Марія Золкіна

Голова напряму "Регіональна безпека та дослідження конфліктів", дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук 

Коментарі
Перегляди: 708
5 лютого 2024

Мотивація ймовірної відставки Залужного насамперед політична, що в очах західних партнерів може асоціюватися з настанням інституційної кризи в Україні

Марія Золкіна, Голова напрямку «Регіональна безпека та дослідження конфліктів» Фонду «Демократичні ініціативи», дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук, розповіла в інтерв’ю BBC News Україна, наскільки розбiжності між Зеленським і Залужним шкодять інтересам України.

– Західні видання застерігають, що  протистояння між Залужним і Зеленським може мати негативні наслідки. Наскільки нинішня ситуація шкодить інтересам України?

– Безумовно, ця історія шкодить  з перших же сигналів про те, що між президентом і головнокомандувачем виникла певна напруженість. І зрештою, все вилилося в нинішню ситуацію, коли немає ні добровільної відставки,  ні звільнення, але деталі цієї ситуації стали відомі й обговорюються вже на міжнародній арені. Це  шкідливо  ще й тому, що сьогодні є розуміння – мотивація цієї ймовірної  відставки є  насамперед політична. І акцентування уваги на політичних розбіжностях, неможливості співпрацювати,  безперечно, шкодить і асоціюватиметься в очах наших західних партнерів з настанням певної політичної інституційної кризи в Україні.

На тлі турбулентності в Сполучених Штатах щодо підтримки України, на тлі неготовності Європейського Союзу взяти на себе повноцінне лідерство в підтримці України з точки зору озброєння і фінансової допомоги, це тільки додасть аргументів тим, хто вважає, що допомогу Україні треба скорочувати, що вона  використовується неефективно і що технократичні рішення ухвалюються не з тією продуктивністю, яка мала би бути. Тож, звісно, це шкодить інтересам України, і я погоджуюся з оцінками британської преси, що Володимир Зеленський опинився в політичному глухому куті, який він сам і створив. Але чи розуміють в Офісі президента, що відставка генерала Залужного точно не додасть ані рейтингу довіри, ані рейтингу популярності самому президенту – питання відкрите. Можливо, там цього й не усвідомлюють.

– А як можуть відреагувати західні партнери, якщо влада таки змінить головнокомандувача? Які можливі сценарії розвитку подій, на вашу думку?

– По-перше, ця відставка  розглядатиметься як політична, по-друге, будуть питання про те, хто стане альтернативою генералу Залужному (оскільки не тільки в Україні обговорюються основні кандидатури, які, за сигналами, відмовилися і не погодилися – це, в першу чергу, генерал Буданов і Сирський)  і чи відповідатиме  ця людина  за рівнем довіри з боку наших партнерів, за своїми професійними якостями тій посаді, на яку її може призначити Володимир Зеленський. З точки зору наших західних партнерів, ключовим є також готовність людини на посаді головнокомандувача планувати операції і планувати ресурси, необхідні для цієї операції. Фактично, колонка генерала Залужного для CNN – це справді маніфест подальших дій з дуже чіткими обрисами того, як Україна має виходити з цієї патової  ситуації (не глухого кута, а саме патової ситуації), яка, на жаль, створюється зараз через брак ресурсів в Україні, з одного боку, і неготовність росії до великого наступу, з іншого боку.  І в  цьому плані, оприлюдненому генералом Залужним, насправді немає практично нічого, що могли б критикувати військові люди, в тому числі колеги генерала на Заході. Є усвідомлення неможливості перевершити російську армію за чисельністю, усвідомлення необхідності конкурувати на рівні технологій, роботизувати сам процес проведення будь-яких контрнаступальних і наступальних операцій. І найголовніше – за нинішніх обставин Україна має зосередитися на знищенні всієї російської інфраструктури.

Останні новини з категорії Коментарі

Перші прояви насильства необхідно карати – Олексій Гарань про напади на військових і ТЦК

Олексій Гарань про прояви насильства над військовими, тенденції до ухиляння та як влада має цьому запобігати
4 лютого 2025

Території, НАТО, ЄС: що готові віддати українці та Зеленський для завершення війни Марія Золкіна

Марія Золкіна та Сергій Сидоренко та Марія Золкіна обгворили можливі умови мироного договору для завершення війни, межі поступок України та...
31 січня 2025

Україна могла отримати більше: у чому головні помилки Будапештського меморандуму – пояснює Тарас Жовтенко

Держава могла б отримати набагато більше гарантій у зв'язку з відмовою України від ядерної зброї в обмін на Будапештський договір, вважає Та...
30 січня 2025

Нарешті питання про виведення російських військ із Придністров’я лунає в ультимативному форматі – Маріанна Присяжнюк

Маріанна Присяжнюк про те, чи зможе Молдова використати енергетичну кризу для деокупації Придністров'я
29 січня 2025