Перші прояви насильства необхідно карати – Олексій Гарань про напади на військових і ТЦК
Останнім часом в Україні фіксуються випадки насильства щодо військовослужбовців і представників територіальних центрів комплектування (ТЦК). Чи можна ці інциденти розглядати як тривожний дзвінок, що вказує на зростаючу суспільну напругу, чи це лише поодинокі випадки – про це Радіо Свобода розпитало (з 23:22 хв.) професора політології Києво-Могилянської академії, наукового радника Фонду «Демократичні ініціативи» Олексія Гараня.
На його думку, наразі говорити про тенденцію зарано, однак важливо запобігти подальшому зростанню подібних інцидентів.
«Я думаю, що цього не має статися, і це значною мірою залежить від нас і від влади. Водночас перші прояви насильства необхідно карати. Люди можуть опиратися мобілізації, але щоб доходило до вбивства військових – це вже занадто… Думаю, що навіть ці люди не будуть до такого опускатися».
Проте суспільні настрої змінюються, і одним із викликів може стати зростання кількості тих, хто хоче уникнути мобілізації.
«Опитування нашого фонду та партнерських організацій показують, що майже 16-17% громадян ставляться байдуже до волонтерства, приблизно така сама кількість байдуже ставиться до війни та мобілізації (це, в принципі, не дивно: таке під час війни є в усіх країнах і в усі часи). Але якщо ситуація не зміниться, тенденція до ухиляння може поглиблюватися», – наголошує Олексій Гарань.
Він акцентує на тому, що важливим чинником у запобіганні насильству є невідворотність покарання за злочини, пов’язані з мобілізацією.
«Насамперед має бути покарання за ухилення від мобілізації. Але крім цього, необхідно інформаційно працювати, підвищувати престиж наших бійців», – зауважує він.
Олексій Гарань звертає увагу нате, що важливу роль тут має відігравати адекватне інформування громадян, адже в медіа часто поширюються саме негативні наративи щодо ситуації в країні, що лише посилює суспільну тривогу.
«Коли слухаєш деякі канали, складається враження, що все погано і ми неминуче програємо. Це впливає на настрої людей», – пояснює він.
Науковець також наголошує, що безпосередньо влада має сформулювати свою позицію щодо таких випадків і дати суспільству чіткий сигнал. Жорстка і блискавична реакція влади – це єдина можлива відповідь на свавілля проти військових. З одного боку, треба пояснити, що завдяки роботі ТЦК формується армія, а з іншого – показати, що довіру до цих установ буде відновлено.
За словами Олексія Гараня, найчіткіший сигнал має надійти від Верховного головнокомандувача:
«Було б добре, якби президент відреагував на ці випадки жорстко і недвозначно. Це можна зробити так, щоб уникнути можливих маніпуляцій у міжнародному інформаційному полі», – наголосив він.