Опитування
Перегляди: 3865
10 грудня 2013

Майдан-2013: хто стоїть, чому і за що?

Опитування учасників Майдану було проведено 7(субота) і 8 (неділя) грудня 2013 року Фондом «Демократичні ініціативи  імені  Ілька Кучеріва» та Київським міжнародним інститутом соціології. Усього було опитано 1037 респондентів (375 – 7 грудня і 662 – 8 грудня) за методикою, яка забезпечувала  випадкову вибірку учасників Майдану. Детальніше про методологію формування вибірки можна прочитати тут.

  • Серед мотивів, що спонукали людей вийти на Майдан, трьома найбільш поширеними виявилися:  жорстоке побиття демонстрантів на Майдані у ніч на 30 листопада, репресії (70%), відмова Віктора Януковича від підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом (53.5%) та прагнення змінити життя в Україні (50%).  Достатньо вираженими виявилися також прагнення змінити владу в Україні (39%). Заклики опозиції були стимулом для 5% учасників і стільки ж вийшли на Майдан, прагнучи помститися владі за все, що вона коїть.
  • Серед основних  вимог, що висувалися на Майдані, найбільшу підтримку (більше половини) серед опитаних учасників Майдану отримали:  звільнення заарештованих  учасників Майдану, припинення репресій (82%), відставка уряду (80%), відставка Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (75%), підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом (71%), заведення кримінальних справ на винних у побитті демонстрантів на Майдані (58%), розпуск Верховної Ради і призначення дострокових парламентських виборів (56%). Окрім того, значна частина учасників Майдану висловилася за заведення кримінальних справ на усіх, хто був задіяний у корупції (50%), загальне підвищення рівня життя людей (47%), звільнення Юлії Тимошенко (38%) та зміну Конституції, повернення до конституційної реформи 2004 року, яка обмежувала владу президента (38%).
  • При виборі  трьох головних вимог респонденти обрали такі: звільнення заарештованих  учасників Майдану, припинення репресій (58%), відставка уряду (51%), відставка Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (49,5%).
  • Дещо більше половини учасників Майдану (51%)  згодні з пропозицією провести круглий  стіл переговорів за участі влади, опозиції та  громадських лідерів  за посередництва міжнародних організацій, проте 41.5% опитаних вважають, що ніяких переговорів з владою вести не потрібно (решта 7% своєї позиції не висловила). Більш миролюбно налаштовані кияни (серед них 56% виступають за переговори за круглим столом, 37% – проти), а серед приїжджих учасників думки діляться: 47% – за круглий стіл і 45% – проти. Молодь дещо більше схильна до компромісів (56%), ніж люди середнього (48%) та старшого (48%) віку.
  • Природно, що учасники Майдану значно більше, ніж населення загалом, схильні до участі у різних формах протесту,  найбільше – у санкціонованих мітингах і демонстраціях (71%), 43% – у страйках, 37% – у зборі підписів під колективними відозвами, 36% – у бойкоті рішень органів влади, 35% – у пікетуванні державних установ, 15% – у створенні незалежних від владних структур збройних формувань, 14% – у захопленні будівель, 11% – у голодуванні протесту.
  • Абсолютна  більшість учасників Майдану (74%) готова звідти піти лише у разі виконання усіх вимог Майдану, ще 28.5% готові задовольнитися виконанням кількох основних вимог. Об’єктивні причини можуть змусити залишити Майдан  16.5%, втома, погане самопочуття – 13%,  рішення більшості  – 13%, розчарування у лідерах – 7.5%, репресії – 6%,  холод – 2%.
  • Більшість учасників Майдану – 72% – відповіли, що готові бути на Майдані «стільки, скільки буде треба»;  серед киян така готовність більше (83%), ніж серед приїжджих (62%).
  • На Майдані виявилося 50% киян і 50% приїжджих. Абсолютна більшість приїжджих учасників Майдану (92%) приїхали самотужки, приїзд  6% був організований якоюсь громадською організацією або громадським рухом і 2% – однією з партій.
  • Абсолютна більшість учасників Майдану (92%) не належить ані до якоїсь з партій, ані до громадських організацій та рухів. Членами партій є 4%, 3.5% належать до громадських організації, 1% – до громадських рухів.
  • У соціально-демографічній структурі учасників  Майдану  більше чоловіків (56%), ніж жінок (44%), вона «молодша», ніж населення країни загалом: середній вік учасника Майдану – 36 років (38% віком від 15 до 29 років, 49% – 30–54 роки, 13% – 55 років і старше. За освітнім рівнем на Майдані явно переважали люди з вищою освітою (64%), з середньою та середньою спеціальною – 22%, незакінченою вищою – 13%, неповною середньою – менше 1%.    Дещо більше половини учасників Майдану  вдома спілкується української мовою, 27% – російськомовні, 18% – спілкуються і українською, і російською, 1% – іншомовні. За родом занять серед учасників Майдану найбільшу групу – 40%  – становили спеціалісти з вищою освітою, 12% – студенти, 9% – підприємці, 9% – пенсіонери, 8% – керівники, 7% – робітники.
  • Соціально-демографічна структура дещо відрізнялася у суботу, 7 грудня, коли Майдан був менш людний,   та у неділю, 8 грудня, коли на Майдані нараховувалися сотні тисяч учасників. У суботу дещо більше була представлена молодь – 42%, 43% – люди середнього віку і 15% – старші за 55 років, у неділю – 36% молоді, 52% людей середнього віку і 12% старших за 55 років. У суботу 43% учасників Майдану становили кияни і 56% – приїжджі, а у неділю – 57% киян і 43% приїжджих.

Завантажити пресреліз з таблицями розподілів відповідей.