Тарас Жовтенко

Сфера наукових інтересів: гібридні загрози та стратегії, інформаційно-психологічні операції, протидія дезінформації, безпекова політика США, НАТО, ЄС, європейська та євроатлантична безпека, воєнна політика і стратегія, геополітика і міжнародна безпека.

Основні виклики 2025 року для України та Європи – коментар Тараса Жовтенка

Під час етеру телемарафону на каналі "1+1", де обговорювались підсумки 2024 року та перспективи 2025-го, в.о. виконавчого директора Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, безпековий аналітик Тарас Жовтенко проаналізував ймовірні загрози, що можуть постати перед Україною та Європою, та окреслив сценарії, за якими Росія може намагатися підірвати єдність НАТО та впливати на глобальну безпеку через гібридні інструменти.

За словами Тарас Жовтенка, сценарій прямого військового конфлікту між Росією та НАТО  малоймовірний, оскільки він лише зміцнив би єдність Альянсу.

«Для Росії повномасштабний конфлікт і удар в лоб у НАТО – це якраз той сценарій, який був не дуже сприятливий. Тому що однозначна агресія Російської Федерації проти Північноатлантичного альянсу, навпаки, консолідує союзників», – наголошує аналітик.

Натомість, Росія продовжує активно використовувати гібридні інструменти проти Альянсу, які вони застосовують ще з 2014 року –   кібератаки, втручання у вибори, провокації на території країн Балтії або інших членів НАТО, зокрема історія із замахом на керівника концерну Rheinmetall.

«Це ідеальний сценарій для Росії, яка дуже хоче розвалити НАТО, але розуміє, що умовно, якщо об'єднані сили Альянсу і російської армії зустрінуться на полі бою, російській армії буде дуже непереливки. НАТО буде довго запрягати, але швидко поїде, якщо виникне реальний факт, який підпадає під дію статті 5 Вашингтонського договору. Тому ідеальний сценарій для Росії – створити якусь гібридну провокацію з військовим підґрунтям.

Тарас Жовтенко припустив, що один із потенційних  сценаріїв  короткотермінової військової операції в регіоні може бути реалізований, наприклад, у балтійських країнах.

«Це може бути або по напрямку Нарви, або вони заходять у будь-який регіон будь-якої балтійської країни, буквально за кілька днів вироблять там умовний Маріуполь і виходять звідти. І тоді включається російська пропаганда, яка говорить, що НАТО не зупинило цю агресію,  не відреагувало вчасно на цю агресію і що стримування не працює,  – зазначив експерт.

Така тактика дозволяє Росії уникнути довготривалих бойових дій, натомість створити інформаційний прецедент, що підриває довіру до НАТО.

Ключовим фактором, що стимулює Росію до агресивної поведінки, є її внутрішньополітична ситуація. Зі слів Жовтенка, війна в Україні стала частиною державної ідеології РФ. Завершення війни може створити серйозні проблеми для Кремля, тому необхідність зовнішньої агресії є критично важливою для підтримання внутрішньої стабільності.

 «Без зовнішньої агресії в них виникнуть колосальні проблеми всередині. Їм треба нова війна», – акцентує він.

Тарас Жовтенко також звернув увагу на потенційній зміні політики США щодо України та НАТО в контексті минулих виборів. Він зазначив, що Дональд Трамп, відомий своєю критикою НАТО, може стимулювати Європу взяти на себе більшу частину фінансових витрат на оборону.

Щодо виклику світової війни, то на  думку, Тараса Жовтенка,  сучасна Третя світова війна вже триває, хоча її формат суттєво відрізняється від минулих світових конфліктів.

«Третя світова вже почалася. Вона, як і всі великі війни сучасності, є гібридною», — зазначив аналітик.

На його думку,  нинішня війна не є повторенням Другої світової з масштабними битвами на одному чи двох континентах. Натомість це каскад серйозних збройних конфліктів, що розгортаються в різних регіонах світу.

«Цей каскад наростатиме. Ми вже бачимо загострення не лише в Європі, але й на інших континентах. Корейський півострів, Венесуела — усе це потенційні гарячі точки, що можуть загорітися найближчим часом», – попередив експерт.

Він  наголосив на ролі Росії та її союзників у поширенні глобальної дестабілізації.

«Логіка цієї Третьої світової гібридної війни, з точки зору осі зла 2.0, полягає в тому, що відкрито в масштабній битві перемогти Захід неможливо.   Але Захід можливо перемогти, коли ви запалюєте  різні регіони і запалюєте різні регіональні конфлікти. Тоді  ви змушуєте свого опонента, який є максимально потужним, просто розпорошувати свої ресурси, і таким чином ви доводите його до моменту, коли він просто або не встигне зреагувати, або в нього не буде можливості зреагувати на чергову регіональну кризу», – описав вірогідний сценарій Тарас Жовтенко.

Він попередив, що така стратегія спрямована на те, щоб втомити сильного супротивника, виснажити його економічно, політично і морально. Як наслідок, гібридна війна може стати механізмом створення нового світового порядку, який нав'язуватиметься агресорами. Тарас Жовтенко робить висновок, що світовий порядок, до якого ми звикли, під загрозою. І головне завдання для України та її партнерів – не просто вижити, а спільними зусиллями сформувати нову стратегію протидії глобальній гібридній війні.

 

 

Останні новини з категорії Коментарі

Чи скористається Молдова історичним шансом? – коментар Маріанни Присяжнюк

Росія заявила, що припинила постачання газу до Придністров'я. Молдови погрожує Газпрому арбітражем. Маріанна присяжнюк про те, якими будуть...
31 грудня 2024

Ризики заморожування війни: чому угода з Росією може лише посилити загрозу для України – Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко про ризики замороження війни, зміни в системі безпеки європейського континенту, які відбудуться через позицію США та про Трам...
31 грудня 2024

Основні виклики 2025 року для України та Європи – коментар Тараса Жовтенка

Тарас Жовтенко проаналізував ймовірні загрози, що можуть постати перед Україною та Європою в 2025 році, та окреслив сценарії, за якими Росія...
30 грудня 2024

Як Кремль використовує енергокризу в Молдові та урядовий хаос в Румунії для дестабілізації регіону – Маріанна Присяжнюк

Поширення фейків Росією, зокрема, про підготовку Маєю Санду «силового захоплення» електропідстанції в Придністров’ї, — це частина ширшої стр...
28 грудня 2024