Підсумки 2018 року: оцінки експертів

Опитування
Перегляди: 3108
28 грудня 2018

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва 15–21 грудня 2018 року провів експертне опитування «2018 рік в оцінках експертів». Метою опитування було з’ясувати думки та оцінки експертів щодо основних підсумків 2018 року для України та прогнозів на наступний рік. Усього опитано 67 експертів.
 

Оцінка загальної політичної ситуації
 

 • Найважливішою позитивною подією 2018 року в Україні експерти майже одностайно називають процес створення єдиної помісної православної церкви в Україні. Важливими позитивами для країни, на думку респондентів, є також продовження санкційного режиму проти РФ та міжнародної підтримки України, співпраця з США в оборонній сфері та, зокрема, отримання протитанкових комплексів «Джавелін» цього року, а також поступове економічне зростання України та відновлення співпраці з МВФ, зокрема отримання чергового траншу фінансової допомоги.
   
 • Найбільш негативними подіями року стали агресія Росії у Керченській протоці та захоплення українських військових моряків та їхніх суден; напади на активістів та резонансний випадок вбивства Катерини Гандзюк. Експерти наголошують також на відсутності покарань та навіть відновленні на посадах корумпованих чиновників, найяскравішим свідченням цього стало нещодавнє відновлення на посаді голови ДФС Романа Насірова. Втім, деякі події можна трактувати водночас як негативно, так і позитивно. Зокрема, деякі з респондентів вважають, що агресія РФ у Керченській протоці за певних умов може мати й позитивні наслідки для України (консолідація країн Заходу на підтримку України та у протидії РФ).
   
 • Говорячи про внутрішньополітичні успіхи України, опитані експерти знову відзначали важливість процесу об’єднання церков та отримання Україною Томосу про автокефалію. Важливим успіхом експерти вважають розвиток реформи децентралізації, початок реалізації медичної реформи, посилення обороноздатності держави. Відзначаються також і деякі успіхи в здійсненні деяких економічних реформ всередині країни та налагодженні відносин із зовнішніми партнерами. Втім, зауважується, що для збільшення темпів економічного зростання необхідний більш системний підхід до реформування національної економіки.
   
 • Серед внутрішньополітичних невдач України експерти вже кілька років поспіль відзначають відсутність значущих результатів боротьби з корупцією та навіть відсутність волі до боротьби з цим явищем. Однією з найважливіших невдач експерти називають також незавершеність реформи судочинства та правоохоронних органів, що призводить до їх неналежного функціонування, ухвалення ними суперечливих рішень (на кшталт поновлення Романа Насірова на посаді голови ДФС), та як наслідок – відсутності довіри до державних органів у громадян України. Важливими проблемами названо також і поступове зниження рівня життя, підвищення тарифів ЖКГ та збільшення розриву між бідними та багатими в країні, що своєю чергою  провокує соціальну напругу. Експерти не залишили поза увагою й низький рівень довіри громадян до держави, без чого неможлива нормалізація відносин влади й суспільства.
   
 • Серед зовнішньополітичних перемог абсолютна більшість експертів відзначила насамперед збереження санкцій проти РФ та міжнародний осуд дій Росії у Чорному та Азовському морях, підтримку України ключовими західними партнерами, отримання зброї від США, нещодавні успіхи у відновленні співпраці з МВФ та виграш Україною Стокгольмського арбітражу проти Газпрому.
   
 • До зовнішньополітичних невдач експерти віднесли передусім конфлікти з західними країнами-сусідами України (Польщею та Угорщиною), безсилість України у поверненні своїх громадян, захоплених РФ, відсутність нових санкцій Заходу після відкритого нападу у Керченській протоці та поступове втрачання Україною контролю за ситуацією в Азовському морі.
   

Персони
 

 • За оцінками опитаних експертів, першість серед найуспішніших політиків року цьогоріч отримав чинний Президент України Петро Порошенко. Попередні два роки місце лідера у рейтингу наших респондентів посідав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який цьогоріч опинився на третій сходинці у рейтингу найуспішніших політиків року, поступившись також Юлії Тимошенко, успішність якої експерти обґрунтовують зростанням рейтингів напередодні президентських виборів.
   
 • Водночас, Президент України Петро Порошенко ледве не очолив рейтинг найменш успішних політиків року. Найменш успішним політиком 2018 року, на думку експертів, став Юрій Бойко, а Петро Порошенко посів друге місце з невеликою різницею.
   

Оцінки за основними індикаторами розвитку
 

 • Експерти оцінили позитивно стан трьох сфер суспільного життя: рівень демократії – 6,3 бала за 10-бальною шкалою[1] та стан свободи слова – 6,8 бала. Вперше позитивну оцінку здобув рівень свободи підприємництва в Україні, який у попередні роки оцінювався дещо гірше за середній. Загалом оцінка майже усіх сфер життя підвищилася на 0,3–0,5 пунктів, однак оцінка рівня корупція зросла також.
   
 • Економічна ситуація в Україні оцінюється експертами у 4,4 бала, що суттєво краще за показники попередніх років.
   
 • Рівень прогнозованості розвитку держави на наступний рік експерти оцінюють у 5 балів, що також вище за показники попередніх років, незважаючи на майбутні президентські та парламентські вибори.

 

Прогнози експертів: на що Україні варто чекати 2019 року?

 

 • Експерти прогнозують, що події суспільно-політичного життя в Україні у 2019 році здебільшого визначатимуться президентськими та парламентськими виборами. Більшість експертів вважають, що вибори супроводжуватимуться політичною нестабільністю, загостренням боротьби між партіями та окремими фракціями політичних еліт. Одним із наслідків виборів може стати сповільнення впровадження реформ, а також сплеск популізму, який відображатиметься і в риториці, і у рішеннях влади. Ці події, на думку експертів, можуть мати негативні наслідки й для економічного розвитку України.
   
 • Неоднозначною є оцінка експертами подій зовнішньополітичного характеру, що чекають на Україну у 2019 році. На основі поточних подій більшість експертів прогнозують подальшу ескалацію агресії Росії щодо України. Втім, думки розійшлися щодо можливості підтримки України її партнерами. Майже однакова кількість експертів висловила протилежні думки щодо того, чи матиме Україна в подальшому підтримку своїх ключових зовнішньополітичних партнерів.
   
 • У цих умовах експерти радять передусім сконцентруватися на боротьбі з корупцією всередині країни, подальшому посиленні обороноздатності держави шляхом реформування відповідних відомств та пошуку джерел фінансування, завершити реформу судової системи та формування антикорупційного суду, а також докладати зусиль для економічного зростання, аби уможливити реалізацію цих та інших потреб держави.
[1] 10-бальна шкала, де 1 – дуже низький рівень;  10 – дуже високий рівень.


ТАБЛИЦІ І СПИСОК ОПИТАНИХ ЕКСПЕРТІВ ЗАВАНТАЖЕНО

Останні новини з категорії Опитування

Зроби за мене: українці готові до самоорганізації, але покладають відповідальність за свій добробут на державу

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року...
27 березня 2021

Державні та соціальні інститути: кому українці довіряють, а кому ні?

Дані всеукраїнського опитування, проведені Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) протягом грудня 2020 р.
19 березня 2021

Глобальні держави вже не гарантують безпечніший світ

Опитування проведене Міжнародною асоціацією Геллап наприкінці 2020 р. Опитано громадян 45 країн та територій світу (близько 45000 дорослих...
12 березня 2021

СВІТ МАЙЖЕ РІК З ПАНДЕМІЄЮ: як думка українців відрізняється від жителів інших країн щодо вакцинування, оцінки дій урядів, обмежень і загроз

Опитування проведене Міжнародною асоціацією Геллап наприкінці 2020 р. Опитано громадян 47 країн світу (близько 45000 дорослих осіб)
12 лютого 2021