Марія Золкіна

Голова напряму "Регіональна безпека та дослідження конфліктів", дослідниця Лондонської школи економіки й політичних наук 

Коаліція охочих: що Україна випускає з уваги – Марія Золкіна

Оригінал –  на Facebook-сторінці авторки

Різкий старт британо-французької ідеї відправити міжнародний контингент в Україну на тріумфальний фініш так і не перетворився. Причина дуже проста. Вже за пару тижнів виявилося: на ці "гарантії" безпеки для України  Британія і Франція, як двигуни Коаліції, самі потребують "гарантій" – від США. А ті, як відомо, взяли курс на модераторство в російсько-українській війні замість стратегічно підтримати Україну в цьому конфлікті.

Відповідно, вже на старті Коаліція рішучих перетворилася на більш скромну Коаліцію охочих. А далі – все більше сама себе заганяла в політичну пастку: всі її дії (контингент, закрите небо і будь-що інше) чітко потребувало гарантій з боку Вашингтона, який відверто і чесно каже – гарантій не буде не лише для України, але і для Європи.

Темп будь-яких процесів в Коаліції різко пішов на спад. Українська дипломатія, намагаючись остаточно не розсваритися з Трампом, все ж не приховувала: ставка України на Європу. Переговорів (у сенсі реальних перемовин) з Росією немає і не буде, Трампа поки що вдається формально утримувати по цей бік барикад, але Коаліція явно розгубила за останні 4 місяці істотну частку свого стартового потенціалу. Формально, все наче рухається. Навіть штаб-квартиру з ротаційним перебуванням в Парижі і Лондоні створили. Але тут криється найцікавіше: подальшу долю партнерства в рамках Коаліції охочих в Україні, з одного боку, і серед самих "охочих" розглядають по-різному. А це – принципово важливо.

Отже, в українському прочитанні Коаліція охочих обговорюється, сприймається і "подається" українській аудиторії як Коаліція, де підтримка України – в центрі всіх процесів. І від початку ідея Коаліції полягала саме в цьому. Але ситуація змінилася. І якщо зануритися в те, як британська сторона наразі розуміє Коаліцію і її завдання, то різниця – істотна.

Так, Коаліція дедалі більше розглядається як партнерство, але не заради, не навколо і точно не винятково для підтримки України. Більше того, за підсумками деяких розмов з колегами, які "в темі" з британської сторони, можу небезпідставно сказати: цю Коаліцію все більше сприймають як міні-НАТО, де буде діяти той самий принцип колективної безпеки і більш чітко і вже точно напевно діятиме принцип "напад на одного – напад на всіх". Той самий принцип, який помилково вважають статтею 5 Вашингтонського договору. Той самий, який має на меті атакувати Росію, щоб показати неспроможність НАТО вступити у війну колективно, якщо буде гібридна чи конвенційна атака на одного з членів.

Як доказ того, що дискусія реально рухається саме в цьому напрямку, слугують постійні згадки про Естонію як країну, за яку Коаліція охочих має заступитися в разі атаки Росії. Ще раз: союзництво в рамках Коаліції обговорюється все частіше у привʼязці до інших членів НАТО і Коаліції, але не України.

Другий принциповий момент – стосовно інституціоналізації Коаліції. З української перспективи створення штаб-квартири Коаліції виглядало і подавалося як серйозний крок, але насправді початок бюрократизації і інституціоналізації не є однозначним плюсом. Головна відмінність коаліції полягала у політичній рішучості, гнучкості, взаємній урядовій згоді. Саме це відрізняло від початку ідею Коаліції. Натомість тепер дискусія серед наших друзів дедалі частіше – про бюрократичні речі. В робочому порядку лунають пропозиції підписати окремий договір серед учасниць Коаліції охочих, та ще й з ратифікацією у парламентах. Думаю, зайве говорити, що рішучості у протидії Росії вже тут і зараз жодні договори не додадуть.

І момент третій, на цей раз – достатньо відомий і обговорюваний в Україні. Коаліція потрапила, як на мене, у створену нею ж пастку: якщо не буде сталого режиму тиші в Україні, то жодна з активностей Коаліції за межами того, що вони роблять для України зараз, не запуститься в дію. На одному із відкритих заходів, я сказала колегам: а якщо режиму тиші так і не буде, що дуже ймовірно, то, виходить, що вже під кінець цього року вся Коаліція буде виглядати, мʼяко кажучи, несерйозно. Зі штаб-квартирою, далекоглядними планами і вічним режимом очікування, що колись в Україні дивом настане "перемирʼя" і от тоді – Коаліція Україні допоможе. Відповідь на це питання була про що завгодно, але не про готовність змінювати підхід Коаліції до підтримки України.

 

Останні новини з категорії Коментарі

Коаліція охочих: що Україна випускає з уваги – Марія Золкіна

Марія Золкіна аналізує, як ініціатива створення Коаліції охочих поступово втрачає фокус на підтримці України, трансформуючись на міні-НАТО і...
21 липня 2025

Банкова обійшла процедуру формування уряду – чому це тривожний сигнал, пояснює Олексій Гарань

В інтерв’ю Радіо NV Олексій Гарань аналізує непрозору процедуру призначення нового уряду, одноосібне ухвалення рішень Зеленським та політичн...
21 липня 2025

Хто бачив висунення прем'єра, як того вимагає Конституція? – Олексій Гарань

Олексій Гарань проаналізував, як влада систематично порушує конституційні процедури формування уряду
18 липня 2025

Це просто бізнес-угода, але вона допомагає нам вижити – Петро Бурковський про ситуацію на сході, допомогу США та гібридну війну проти Росії

Петро Бурковський прокоментував ситуацію на сході України, важливість західної підтримки та скептично оцінив ідею перемир’я, запропоновану Т...
17 липня 2025