Люди віддають перевагу політикам, які працюють на Перемогу
Високий рейтинг партії «Європейська Солідарність» значною мірою зумовлений активною волонтерською діяльністю її лідера Петра Порошенка. Фото із соцмереж
Оригінал статті — Високий Замок
У силу форсмажорних обставин великої внутрішньої політики під час великої війни в Україні майже не спостерігається. Але наші громадяни все одно тією політикою живуть. Комусь із партійців віддають перевагу, покладають на них надію у майбутньому, а у комусь розчарувалися, списали з рахунків. З’являються нові кумири, а вчорашні терплять фіаско, опиняються в аутсайдерах. Дехто ж традиційно утримує високі позиції. Такий висновок можна зробити за результатами телефонного опитування, що його у травні провели, а на початку серпня оприлюднили Національний Демократичний інститут та Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Соціологи поцікавилися у респондентів: «Яким є сьогодні ваше ставлення до політичних партій»? — і для оцінки представили дев’ять з них. Варіантів відповідей було п’ять: позитивне, дуже позитивне, нейтральне, негативне, дуже негативне, негативне. Після аналізу цієї соціології у деяких політичних функціонерів, схоже, виростуть крила, а деякі почують для себе тривожний дзвінок…
Новачки на висоті, «ветерани» — в ауті
Підсумки цього опитування навряд чи сподобаються партії влади, якою називають переможця минулих парламентських виборів — «Слугу народу». За показником довіри вона опинилася лише на шостій позиції. Позитивно ставляться до «слуг» лише 13% опитаних. Водночас 48% сприймають її діяльність негативно. А от лідером симпатій виявилася політична сила шоумена-волонтера Сергія Притули (якої насправді не існує! — два роки тому колишній телеведучий обіцяв, але так і не створив партію «24 серпня»). Свою підтримку віртуальній політсилі Притули висловили аж 28 відсотків респондентів…
На другому місці за рівнем позитивного сприйняття — «Європейська Солідарність» Петра Порошенка (23%), на третьому — «УДАР» Віталія Кличка (18%). На одній сходинці з ним несподівано опинилася «Розумна сила» ексспікера парламенту Дмитра Разумкова (теж 18%), за нею — «Голос» (13% ).
На політичних радарах продовжує світитися «Українська стратегія Гройсмана». Дії політичної сили експрем'єра подобаються 12% опитаних.
А от «Батьківщина» Юлії Тимошенко порівняно з попередніми політичними сезонами здала позиції. Цій політсилі симпатизують лише 9% опитаних. Вона займає передостаннє, восьме місце у партійному рейтингу.
А на самісінькому дні - колишня «Опозиційна платформа «За життя». Нині «перевзута» проросійська політсила здобула підтримку лише 4% респондентів з числа тих, хто живе в усіх регіонах України, окрім тимчасово окупованих.
Варто звернути увагу і на вкрай високий рівень негативного ставлення громадян до політичних сил. У колишньої «ОПЗЖ» він зашкалює - 71%. До «Батьківщини» негативно ставляться 57%. Є над чим задуматися партійним керманичам…
Наскільки ці оцінки відповідають дійсності, Високому Замку пркоментували експерти.
У нас традиційно немає довіри до партій
Олексій ГАРАНЬ, професор кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія»
— Нічого несподіваного у цих цифрах немає - українці загалом негативно ставляться до політичних сил. На жаль, у нас не склалося з довірою до партій, безвідносно до їх назви. Тому більшість з них має доволі високий негативний рейтинг. Винятком є «віртуальна» політична сила Притули, рівень позитиву і негативу до неї однаковий — 28%.
Фонд Сергія Притули закупив понад 100 гусеничних броньовиків
Успіх Притули у тому, що його волонтерський рух є доволі популярним. Це людина, яка працює на Перемогу. За Притулою немає великих скандальних історій, які його компрометували б.
Але я не порівнював би це нинішнє ставлення громадян з їхніми електоральними симпатіями. Бо при такому дослідженні питання до респондентів формулюватиметься інакше: якби вибори відбулися наступної неділі, як ви проголосували б? Тоді люди починають думати, зважувати. І цифри будуть іншими. Хоча у випадку з Притулою його лідерство цілком можливе.
Загалом я вважаю, що під час воєнного стану неправильно виносити питання такого штибу: за кого ви проголосували б? На початку війни соціологи домовилися не публікувати соціологічних даних — щоб не розколювати суспільство. Але іноді не дотримуються цих домовленостей, друкують якісь опосередковані дані на кшталт «довіряєте — не довіряєте»…
Щодо низьких показників «Слуги народу» у згаданому опитуванні. Очевидно, рівень довіри до цієї партії менший, ніж до президента, з яким її асоціюють. Зараз важко прогнозувати долю цієї партії. Адже невідомо: піде на вибори самостійно чи під іншою назвою? А від цього багато залежить.