Олігарх під прикриттям благодійності. Як Віктор Пінчук очищує свою репутацію
Віктор Пінчук — це відомий український олігарх, який називає себе бізнесменом і громадським діячем, вільним від політики. Однак він підпадає під закон про олігархів, адже володіє медіахолдингом, утворює монополію на ринку сталеливарних продуктів, а також має вплив на політичне життя в Україні ще за часів президентства Леоніда Кучми.
Про численні кампанії з «просування» України, створення меморіального комплексу «Бабин Яр» за гроші російських олігархів та як сам Пінчук намагається уникнути закону про олігархів шляхом лобіювання народних депутатів йдеться у матеріалі (читати повністю) онлайн-медіа «Свідомі».
В рамках публікації цієї статті «Свідомі» звернулись до багатьох українських політичних аналітиків, культурних діячів, журналістів та громадських активістів з проханням розповісти про проєкти фонду Віктора Пінчука, його політичну діяльність та дотичність до медіа. Серед них низку питань прокоментував виконавчий директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський.
Так, він вважає, що залучення до Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» російських олігархів Фрідмана, Фукса, Германа Хана, які мали б курувати проєкт і просувати його в українському суспільстві та серед іноземних партнерів, а також подальше призначення російського режисера Іллі Хржановського художнім керівником проєкту є невипадковим.
«Чому над Меморіальним комплексом Бабин Яр Пінчук працював з російськими олігархами Фрідманом і Германом Ханом? Тому що Пінчук з 90-х років працює з російською групою “Альфа”. Він просто взяв своїх бізнес-партнерів у проєкт», — пояснює Петро Бурковський у коментарі «Свідомим».
Наприкінці 2023 року фонд Пінчука презентував нову постійну дискусійну панель «Українська історія: глобальна ініціатива», що покликана на пошуки «нового емпіричного і концептуального розуміння, використовуючи новаторський підхід у різних дисциплінах та застосовуючи нові технології для написання історії сьогодні».
Після проведення однієї дискусії проєкт перебуває поза медійним полем. Про нові дискусії нічого не відомо.
Петро Бурковський зазначає, що для України цей проєкт у суспільному, науковому та популяризаторському сенсах нічого не дає.
«”Українська історія: глобальна ініціатива” — це дорога програма, яка покликана для того, щоб всі забули про свіжий скандал навколо меморіалу з Бабиним Яром. Для України цей проєкт цінності ніякої не несе. Все, що Пінчук зараз робить — це прикриття, і прагнення, щоб люди забули про цю його діяльність і зв'язки з Росією», — пояснює він.
Прокоментував Петро Бурковський і залучення деяких українських активістів у медійні й грантові мережі фонду Пінчука задля подальшого контролю та впливу на них.
«Деякі українські активісти пов’язуються з широкою медійною та грантовою мережею, яку розробляє Віктор Пінчук та його фонд. Громадські організації, активісти можуть просто проходити через його грантові програми, і потрапляють у цю мережу. А потім не бажають критикувати його, тому що їх просто задушать», — каже він.