Кучма залишає ТКГ по Донбасу. Що далі?
Оригінал - на Новом времени
Леонід Кучма залишає позицію глави української делегації на переговорах в мінській Тристоронній контактній групі
Політичного підтексту чи конспірологічних версій тут шукати не варто — другий президент України вже тривалий час хотів відійти від переговорів, тому в цьому немає жодної несподіванки.
Тим не менше, ця подія — знакова, оскільки із завданням ключового переговорника на мінському майданчику Кучма справлявся майже бездоганно. Йому вдавалося і дипломатично маневрувати як очільнику делегації, і відстоювати державницькі інтереси України.
Причому, як під час першої своєї «каденції» на цій позиції (2014−2018 рр.), так і під час другої - вже після обрання Володимира Зеленського президентом. Точніше, особливо, під час другої, адже Кучма з його логікою про неприпустимість надшироких і невиправданих поступок Росії протягом 2019−2020 р. не раз охолоджував гарячі голови, які прагнули швидких домовленостей з Москвою.
Кучма був єдиним з українських переговорників, хто відверто критикував формулу «Штайнмаєра»
Більше того, «внутрішня кухня» мінського процесу свідчить: саме Кучма як «флюгер» явно краще за нову владну команду відчував, що стоїть за ідеями Москви, які та просувала, користуючись бажанням президента Зеленського організувати нову нормандську зустріч.
Так, Кучма фактично відмовився підписуватися під формулою Штайнмаєра як під новим політичним документом мінського процесу. Натомість була знайдена більш прийнятна модель погодження — у вигляді листа координатору від СММ ОБСЄ. Тим не менше, навіть після цього, Кучма був єдиним з українських переговорників, хто відверто та стабільно критикував формулу «Штайнмаєра», наполягаючи: без роззброєння, виведення військ і контролю за кордоном як умов для проведення виборів, інкорпорувати цю формулу в українське законодавство не можна.
Більше того, Кучма і сам «особливий статус» для окупованого Донбасу називав неприйнятним у пропонованому вигляді - вважав це шляхом до конфедерації. І це — не заяви для ЗМІ. Це було основою його логіки як очільника делегації.