, передовсім в Одесі. Особливо до цього доклалася УПЦ МП. 4% опитаних сказали, що брали б участь у цивільній обороні України як некомбатанти (волонтери): наприклад, працюючи в районах, де не ведуться бойові дії. А 47% сказали, що дуже хотіли б взяти участь у боротьбі.

 Що ще впливає на таку готовність?

 Вік. Що молодші респонденти, то більше вони готові до боротьби. Від 19% серед тих, кому 60 і більше років, до 32% серед тих, кому від 18 до 29 років.

 Мовний фактор якось впливає на готовність захищати Україну?

 На запитання, чи ви готові зі зброєю у руках захищати Україну, відповіли ствердно 17% тих, хто вважає рідною російську, і 26% тих, хто вважає рідною українську мову. Я б не сказав, що це велика різниця. І не варто робити акцент на мові. Росія сподівалася, що мовне питання роз’єднає українців. Але прорахувалася.

Автор: Богдан Куфрик

Останні новини з категорії Коментарі

Попри спроби Путіна вийти з міжнародної ізоляції, вона все ж залишається – Олексій Гарань

Чому російський диктатор боїться летіти до Бразилії на саміт БРІКС, як українці сприймають демократію та авторитаризм і ставляться до тривал...
30 червня 2025

РФ офіційно дозволено все. Як війна на Близькому Сході вплине на Україну – Марія Золкіна

Марія Золкіна поділилася своїми думками про наслідки атаки США на ядерні об'єкти Ірану для світу загалом і для України зокрема
26 червня 2025

Від спротиву до партнерства: як трансформується громадянське суспільство України та Швеції

Денис Решетіло про те, як змінювалася співпраця громадянського суспільства з державою в Україні та Швеції в умовах різного історичного й без...
24 червня 2025

Чому конфлікт на Близькому Сході грає на руку Кремлю – Тарас Жовтенко

США зробили фундаментальну помилку. Чому Китаю вигідно те, що наробив Трамп? пояснив Тарас Жовтенко
24 червня 2025