Сергій Шаповалов

асоційований аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

Коментарі
Перегляди: 567
16 лютого 2023

Об'єднане суспільство значно важче перемогти – Сергій Шаповалов

Рік тому у нас на календарі з'явилося свято День єднання. Який новий зміст і сакральне значення набуло свято з початком повномасштабної війни і як його відрізнити від Дня Соборності? Як змінилися думки українців всього за рік від початку повномасштабного вторгнення? Про це слухачам Українського Радіо розповів політичний аналітик фонду "Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва" Сергій Шаповалов.

93% українців вірять у перемогу України

У грудні 2022 року фонд "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" провів загальнонаціональне дослідження на підконтрольній території щодо єдності та майбутнього України. Бо єдність – це те, що нам зараз необхідно для ефективної протидії агресору, каже Сергій Шаповалов. "Об'єднане суспільство значно важче перемогти, аніж те, яке всередині свариться і не має єдиної думки". Політичний аналітик поділяє єдність українського суспільства на два аспекти: єдність у протидії російській агресії і єдність за певне бачення майбутнього. "Єдність у протидії російській агресії на зараз є дуже високою. 93% українців в усіх регіонах вірять в перемогу України. Об'єднує українців і неготовність йти на компроміси із агресором: 62% не готові йти на жодні з них, 18% вважають, що на деякі коспромісти можна йти, але не на всі. (Це стосується повернення українців із полону та депортації і не стосується політичних і територіальних поступок)". В тотальній більшості українці зрозуміли, каже аналітик, що таке Росія та які її справжні наміри: знищення українців та держави Україна. Другий аспект в єдності, який виділяє Сергій Шаповалов: єдність за певне бачення майбутнього. 80% опитаних сказали, що підтримують вступ України до ЄС і 8% виступили проти. "Ця війна стала кроком до повного неповернення України в бік Росії". Згадує, що в 2021 році за вступ до ЄС була більшість українців: 80% на заході, а на півдні та сході України близько третини. 

73% позивно оцінили розпад Радянського Союзу у всіх регіонах

Росія намагалася нас роз'єднати за маркерами нашої ідентичності та культури, історичної пам'яті та нашого минулого. Частково це в неї виходило, каже Сергій Шаповалов. Зараз ці зусилля вже зведені нанівець. "В грудні 2022 року ми провели опитування щодо нашої  історичної пам'яті, де українці під російськими кулями дуже швидко переосмислили своє минуле. 73% позивно оцінили розпад Радянського Союзу у всіх регіонах". У 2020 році думка в різних регіонах України сильно відрізнялася: на заході та в центрі схвально ставилася до розпаду СРСР, а от у південних та східних регіонах 20-25% виступали за розпад, а 50% були проти. "Це створювало сприятливий грунт для того, щоби Росія втручалася в наш інформаційний простір і щось нам нав'язувала. Зараз ці відмінності в регіонах зникли і свідчать про внутрішню єдність. Ще Росія намагалася спотворити пам'ять про Майдан та Революцію Гідності. Близько 70% українців поділяють думку, що це була саме Революція Гідності. І 12% пристають до російської версії, що це незаконний держпереворот. І це переважає в усіх регіонах". У 2020 році, каже аналітик, в південних регіонах та на сході переважала російська версія. Також зросла довіра до всіх державних інституцій: від президента до всіх силових органів.

Останні новини з категорії Коментарі

Чи може Японія та Південна Корея відправити в Україну свої війська – Тарас Жовтенко

Участь Північної Кореї у бойових діях Росії проти України змушує змінювати свої підходи щодо підтримки України Південну Корею та Японію. Б...
21 листопада 2024

Українці готові чинити опір – Олексій Гарань

Олексій Гарань про внутрішні зміни, які відбулися в Україні як державі та в українському суспільстві за час війни
20 листопада 2024

Захід заскочив Путіна зненацька: як відреагує Кремль на удари вглиб РФ – Тарас Жовтенко

Захід дочекався, коли всі козирі в нього будуть на руках і дав Україні дозвіл бити по території РФ
19 листопада 2024

Нові деталі розмови Трампа з Путіним і чому Шольц бере ініціативу у свої руки – Тарас Жовтенко

Тарас Жовтенко та Павло Ковальчук про роль Німеччини у відбудові України та секретні перемовини Трампа та путіна
15 листопада 2024